موزه‌ها در جهانِ برخوردهای سیاسی، گفت وگوی فرهنگی را گسترش می دهند

تهران- ایرنا- مدیرکل موزه‌های کشور گفت: در جهان امروز که برخوردهای سیاسی، فضای حاکم بر جوامع را به خود مشغول کرده موزه‌ها تلاش می‌کنند تا گفت وگوی فرهنگی را گسترش دهند، گفت وگویی که موجبات اصلی بالندگی انسان و گسترش دوستی‌هاست.

محمدرضا کارگر در آئین گشایش نمایشگاه «دنیای لونگ چوان: سلادون لونگ چوان و جهانی شدن» در کاخ‌موزه شهر پکن (شهر ممنوعه) با اعلام رضایت از همکاری موزه‌ها که منجر به این رویداد بزرگ فرهنگی در شهر ممنوعه به عنوان یکی از پرجاذبه ترین بناهای تاریخی جهان شده است، گفت: در جهان امروز که برخوردهای سیاسی، فضای حاکم بر جوامع را به خود مشغول کرده است، موزه ها تلاش می‌کنند تا گفت وگوی فرهنگی را گسترش دهند. گفت وگویی که موجبات اصلی بالندگی انسان و گسترش دوستی هاست.

وی ادامه داد: این نمایشگاه علاوه بر نمایش هنر و صنعت ساخت سلادون ها در چین، در واقع تلاش می‌کند تا رابطه تمدن ها در گذشته دور را بیان کند. بخصوص رابطه دو تمدن بزرگ ایران و چین که بیش از ۲۰ قرن همکاری های گسترده ای را داشته اند.

گوآن چیانگ رئیس سازمان آثار تاریخی فرهنگی چین نیز در خصوص اهمیت سلادون و رابطه آن در جاده ابریشم صحبت کرد.

سلادون نام خانواده ای از لعاب هاست که در تاریخ سرامیک جهان پیشینه ای دیرینه دارد. این لعاب نخستین بار در چین، که از مراکز مهم و اصلی ظهور و تکامل ظروف سرامیکی پخته در دمای بالاست، ساخته شد. از ویژگی های این لعاب این است که باعث می شود که برجستگی های روی ظروف بهتر نمایان شود.

بر اساس اعلام روبط عمومی موزه ملی، این مراسم با حضور، گوآن چیانگ رئیس سازمان آثار تاریخی‌فرهنگی چین، وانگ شی دونگ مدیر کاخ‌موزه چین، جن شیا دونگ شهردار شهر لی شوئ استان چو جیانگ، چن شو اوا رئیس موزه استان چو جیانگ، باقری رئیس دیپلماسی عمومی و رسانه، وفایی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن و دیگر مقامات عالی رتبه فرهنگی گشایش یافت.

حضور موزه‌های بزرگ در کنار یکدیگر نشان از اشتراک فرهنگی است

جبرئیل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران نیز با ابراز خرسندی از فراهم آمدن چنین فضایی فرهنگی هنری در سطح بین الملل، گفت: شاید برای اولین بار است که نمایشگاهی با این وسعت بر روی سلادون تمرکز کرده است. پایبندی، ترویج و احیای یک هنر و سنت به عنوان میراث فرهنگی در کشوری با پیشینه تمدنی چین هدف بدیهی در برخورد اول با این نمایشگاه به نظر می آید.

وی افزود: اما ارزش های بیشتری در فرای آن وجود دارد: نخست آنکه حضور موزه های بزرگ در کنار یکدیگر نشان مشترک بودن مواریث فرهنگی و فرامرزی بودن آنها برای همه جهانیان است که موجب دوستی پایدار ملت ها می شود. دوم آنکه حضور ایران در این نمایشگاه نشان می دهد که سرزمین ما در گذشته با همتایان و دولت های بزرگ هم عصر خود روابط نزدیک و گسترده‌ای داشته است.

نینا رضایی رئیس اداره معرفی و آموزش موزه ملی ایران در خصوص موضوع نمایشگاه گفت: مخاطب در این نمایشگاه شاهد طیف وسیعی از سلادون است که ویژگی مشترک آنها نگاه عمیق سفالگر به طبیعت است.

وی افزود: بهره‌مندی از فضایی تاریخی جریان پیوسته ای را بوجود آورده که جاذبه رنگ سبز با تنالیته گسترده آن هر بیننده ای را مجذوب خود می کند.

رضایی گفت: در این نمایش بازدیدکننده وحدت در عین کثرت را به خوبی درک کرده و فهم عمیق تری از ظرفیت های هنر و اندیشه مردمان پیش از خود را کسب می کند.

این نمایشگاه تا ۱۲ مهرماه مطابق با ساعات و روزهای بازدید کاخ موزه معروف به شهر ممنوعه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶:۳۰ پذیرای علاقمندان بوده و روزهای دوشنبه تعطیل است.

نمایش ۱۴ سلادون ایران در نمایشگاه شهر ممنوعه چین

از میان ۸۳۳ قلم اشیا این نمایشگاه ۱۰۰ قلم به موزه های ایران، انگلیس، ژاپن، کره جنوبی و امارات تعلق دارد و شمار دیگر آثار از بیش از ۳۰ موزه کشور چین گردآوری شده است. قدمت سلادون های به نمایش درآمده از اواخر قرن دهم میلادی تا قرن ۱۹ میلادی بوده و مشتمل بر نمونه های کامل و سالم تا قطعات خرد و شکسته سلادون است که در واقع نشان دهنده حساسیت مجریان امر در اهمیت دادن به سفال به عنوان میراث فرهنگی فاخر کشورشان است.

تاکید اصلی این نمایشگاه بر سلادون های لونگ چوآن شهری در جنوب چین است که قدمت ساخت سلادون در آن به ۱۷۰۰ سال قبل بر می گردد. سه منطقه دیگر مهم در زمینه تولید این اشیا استان فوجیان، گواندونگ و جیانگ شی است.

موزه ملی ایران نیز ۱۴ اثر سلادون خود را که ۹ قلم آنها ممهور به مهر شاه عباس صفوی بوده، زینت بخش نمایشگاه کرده که از قسمتهای بسیار مورد توجه اهل فرهنگ و هنر است.

از نکات حائز اهمیت در این رویداد، تعدادی از سلادون های شرکت داده شده از سوی موزه ویکتوریا و آلبرت و موزه بریتانیا است که نتیجه ذوق و ذهن زیبایی اندیش هنرمندان ایرانی در ابداع الهام گرفته ولی خلاقانه آثار سلادون است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =