۲۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۶
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 83398351
۰ نفر
توصیه‌هایی برای کتاب‌خوانی در سفر

تهران- ایرنا- اکثر ما وقتی پای مطالعه به میان می‌آید، با این مساله روبرو می شویم که کاش می‌توانستیم کتاب‌های بیشتری بخوانیم، اما وقت کافی نداریم؛ سفر، یکی از فرصت‌هایی است که می‌توان از آن برای کتاب‌خوانی استفاده کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی فیمیل فرست (femalefirst)، زمانی که به تعطیلات می رویم، علاوه بر برداشتن لوازم شخصی، اکثرمان یک یا دو کتاب همراه می بریم. اما چه باید کرد وقتی تعداد زیادی کتاب برای مطالعه موجود است یا نمی دانیم به چه کسی برای گرفتن توصیه های مناسب مراجعه کرد؟ کارشناسان برای کمک به رفع این مشکل، توصیه های خوبی ارائه داده اند که می توان در تعطیلات تابستان از آن بهره جست.

از خودتان به درستی بپرسید

از آنجا که جای کمی برای حمل کتاب در جریان تعطیلات وجود دارد، این پرسش پیش می آید که چه کتاب هایی را باید با خود برد؟ پاسخ ساده است؛ ازخودتان بپرسید. آیا کتابی وجود دارد که تشنه خواندنش هستید، اما هنوز فرصت مطالعه آن را نداشته اید؟ آیا کتابی هست که دوستانتان بارها آن را به شما توصیه کرده اند؟ آیا کتابی هست که موقع استراحت در ساحل بخواهید آن را دوباره خوانی کنید؟ سوال های خوبی هست که می توانید خود را با آن راهنمایی کنید. پاسخ درست به این سوال ها زمان مطالعه لذت بخشی را برایتان فراهم می کند.

گوناگونی دوست شماست

در زمان تعیین فهرست کتاب هایتان در تابستان یا مشخص کردن کتاب خاص برای تعطیلات، این مساله حائز اهمیت است که به تنوع و گوناگونی توجه داشته باشید. با در نظر گرفتن نوع، موضوع، شیوه نگارش و نویسندگان، بهترین زمان مطالعاتی را برای خود ایجاد می کنید و موضوعی کاملاً متفاوت اما آماده استفاده در دسترس دارید.

کتاب هایی که باید بخوانید در مقابل کتاب هایی که می توانید بخوانید

به هنگام تعیین فهرست کتاب هایتان برای فصل تابستان، خوب است کتاب هایی داشته باشید که احساس کنید باید خوانده شود. شاید کتابی باشد که هرگز در مدرسه به آن دست نیافته اید، یا کتابی که همگان می خوانند یا کتابی که احساس می کنید باید برای کارتان مطالعه کنید. با این همه، فهرست کتاب های شما، مشق شب نیست و باید شما را سر شوق آورد. از سویی، کتاب هایی را که می توانید بخوانید، به فهرست مطالعاتی تان اضافه کنید که می تواند کتاب هایی با عناوین مردم پسند یا خواندش آسان باشد. اکنون تابستان است، اگر کتابی شما را خوشحال می کند و از آن لذت می برید، بخوانیدش.

از فناوری بهره گیرید

فناوری موجود است تا زندگی ما را آسان تر کند، از اینرو از آن بهره گیرید تا به شما در فهرست برداری از کتاب های قابل مطالعه در فصل تابستان کمک کند. به عنوان مثال، استفاده از اپلیکیشن Blinkist به شما دیدی کلی درمورد ایده های اصلی پشت یک عنوان غیرتخلیی می دهد و کمک می کند که در مورد مطالعه کامل کتاب، تصمیم گیری کنید. همچنین پادکست های زیادی همچون Simplify و Self موجود است که برای تحقیق در مورد یک نویسنده خاص و نقطه نظراتش، گزینه ای عالی است.

همچنین می توانید از خوانندگان کتاب های الکترونیکی همچون دستگاه کیندل آمازون شوید که برای ذخیره صدها کتاب، فضای کافی دارد. پادکست ها، پلتفرم های شبکه های اجتماعی و سایت های چون «گودریدز» (Goodreads)، برای گردآوری فهرست کتاب های مخصوص فصل تابستان، گزینه های مناسبی هستند. گودریدز از احتمال بررسی و مطالعه میلیون ها کتاب برخوردار است، در حالی که پادکست ها و شبکه های اجتماعی، پیشنهاداتی غیرمنتظره و لذت بخش برای مطالعه در اختیارتان قرار می دهد.

نویسندگان در مقابل گزیده‌ها

یک نکته مفید دیگر برای تهیه فهرست مطالعاتی، موضوع بندی کتاب هاست. می توانید چند کتاب از یک نویسنده یا در قالب یک موضوع مشابه داشته باشید. اگر هنوز احساس می کنید توان تصمیم گیری ندارید، به گزیده ها یا مجموعه‌داستان‌ها نگاهی بیاندازید، زیرا داستان های موجود در این مجموعه ها، تنوع بسیاری برای تعطیلات می دهد.

از کارشناسان کمک بگیرید

بالاخره اینکه از کارشناسان برای دریافت توصیه های مناسب کمک بگیرید. به نزدیکترین کتابفروشی اطراف خود مراجعه و با کتابفروش گفت و گو کنید. این افراد، صرفاً فروشنده نیستند، بلکه کتابخوان های قهاری اند و در مکانی مناسب برای راهنمایی شما مراجع خوبی دارند که می تواند تجربه تعطیلاتتان را غنی کند. ۹۱۰۹

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =