سند تحول راهبردی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور رونمایی شد

تهران– ایرنا– همزمان با ششمین نشست شورای سیاستگذاری ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، «سند تحول راهبردی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور» با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجج الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و حبیب ارزانی دبیر ستاد عالی این کانون‌ها رونمایی شد.

براساس اعلام روز سه شنبه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همزمان با ششمین نشست شورای سیاستگذاری ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور، آیین نامه های انتخاب و انتصاب مدیران استانی کانون ها و ساماندهی فعالیت های کانون های فرهنگی هنری مساجد بررسی شد.

حجت الاسلام والمسلمین ارزانی دراین نشست، گفت: امسال ۲۷ سال از راه اندازی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور می گذرد و این ستاد تلاش می کند فعالیت های فرهنگی و هنری اش رنگ و بوی الهی داشته باشد.

وی افزود: کانون های فرهنگی و هنری مساجد یکی از مراکزی است که در گام ها و اقدامات اسلامی و دینی نقش موثری در کشور دارد.

ثبت ۴۸ هزار فعالیت در سامانه اوقات فراغت

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه، با اشاره به سامانه اوقات فراغت این ستاد، گفت: سامانه ای را در استان لرستان با عنوان اوقات فراغت طراحی کردیم که در قالب سامانه بچه های مسجد راه اندازی شده و شعار آن اخلاق، نشاط و معنویت است.

وی افزود: این سامانه با رویکرد محله محور، خانواده بنیاد، مسجد پایه و نشاط اجتماعی راه اندازی شده است و تاکنون ٤٨ هزار فعالیت در آن ثبت شده است.

ارزانی ادامه داد: علاقه مندان در این سامانه می توانند فعالیت های خود را در ٦ عرصه قرآن و عترت، آموزش و توانمندسازی، فعالیت های هنری، شبکه سازی و فضای مجازی، کتاب و کتابخوانی و فعالیت های اجتماعی ثبت نام کنند.

کودک و نوجوان بیشترین آمار ثبت سامانه

وی افزود: با توجه به رویکرد کودک و نوجوان این سامانه بر اساس آمار به دست آمده تاکنون بیشترین فعالیت های ثبت شده، در عرصه مخاطب کودک و نوجوان است.

دبیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور تصریح کرد: بین گروه سنی ٧ تا ١٤ سال ١٨ هزار، گروه سنی ١٤ تا ٢١ سال ١٤هزار و ١٨٧، گروه سنی ٢١ تا ٤٠ سال ٨٩٣١ و بالای ٤٠ سال دوهزار و ۱۷۹ ثبت داشته ایم.

ارزانی در ادامه گزارشی از نحوه چگونگی حمایت از کانون های فرهنگی هنری مساجد در کشور ارائه داد.

در این جلسه دو آیین نامه انتخاب و انتصاب مدیران استانی کانون ها وساماندهی فعالیت های کانون های فرهنگی هنری مساجد بررسی و حاضرین نظرات و پیشنهادهای خود را ارائه دادند.

شورای سیاستگذاری ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور

به منظور احیای نقش واقعی مساجد در ترویج فرهنگ دینی و کادرسازی، توانمندسازی و هدایت ظرفیت‌های موجود مردمی به سمت اهداف بلند استقرار ارزش‌های دینی و استفاده بهینه از اعتبارات و امکانات وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی که امکان بهره‌وری فرهنگی در حوزه مساجد را دارند و در راستای تحقق منویات امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری و اصول و سیاست‌های فرهنگی کشور مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، «ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور» که در این اساسنامه به اختصار «ستاد» نامیده می‌شود، تأسیس می‌شود.

اعضای شورای سیاستگذاری ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (رئیس شورا)، وزیر آموزش و پرورش یا معاون ذیربط، وزیر ورزش و جوانان یا معاون ذیربط، شهردار تهران یا معاون ذیربط. رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی، نماینده مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، نماینده شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، یک نفر صاحب‌نظر به پیشنهاد مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور و دو نفر شخص حقیقی صاحب‌نظر به پیشنهاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با تصویب شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس ستاد (دبیر شورا)

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =