افزایش سه هزار مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های کشور

تهران-ایرنا- سخنگوی صنعت برق گفت: برای گذر از پیک تابستان امسال سه هزار مگاوات برق در نیروگاه جدید به ظرفیت نیروگاه‌های موجود اضافه شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، مصطفی رجبی‌مشهدی روز سه شنبه افزود: به دنبال بارندگی‌های مناسب سال آبی جاری حدود چهار هزار و ۵۰۰ مگاوات توان تولید نیروگاه‌های برقابی نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: اکنون شرایط به گونه‌ای است که شبکه برق کشور در وضعیت نرمال و پایداری کاملی قرار گرفته، صادرات برق به صورت نرمال در حال انجام است و قطعی برق ناشی از کمبود تولید وجود ندارد.

ساز و کار قانونی بیت‌کوین‌ها به زودی تعیین می‌شود

سخنگوی صنعت برق با تاکید بر اینکه تولید هر بیت‌کوین معادل مصرف برق ۲۴ سال یک مشترک خانگی در تهران است، گفت: بخش عمده‌ای از دستگاه‌های مورد استفاده این بخش در ایران بازدهی کمی دارند و با گذر زمان نیز مصرف برق آنها در حال افزایش است.

رحبی مشهدی با بیان اینکه مصرف برق مراکز تولید بیت‌کوین در کشور حدود ۵۰۰ مگاوت تخمین زده می‌شود، خاطرنشان ساخت: برای احداث هر نیروگاه هزار مگاواتی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری مورد نیاز است بنابراین برای تامین ۵۰۰ مگاوات برق این مراکز بایستی حدود پنج هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت بگیرد. تولید هر بیت‌کوین معادل مصرف برق ۲۴ سال یک مشترک خانگی در تهران است
وی ادامه داد: موضوع بیت‌کوین‌ها به زودی در هیات دولت مطرح و مقررات آن تعیین تکلیف خواهد شد، وزارت نیرو مسئولیت تامین پایدار برق کشور را بر عهده دارد و اگر مراجع ذیصلاح، استخراج ارز دیجیتال را به صورت رسمی تایید کنند بایستی چند اقدام در این زمینه در دستور کار بگیرد.
سخنگوی صنعت برق افزود: در ابتدا بایستی شرایط شبکه را برای میزان مصرف این واحدها مهیا کنیم. اگر مزرعه‌تولید بیت کوین قصد راه‌اندازی دارد باید شبکه‌های بالادستی و زیرساخت‌های آن را نیز به طور کامل فراهم کرد تا برق پایداری داشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه تجهیزات مورد استفاده در این بخش بایستی استانداردهای لازم را داشته باشند، گفت: همه صنعت برق در تلاش هستند تا پیک تابستان را به خوبی سپری کنیم و مردم از رفاه نسبی برخوردار باشند. بنابراین این دسته از مصرف‌کنندگان اگر جزو مشترکان رسمی صنعت برق شدند باید مانند سایر صنایع مصرف برق خود را در ساعت اوج پیک کنترل و مدیریت کنند.
رجبی‌مشهدی تاکید کرد: همان گونه که صنایع با امضای تفاهمنامه‌های مدیریت مصرف میزان استفاده خود برق خود را در ساعت پیک کاهش داده یا مشترکان بخش کشاورزی در چهار ساعت اوج مصرف چاه‌های کشاورزی خود را خاموش می‌کنند، این واحدها نیز باید در زمان اوج مصرف میزان برق مصرفی خود را کاهش بدهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =