بیمه‌شدگان تامین اجتماعی در خراسان جنوبی افزایش یافت

بیرجند - ایرنا - مدیرکل تامین اجتماعی خراسان جنوبی از افزایش تعداد بیمه‌شدگان اصلی تامین اجتماعی استان خبر داد و گفت: پارسال تعداد بیمه‌شدگان ۱۱۴ هزار و ۸۹۰ نفر بود که امسال تاکنون به ۱۱۵ هزار ۸۷۴ نفر افزایش یافته است.

مجید درویشی روز سه شنبه به مناسبت هفته تامین اجتماعی (۱۹ تا ۲۵ تیرماه) در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی افزود: همچنین تعداد مستمری‌بگیران تامین اجتماعی استان از ۱۵ هزار و ۷۳۲ نفر در سال گذشته به ۱۷ هزار و ۴۲۱ نفر و بیمه شدگان اجباری از ۷۴ هزار و ۱۰۰ نفر به ۷۷ هزار و ۱۴۶ نفر در سال جاری رسیده است.

وی بیان کرد: پارسال در مجموع ۵۰۰ میلیارد تومان از تعهدات تامین اجتماعی استان پرداخت شد که از این میزان ۳۹۳ میلیارد تومان در بخش تعهدات بلندمدت بوده است.

مدیرکل تامین اجتماعی خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین سال گذشته در بخش تعهدات کوتاه مدت شامل غرامت و دستمزد نیز ۱۳ میلیارد تومان، در بخش بیمه بیکاری ۱۵ میلیارد تومان و مابقی در سایر بخش‌ها پرداخت شده است.

وی اظهار داشت: سازمان تامین اجتماعی نهادی عمومی و غیردولتی است که اکنون ۴۷ درصد جمعیت خراسان جنوبی از خدمات این نهاد برخوردار هستند.

درویشی عنوان کرد: اکنون ۳۶۳ هزار نفر از جمعیت استان تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار دارند که از این تعداد ۱۱۵ هزار و ۸۷۴ نفر بیمه شده اصلی و ۱۷ هزار و ۴۲۱ نفر مستمری‌بگیر هستند.

وی یادآور شد: در حال حاضر ۱۱ هزار و ۸۷۷ نفر در کارگاه‌های فعال تحت پوشش تأمین اجتماعی استان فعالیت می‌کنند.

مدیرکل تامین اجتماعی خراسان جنوبی به بخشی از اقدامات انجام شده در استان اشاره کرد و گفت: در بخش بیمه‌ای کلنگ‌زنی یکی از شعب تأمین اجتماعی در محروم‌ترین شهر استان عشق‌آباد طبس انجام شد که با راه اندازی شعب اقماری، سطح دسترسی مردم به خدمات بهتر و راحت‌تر انجام می‌شود.

درویشی اظهار داشت: همچنین مجوز راه اندازی دفتر کارگزاری در سه شهرستان طبس، قاین و بیرجند اخذ شد که دفتر طبس افتتاح شده و دفتر قاین نیز در یکماه آینده به بهره برداری می‌رسد و دفتر بیرجند نیز امروز افتتاح شد.

وی با بیان اینکه شهرستان طبس ارتقای تیپ پیدا کرده و ساختمان تأمین اجتماعی آن توسعه می‌یابد عنوان کرد: طرح ارائه تعهدات غیرحضوری و الکترونیک به جامعه هدف در سال گذشته راه‌اندازی شده و ۶۴ نوع خدمت از این طریق انجام می‌شود.

اعزام بازنشستگان به سفرهای زیارتی، برگزاری مسابقات ورزشی، حضور در کارخانه‌ها، کسب مقام نخست در اقامه نماز، عفاف و حجاب و حقوق شهروندی در بین دستگاه‌های مختلف استان و ایجاد پایگاه‌های سیار از دیگر اقداماتی بود که مدیرکل تأمین اجتماعی خراسان جنوبی به آن اشاره کرد.

وی تاکید کرد: امسال با توجه به نامگذاری سال به عنوان «رونق تولید» وظیفه اصلی ما حمایت از بخش تولید است از سویی بایستی جامعه هدف نسبت به پرداخت و رعایت حق بیمه اقدام کنند.

مدیر درمان تامین اجتماعی خراسان جنوبی هم گفت: اکنون ظرفیت‌های پزشکی و درمانی خوبی برای جامعه هدف تامین اجتماعی در استان فراهم شده است اما نیازمند جذب نیروی متخصص هستیم.

فرزاد فیروزی افزود: برای جذب نیروی متخصص باید از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همکاری شود تا ظرفیت‌ها به صورت کامل مورد استفاده جامعه هدف قرار بگیرد.

وی بیان کرد: در حال حاضر برخی ظرفیت‌ها به طور کامل به بهره‌برداری نرسیده است اما امیدواریم مجلس بتواند سهم تامین اجتماعی از نیروهای متخصص واجد شرایط را برای استان جذب کند.

مدیر درمان تامین اجتماعی خراسان جنوبی اظهار داشت: بخش درمان تامین اجتماعی خراسان جنوبی امروز در شرایط خوب و قابل توجهی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه پارسال سه میلیون و ۷۰۰ هزار خدمت درمانی به بیمه‌شدگان تامین اجتماعی استان ارایه شد گفت: از این میزان حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار رکورد خدمت مربوط به خرید خدمت و ۲ میلیون خدمت نیز مربوط به بخش درمان رایگان بوده است.

فیروزی با بیان اینکه ارایه خدمات رایگان نسبت به خدمات فرانشیزی پیشی گرفته است یادآور شد: یکی از اهداف مهم ما ارایه سطح بالایی از کمیت و کیفیت خدمات بیمه تامین اجتماعی به جامعه هدف است.

وی گفت: با تولید بخشی از خدمات و ایجاد رقابت بین تولیدکنندگان طرف قرارداد دنبال این هستیم تا شرایطی ایجاد شود تا بهبود کیفیت حاصل شود که در نهایت به نفع جامعه هدف خواهد بود.

مدیر درمان تامین اجتماعی خراسان جنوبی افزایش کمی و کیفی خدمات به طور مستقیم را از دیگر اهداف سازمان دانست و گفت: این استان در سال های گذشته بضاعت درمان اندکی داشت اما اکنون نسبت به گذشته پیشرفت‌های زیادی دارد.

وی اضافه کرد: تامین اجتماعی خراسان جنوبی توانست در رتبه‌بندی مقیاس تخت به ازای بیمار و امکانات بیمارستانی از رتبه آخر کشوری به رتبه اول برسد حتی نسبت به استان دوم در فاصله قابل قبولی قرار گرفته‌ایم.

فیروزی گفت: تمام تلاش ما این بود تا سهم بیشتری از منابع تامین اجتماعی کشور را به این استان محروم و کمتر برخوردار بیاوریم لذا اکنون فراتر از تعهدات خود خدمات درمانی ارایه می‌کنیم.

وی افزود: بخشی از خدماتی که در سیستم درمان تامین اجتماعی استان ارایه می شود انحصاری است و در مراکز استان نظیر ندارد و استانداردهای ایزو نیز کسب شده است.

مدیر درمان تامین اجتماعی خراسان جنوبی افزود: در شهرستان قاینات راه اندازی مرکز پلی کلینیک و در بیرجند توسعه خدمات درمان در دستور کار قرار دارد.

دفتر کارگزاری رسمی تامین اجتماعی شعبه دو بیرجند نیز امروز (سه شنبه) در محل میدان امام خمینی (ره) نیز با حضور مسئولان این سازمان افتتاح شد.

۷۵۵۷* ۶۰۵۴

اخبار مرتبط