جابجایی مسافران در  پایانه مرزی مهران سامان بهتری یافت

ایلام - ایرنا - به دنبال گلایه شماری از مسافران به خصوص دانشجویان عراقی دانشگاه ایلام از برخورد نامطلوب برخی رانندگان پایانه مرزی مهران ،گزارش های دریافتی از ساماندهی و اصلاح شرایط جابجایی مسافران در این پایانه حکایت می کند.

به گزارش ایرنا، از سرگیری روابط دیرینه اجتماعی ایلام با همجواران عراقی در چند سال گذشته به ارتباط دانشگاهی نیز تسری یافت و دانشگاه ایلام روند بین المللی شدن را با ایجاد امکان تحصیل برای ده‌ها نفر از جوانان عراقی آغاز کرد.

شماری از دانشجویان عراقی دانشگاه ایلام ماه گذشته در گفت وگو با ایرنا از شرایط نامناسب حمل و نقل پایانه مرزی و به طور خاص برخورد نامناسب رانندگانی که کرایه فراتر از نرخ معمول مطالبه می‌کنند ناراضی بودند.‌

انان همچنین نادیده گرفتن حق انتخاب خودرو از سوی مسافران را از دیگر شیوه‌های نامناسب رایج در پایانه عنوان کردند گفتند: به محض ورود به پایانه با اصرار مزاحم گونه دلالان و رانندگان برای سوار شدن مواجه می‌شوند که در مقصد بسیار بیشتر از ان مبلغ که در پایان اعلام شد مطالبه می‌کنند.

به گفته انان شماری افراد خودسرانه انحصار جابجایی مسافران را در دست گرفته‌اند به نحوی که اگر انان بخواهند با خودرویی غیر از انان به مسافرت خود را ادامه دهند به تنش و دعوا دستکم بین رانندگان منجر می‌شود.

اعتراض و گلایه دانشجویان عراقی با پیگیری ایرنا به مداخله و طرح مساله توسط رئیس دانشگاه ایلام و اقدام مؤثر مسئولان مرتبط به ساماندهی و بهبود وضعیت حمل ونقل پایانه مرزی مهران که به تازه گی مدیریت ان تغییر یافته شده است.

یکی از دانشجویان عراقی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: من از جمله دانشجویانی هستم که چندی پیش برای تردد در این مسیر دچار مشکل شده و برای رفت و آمد به ایلام با تاکسی داران و افزایش کرایه برخورد کلامی داشتم.

زینه محمد با بیان اینکه دانشجویان دیگری نیز با همین مشکل مواجه بودند، افزود: با پیگیری ایرنا به همراه عده‌ای دیگر از دانشجویان با رئیس دانشگاه ایلام مراجعه نموده و با درمیان گذاشتن این مشکل خواستار چاره اندیشی شدیم.

وی یادآور شد: رئیس دانشگاه ایلام و دیگر مسئولان بلافاصله با فرماندار مهران ارتباط برقرار کرده و خواستار رسیدگی به موضوع شدند.

زینه تاکید کرد: تنها در فاصله زمانی کوتاهی که مجدداً به عراق بازگشتم این مشکل حل شد و هنگام بازگشت به ایلام با تغییرات چشمگیری در برخورد با این مشکل مواجه شدیم بطوریکه با نشان دادن کارت دانشجویی بدون هیچ دغدغه‌ای از مرز خارج شدیم.

وی با تقدیر از مسئولان پایانه مرزی مهران و حل زود هنگام این مشکل گفت: اکنون به محض ورود به باعث افزایش تمایل اعضای خانواده دانشجویان برای مسافرت به ایلام به خصوص در این روزهای تابستانی شده است.

یکی دیگر از دانشجویان عراقی گفت: با وجود مهمان نوازی مردم ایلام متأسفانه برخی افراد سودجو و دلال مدتی از این شرایط سوءاستفاده کرده و با افزایش نرخ تاکسی‌ها سبب گلایه مندی مسافران عراقی شدند.

نعمه فهد که دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه ایلام است، افزود: برای اینکه بتوانیم به تحصیلاتمان ادامه دهیم و از آنجایی که آخر هفته معمولاً به عراق بازمی گردیم باید هزینه‌ها را مدیریت کنیم.

مدیر پایانه مرزی مهران نیز با تاکید بر جایگاه پایانه در گسترش روابط مرزی استان‌های همجوار گفت: تمهیدات لازم برای ایجاد نظم مطلوب و جلوگیری از بروز هرگونه اقدام نامناسب و غیرقانونی در برخورد با همه مسافران و به طور خاص دانشجویان عراقی اتخاذ و اعمال شده است.

وی با اشاره به کنترل دروازه اصلی ورودی مرز مهران گفت: هیچ خودروی بدون مجوز و کد مخصوص شرکت تاکسیرانی حق ورود به پایانه را ندارد و در این خصوص ده‌ها نفر متخلف بازداشت و برای آنها پرونده قضائی تشکیل شده است.

به گفته وی، هم اکنون رانندگان خودروهای سواری، شخصی و عمومی دارای مدارک ناقص از پایانه اخراج شده و محل استراحت رانندگان از محل مسافرگیری جدا و همه این افراد با لباس فرم در پایانه حضور دارند.

وی با تاکید بر برخورد با متخلفان تصریح کرد: همه افرادی که در زمینه جابجایی مسافر در این پایانه فعالیت دارند نسبت به لزوم برخورد مطاوب و رفتار قانونی و اجتناب از تخلف توجیه شده‌اند.

وی یادآور شد: ۳۷ نفر از افرادی که در پایانه مرزی مهران اقدام به مسافر فروشی نموده‌اند تحویل مراجعه قضائی و برای آنها پرونده تشکیل شده است.

مدیر پایانه مرزی مهران با بیان اینکه تاکسی داران نیز مجاز به مسافر گیری اجباری نیستند، گفت: هم مسافر هم رانندگان باید بر اساس قوانین وضع شده و نرخ مصوب نسبت به جابجایی مسافران اقدام کنند.

سلیمانی از مسافرانی که با رفتار غیر قانونی روبرو شدند خواست که با یادداشت پلاک خودرو یا کد مندرج بر روی شیشه تاکسی‌ها موضوع را به مدیریت پایانه اطلاع دهند واطمینان داد: متخلفان با ارجاع به دستگاه قضائی مجازات می‌شوند

مدیر پایانه مرزی مهران یاد اوری کرد: استاندار واسط عراق هفته گذشته در دیدار استاندار ایلام از ساماندهی و ایجاد امنیت و آرامش مجدد در پایانه مرزی مهران ابراز رضایت کرد.‌

همجواری ۴۳۰ کیلومتری با سه استان عراق و نزدیکی به بغداد و عتبات عالیات عراق، پایانه و نقطه مرزی مهران را با متوسط روزانه تردد ۶ هزار نفر- بدون محاسبه تردد جمعیت میلیونی ایام اربعین- به یکی از مرزهای پر ازدحام کشور مبدل کرده و بیشترین ارتباط اجتماعی، اقتصادی و تجاری مردم دو سوی مرز را شکل داده است.

/ ‏۶۰۳۴/‏ ۷۱۸۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =