نتوانستیم حتی سر یک درصد موتورسواران کلاه بگذاریم

یزد- ایرنا- سرپرست پلیس راهور یزد گفت: ۴۰ سال است که تلاش می کنیم اهمیت کلاه ایمنی را برای شهروندان تبیین کنیم اما هنوز موفق نشدیم حتی بر سر یک درصد آنها هم کلاه ایمنی بگذاریم.

سرهنگ رضا زارع روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: استفاده از کلاه ایمنی و دیگر ملزومات ترافیکی، نیاز به فرهنگ سازی دارد و شهروندان باید خودشان به این درک برسند که داشتن کلاه ایمنی، ضامن سلامتی آنان است.

وی اظهار داشت: ترافیک بر تمام شئونات مردم در همه بخش‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و فردی تأثیرگذار است اما طی سالهای گذشته در این زمینه آنطور که شایسته بوده کار نشده و بحث‌های ترافیکی اثرگذار نبوده است.

وی نقش رسانه‌ها در این فرهنگ سازی را مهم دانست و گفت: باید حوادث رانندگی و مجروحان و فوتی‌ها را به مردم یادآور شویم تا به عمق فاجعه پی ببرند.

افزایش ۶۹ درصدی فوتی‌های تصادفات در یزد / ‏‬سهم عابران پیاده ۴۳ درصد

سرپرست پلیس راهور یزد، رشد تصادفات منجر به جرح و فوت در سه ماه نخست امسال را نگران کننده دانست و گفت: برای کاهش این آمار باید همه دستگاه‌ها پای کار باشند و نباید فقط به پلیس متکی بود.

به گفته وی در سه ماه نخست امسال ۴۱ نفر بعلت تصادفات رانندگی در این استان فوت کردند که در مقایسه با سه ماه مشابه پارسال ۶۹ درصد افزایش دارد و ۳۱ درصد فوتی‌ها مربوط به شهر یزد و بقیه مربوط به معابر داخل شهری در دیگر شهرستانهای استان است.

وی اظهار داشت: همچنین طی همین مدت ۲ هزارو ۱۰۱ نفر بعلت این تصادفات مصدوم شدند.

سرهنگ زارع با اشاره به اینکه ۷۰ درصد تصادفات یزد در مرکز این استان اتفاق می‌افتد، یادآور شد: ۲۹ درصد تصادفات مربوط به موتورسواران و ۴۳ درصد مربوط به عابران پیاده بوده است.

ترتیب آمار فوتی‌ها در یزد: موتورسواران، عابران پیاده، دوچرخه سواران

وی افزایش متوفیان پیاده و موتورسواران را نگران کننده دانست و با بیان اینکه دوچرخه سواران هم در ردیف بعدی این آمار قرار دارند، تصریح کرد: آمار فوتی‌های ناشی از تصادفات خودروها در استان یزد بسیار پایین‌تر از آمار فوتی‌های موتورسوار، عابران و دوچرخه سواران است.

۴۰ تا ۵۰ ساله‌ها و زیر ۱۰ ساله‌ها، بیشترین فوتی‌های تصادفات در یزد هستند

سرپرست راهنمایی و رانندگی یزد اعلام کرد: بیشترین فوتی‌های سوانح رانندگی در استان یزد بین ۴۰ تا ۵۰ سال دارند و پس از آن افراد زیر ۱۰ سال قرار دارند که اغلب آنها عابران پیاده و موتور سواران بودند.

۹۰ درصد یزدیها از کمربند ایمنی استفاده می‌کنند

سرهنگ زارع به استفاده ۹۰ درصد یزدی‌ها از کمربندی ایمنی اشاره کرد و گفت: در مجموع، استان یزد در زمینه رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی وضعیت خوبی دارد و در مقایسه با بسیاری از نقاط کشور دارای شرایط بهتری است.

تردد ۱۵۰ هزار دستگاه موتورسیکلت بدون پلاک در یزد / ‏‬وجود ۳۰ نقطه حادثه ساز

سرپرست راهور یزد مجموع موتور سیکلت های در حال تردد در این استان را حدود ۴۰۰ هزار دستگاه اعلام کرد که ۱۵۰ هزار دستگاه آن بدون پلاک است.

وی همچنین تعداد نقاط حادثه خیز در استان را ۳۰ مورد اعلام کرد و گفت: شهرداری یزد، همکاری خوبی با ما دارد اما هنوز جای کار بسیاری هست که محقق نشده است.

به گفته وی خیابان‌های دو طرفه مثل امام، سید گلسرخ، چمران و شهید رجایی از جمله حادثه خیز ترین خیابان‌های یزد هستند.

وقوع روزانه ۱۰۰ تصادف در یزد

سرهنگ زارع، تصادفات خسارتی در استان را روزانه ۱۰۰ مورد اعلام کرد و یادآور شد: ۶۰ درصد این تصادفات در معابر و خیابان‌های فرعی رخ می‌دهد.

۷۵۳۶/‏‬ ۶۱۹۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =