۲۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۵
کد خبرنگار: 782
کد خبر: 83397807
۰ نفر
سی ان ان: ترکیه قابلیت مرگباری دراختیار دشمنان ناتو قرار می دهد

تهران – ایرنا – شبکه تلویزیونی سی ان ان روز سه شنبه در گزارشی با اشاره به دریافت سامانه دفاع موشکی اس-400 روسیه توسط آنکارا گزارش داد: ترکیه با در اختیار داشتن تسلیحات پیشرفته آمریکایی و روسی ، قابلیت مرگباری را دراختیار دشمنان ناتو قرار می دهد.

در این گزارش آمده است: دریافت سامانه پیشرفته دفاع موشکی اس -۴۰۰ توسط آنکارا موجب نگرانی ناتو شده است، تاکنون هشت فروند هواپیما جهت انتقال این سامانه از روسیه به ترکیه اعزام شده اند.

پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به دریافت این محموله که از هفته پیش مراحل تحویل آن آغاز شد، با احتیاط و با دقت پاسخ داد.

ناتو هم در بیانیه‌ای محتاطانه به این موضوع گفته است که این به اعضای ناتو بستگی دارد که تصمیم بگیرند چه نوع تسلیحات نظامی خریداری کنند، در هر حال ناتو بسیار نگران پیامدهای بالقوه تصمیم ترکیه در باره دریافت سامانه اس -۴۰۰ روسی است.

به گزارش این شبکه تلویزیونی، ناتو با احتیاط با این موضوع برخورد کرده و از سویی دیگر نیز شاهد نرمش دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در نشست گروه -۲۰ در دیدار با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در این زمینه بودیم.

دریافت این سامانه دفاعی موشکی توسط ترکیه بدان جهت حساسیت برانگیز شده است که آنکارا هم اکنون در مراحل خرید یکصد فروند جنگنده پیشرفته اف -۳۵ از آمریکا است.اگر ترکیه هم سامانه پیشرفته دفاع موشکی اس -۴۰۰ روس‌ها و هم جنگنده‌ای فوق پیشرفته اف -۳۵ آمریکایی را در اختیار داشته باشد، آنگاه آن کار قابلیت مرگباری را در اختیار دشمنان ناتو قرار خواهد داد.

سی ان ان همچنین گزارش داد: مایک پمپئو خواستار پاسخ مناسب دونالد ترامپ به این موضوع شده است اما اینکه ترامپ قرار است پس از این چه اقدامی انجام دهد، نشانه‌ای بر دوام و باقی ماندن این پیمان ۷۰ ساله خواهد بود.

وزارت دفاع ترکیه جمعه گذشته ۲۱ تیرماه از تحویل گرفتن اولین سری از سامانه دفاع موشکی "اس ۴۰۰" روسیه خبر داد.

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد، آنکارا اولین سری قطعات سامانه دفاعی اس ۴۰۰ را دریافت کرد و آنها را به پایگاه هوایی مورتد در استان آنکارا منتقل کرد.

مسکو و آنکارا در سال ۲۰۱۷ توافقنامه واگذاری سامانه‌های اس ۴۰۰ را امضا کردند که این اقدام با انتقاد شدید آمریکا مواجه شد، واشنگتن آنکارا را تهدید کرد که در صورت خرید این سامانه در فهرست سیاه آمریکا قرار می‌گیرد.

تحویل سامانه‌های پدافند هوایی اس -۴۰۰ به ترکیه در سه مرحله انجام خواهد شد، بخش اول این سامانه‌ها با هواپیما به ترکیه آورده شده و بخش دوم نیز با همین روش تحویل خواهد شدT بخش سوم که شامل بیش از ۱۲۰ موشک خواهد بود، از طریق دریا به ترکیه ارسال می‌گردد، حدود هشتاد کارشناس نظامی ترکیه درباره استفاده از سامانه‌های اس -۴۰۰ در روسیه آموزش خواهند دید.

برخلاف تهدید واشنگتن برای تحریم آنکارا در صورت خرید اس ۴۰۰، اردوغان گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اخیراً به وی اطلاع داده است که ترکیه در صورت خرید سامانه‌های اس ۴۰۰ روسیه مورد تحریم آمریکا قرار نمی‌گیرد. وی در عین حال گفته است که آنکارا در مورد خرید اس ۴۰۰ ناعادلانه رفتار کرده است.

«مارک اسپر» سرپرست وزارت دفاع آمریکا روز شنبه در پیامی توییتری نوشت: از شروع تحویل پدافند اس ۴۰۰ روسیه به ترکیه مطلع هستیم. موضع ما در خصوص جنگنده‌های اف ۳۵ تغییر نکرده است.

نشریه دی ولت آلمان با اشاره به تحویل سامانه دفاع موشکی اس -۴۰۰ روسیه به ترکیه، آن را به منزله خداحافظی رئیس جمهوری این کشور با غرب ارزیابی کرد.

روپام **۱۳۰۲**

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =