توافق‌نامه همکاری بین اتحادیه کارگران شاندونگ چین و تبریز امضا شد

تبریز - ایرنا - توافق‌نامه دو جانبه همکاری تبادل هیات‌های کارگری بین اتحادیه کارگران استان شاندونگ چین و خانه کارگر تبریز امضا شد.

به گزارش ایرنا، بر اساس این توافق‌نامه که در نشست با هیأت بلندپایه کارگری چینی در هتل تبریز به امضا رسید، هر ۲ سال یکبار هیأت‌های کارگری بین آذربایجان‌شرقی و شاندونگ چین مبادله می‌شود، همچنین روابط کار، حقوق بنیادین و بهداشت ایمنی کار از دیگر بندهای همکاری در موافقت نامه است.

رئیس هیأت کارگری و نایب رئیس اتحادیه کارگران استان شاندونگ چین در این نشست به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به شرایط اقتصادی جهان و چالش‌های پیش روی کارگران این توافق نامه به امضا رسید.

جاینگ شیبائو (Jaing Shibao) اظهار داشت: تبادل هیأت‌های کارگری، تبادل تجربیات کاری، روابط کار، حقوق بنیادین و بهداشت ایمنی کار از جمله مفاد این توافق نامه ۲ جانبه است.

وی همچنین در نشست ۲ جانبه هیأت‌های کارگری چین و ایران گفت: استان شاندونگ یکی از استان‌های بزرگ صنعتی جمهوری خلق چین است که ۱۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد و صنایع بسیاری در آن فعالیت می‌کنند و کشاورزی در این استان از جایگاه ویژه ای در چین برخوردار است.

شیبائو ادامه داد: ۱۳۷ تشکل کارگری با ۱۹ میلیون و ۲۰۰ هزار عضو در استان شاندونگ فعال هستند و تلاش می‌کنیم چالش‌های کارگری ۲ طرف را با تکیه بر این ظرفیت‌ها برطرف کنیم.

آمریکا بر ضد اقتصاد چالش ایجاد می‌کند

وی همچنین یادآور شد: با ایالات متحده آمریکا چالش فراوانی داریم زیرا بر ضد اقتصاد چین تلاش می‌کند و دخالت‌های مختلفی را تاکنون داشته است اما روابط خوبی با ایران داریم و تلاش می‌کنیم این روابط توسعه یابد.

نشست مشترک هیأت کارگری چین با تشکلات کارگری، کارفرمایی و بازنشستگی آذربایجان‌شرقی

رئیس خانه کارگر تبریز نیز در نشست با هیأت کارگری چین و در حاشیه امضا این توافق‌نامه به خبرنگار ایرنا گفت: این توافق‌نامه در جهت پیشرفت جامع کارگری و توسعه اقتصادی در پنج بند امضا شد که مهمترین رکن آن حمایت از حقوق کارگران است.

کریم صادق زاده اظهار داشت: ۶۸۰ هزار نفر در آذربایجان‌شرقی بیمه شده اصلی هستند که ۴۸۸ هزار بیمه شده در تبریز ساکن می‌باشند.

وی با بیان اینکه ۱۸۷ هزار بازنشسته کارگری نیز در آذربایجان‌شرقی داریم، گفت: روابط با تشکل‌های کارگری چینی موجب توسعه روابط بین‌الملل و تعاملات جهانی می‌شود.

صادق زاده ادامه داد: چین یکی از مهمترین قدرت‌های جهان است که نقش تعیین‌کننده در مبادلات اقتصادی و روابط سیاسی جهان دارد و تا سال ۲۰۵۰ میلادی تبدیل به اقتصاد اول دنیا می‌شود.

فرماندار تبریز نیز در این نشست گفت: تبریز یکی از امن‌ترین و با ظرفیت‌ترین شهرهای ایران است که امنیت پایدار یکی از شاخص‌های مهم آن است.

بهروز مهدوی با بیان اینکه زمینه‌های مختلف همکاری بین کشورهای چین و ایران وجود دارد، افزود: از تعاملات و همکاری‌ها با تشکل‌های چینی استقبال می‌کنیم.

آمریکا بر ضد کرامت انسانی کارگران فعالیت می‌کند

محمد حمزه‌ای مدیر امور بین الملل خانه کارگر کشور نیز در این نشست گفت: اقدامات امپریالیسم آمریکا همیشه بر علیه کارگران بوده طوری که با ایجاد مشکلات اقتصادی در سطح جهان از جمله پایین آوردن دستمزدها، ایجاد خلل در کرامت انسانی، ایجاد مشکل در بهداشت ایمنی کار و پایین آوردن ضریب اشتغال پایدار به جامعه کارگری و اقتصادی دنیا لطمه می‌زند.

رئیس شورای اسلامی کلانشهر تبریز نیز در این نشست گفت: همکاری ملت‌ها و دولت‌های آسیایی به خصوص ایران و چین از تمامیت خواهی کشورهایی مثل آمریکا می‌کاهد و روابط خوبی بر اساس احترام متقابل را شکل می‌دهد.

شکور اکبر نژاد افزود: زمینه همکاری‌های زیادی بین ایران و چین وجود دارد که محیط زیست، پسماندها، نوآوری‌ها و انرژی‌های نو می‌تواند نمونه‌ای از این همکاری‌ها باشد.

مدیرکل کار و امور اجتماعی آذربایجان‌شرقی نیز با اشاره به اینکه جا برای ارتقا روابط بیشتر با چین وجود دارد، گفت: پیشرفت چین در چند سال گذشته در بخش‌های مختلف به خصوص کشاورزی قابل توجه و موجب خرسندی است.

میراحد حسینی با بیان اینکه چین در مقاطع مختلف دوران جنگ تحمیلی و تحریم‌های ظالمانه آمریکا در کنار ایران بوده که موجب تقدیر است، گفت: اکنون نیز با وجود ۵۸۰ تشکل کارگری در آذربایجان شرقی امکان همکاری با تشکل‌های کارگری چین فراهم است.

وی ادامه داد: بیشترین کارگران شاغل در آذربایجان‌شرقی چینی هستند و بیشترین حجم سرمایه گذاری در تبریز نیز مربوط به شرکت‌های چین است.

سونیا اندیش نایب رئیس شورای اسلامی کلانشهر تبریز نیز استقرار بیشتر مجامع کارگری را در بهره‌گیری از تجربیات بین‌المللی و توسعه عدالت اجتماعی دانست و افزود: این روابط موجب توسعه سیاسی، اقتصادی و توسعه پایدار می‌شود.

هیأت ۶ نفره کارگری چین همچنین از ظرفیت‌های کارخانه تراکتورسازی تبریز بازید کردند و دیدار با استاندار آذربایجان شرقی و شهردار تبریز از دیگر برنامه‌های امروز این هیأت کارگری در تبریز است.

۳۰۷۷/‌۳۰۹۳