۲۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۴
کد خبرنگار: 1423
کد خبر: 83398056
۱ نفر

برچسب‌ها

مصرف آب در روستاهای ایلام سه برابر میانگین کشوری است

ایلام - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان ایلام هم گفت: مصرف آب در مناطق روستایی این استان بر اساس ارزیابی های صورت گرفته بیش از سه برابر میانگین کشوری است.

نورالله تیموری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در برخی مناطق روستایی مردم از آب شرب برای مصارف کشاورزی و دامداری استفاده می‌کنند که با وجود تذکر و آموزش‌های مکرر بازهم در برخی مناطق روستایی استان دیده و این معضل کمبود و گاه قطعی آب مناطق روستایی را در پی دارد.

وی افزود: روستاییان برای تأمین آب احشام، مزارع و باغات خود باید از روان آب‌های طبیعی یا سیستم‌های نوین آبیاری استفاده کنند تا در مصرف آب شرب آنها صرفه جویی شود تا مشکل کمبود یا قطعی آب پیدا نکنند.

مدیرعامل آبفار ایلام یادآور شد: در مناطق روستایی طبق استانداردها میزان آب مصرفی باید ۱۲۰ لیتر در ثانیه به ازای هر نفر باشد اما در استان ایلام این مقدار ۴۰۰ لیتر در ثانیه است که این مقدار آب مصرفی افزون بر استانداردهای کشوری است.

تیموری گفت: براساس مصوبه های تعیین شده هزینه هر متر مکعب آب روستایی سه هزار ریال باید باشد در حالیکه که در عمل هزینه تولید آب در استان ایلام ۲۳ هزار ریال یعنی ۲۰ هزار ریال بیشتر از نرخ تعیین شده که این امر بیانگر مصرف خارج از استاندارد مردم مناطق روستایی استان است.

وی با بیان اینکه بیشترین مشکل کمبود آب در مناطق روستایی شهرستان های ایلام و دهلران است، اظهار داشت: ۳۵ روستا در این مناطق با کمبود یا قطعی مکرر آب مواجه هستند که عمده ترین دلیل این موضوع نیز استفاده از آب شرب تصفیه شده برای احشام و اراضی کشاورزی است. 

تیموری به روستاییان توصیه کرد: برای تهیه آب مورد نیاز احشام خود از آب چشمه یا رودخانه‌ها استفاده کنند و برای تامین آب مورد نیاز اراضی کشاورزی نیز از روش های مختلف چون روان آب ها یا سیستم های آبیاری مدرن استفاده کنند تا با مشکل کمبود آب مواجه نشوند.

به گزارش ایرنا، از ۵۶۰ روستای موجود در استان ایلام ۴۹۵ روستا دارای آب لوله کشی هستند و آب مورد نیاز مابقی روستاها نیز با تانکر آب رسان تامین می شود.

۷۱۷۲/۶۱۱۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =