کردستان آماده برگزاری انتخابات الکترونیکی است
دستگاه رای گیری در انتخابات الکترونیکی

سنندج - ایرنا - کردستان با توجه به تجربه موفق خود در انتخابات گذشته، اکنون نیز برای برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه سال جاری به صورت الکترونیکی آماده است.

کردستان دوره پنجم انتخابات شوراهای اسلامی در دو شهر سنندج و سقز را به صورت کاملاً الکترونیکی برگزار کرد و اکنون نیز با توجه به زیرساخت های موجود و تجربه ای موفق، دست اندرکاران ستاد انتخابات استان آمادگی دارند در صورت صلاحدید مسئولان کشوری انتخابات آتی را نیز الکترونیکی برگزار کنند.

رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کردستان با بیان اینکه سیستم اهراز هویت، یارانه، پوشش تلفن همراه و مودم جی‌اس‌ام از الزامات راه اندازی شعبه الکترونیک است، افزود: از دوره های قبلی تمام این امکانات برای شعبات اخذ رای استان تهیه شده است.

پیمان خلیلی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کردستان با برخورداری از زیرساخت های لازم در بخش امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی، آماده برگزاری انتخابات تمام مکانیزه در برخی حوزه ها در اسفندماه سال جاری است.

وی با بیان اینکه اکنون در حال تهیه پیشنهاد برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به این شیوه هستیم، اضافه کرد: در صورت تامین تجهیزات از سوی وزارت کشور و تایید شورای نگهبان این طرح اجرایی می شود.

خلیلی یادآور شد: کارشناسان انتخابات استان موظف هستند در دوره های مختلف پیش از برگزاری انتخابات تمام شعبات اخذ رای را در شهرها و روستاها را از لحاظ پوشش تلفن همراه و اینترنت مورد بررسی قرار دهند.

وی با بیان اینکه انتخابات الکترونیک دارای مزایای مختلفی نسبت به انتخابات مکانیزه است، گفت: تلاش می شود نقاط ضعف دوره های قبل شناسایی و برطرف و نقاط قوت را تقویت کنیم تا شاهد برگزاری انتخاباتی قانون‌مند توام با حفظ حقوق مردم باشیم.

خلیلی همچنین از برگزاری چند مانور تا اسفند سال جاری در این استان خبر داد و افزود: این مانورها در سطح شهرها، بخش ها و روستاهای صعب العبور با هدف سنجش میزان آمادگی برای انتخابات برگزار می شود.

طبق اعلام ستاد انتخابات کردستان ۱۱ نفر مشمولان ماده ۲۹ قانون انتخابات در مهلت قانونی برای کاندیداتوری مجلس شورای اسلامی در حوزه های مختلف انتخابیه این استان از سمت خود استعفا دادند.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۲ اسفند امسال برگزار می‌شود.

استان کردستان دارای ۶ کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی بوده که از پنج حوزه انتخابیه وارد این مجلس شده‌اند.

حوزه‌های انتخابیه این استان شامل شهرستان‌های سنندج، کامیاران و دیواندره با ۲ نماینده و حوزه انتخابیه بیجار، حوزه انتخابیه سقز و بانه، حوزه انتخابیه قروه و دهگلان و حوزه انتخابیه مریوان و سروآباد هر کدام یک نماینده است.

۳۰۳۴/‌۹۱۰۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =