زائران سرزمین وحی داروهای اختصاصی خود را همراه داشته باشند

تهران - ایرنا - رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر گفت: زائران سرزمین وحی باید داروهای اختصاصی خود را به مقدار مورد نیاز (حداقل برای 35 روز ) به همراه سوابق پزشکی خود در سفر به عربستان به همراه داشته باشند.

محمدتقی حلی‌ساز روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: همراه نداشتن برخی داروها و وسایل ضروری مانند عینک، سمعک و نظایر آن باعث سرگردانی زائران در زمان انجام مناسک حج خواهد شد.

وی با بیان اینکه زائران سرزمین وحی باید مراقب عود بیماری ها و اختلالات روانی باشند، گفت: یکی از شایع ترین بیماری ها در موسم حج اختلالات عود بیماری های روانی است به طوری که حدود ۱۰ درصد از این بیماران به تصور اینکه در سفر معنوی شفا خواهند گرفت، به غلط داروهای خود را قطع می کنند و بیماری آنها بار دیگر بروز می کند و با بروز بیماری، پرخاشگری ها و رفتار غیر اجتماعی به اوج می رسد و مشکلات فراوانی برای زائران، دیگر ایجاد می شود. از این رو تاکید می شود که داروها به هیچ وجه کم نشوند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر توضیح داد: استرس می تواند هم بیماری کنترل شده قبلی را بازگرداند، هم بیماری جدیدی را شروع کند و هم موجب تشدید بیماری موجود شود. در پی استرس ممکن است اختلالات جسمی نظیر درد سردل، اختلالات ماهانه بانوان و تشدید بیماری های قلبی و فشار خون نیز پدید آید.

حلی ساز اضافه کرد: اختلال دیگری که ممکن است در افراد مُسن ایجاد شود، عدم شناحت زمان و مکان و اختلالات شناختی است که به آن دمانس (زوال عقل) می گویند. از این رو از آنجا که یک از شرایط وجوب حج، دارا بودن استطاعت ذهنی است، پیشنهاد می شود کسانی که کهولت سن دارند و پزشک آنها را از تشرف منع می کند، به این سفر که شعور بالایی را طلب می کند، مشرف نشوند.

وی یادآور شد: اختلالات شایع دیگر، اختلال در سازگاری است. وسواس ها و اختلالات ارتباطی و رفتارهایی که متعاقب آن بروز می کنند از جمله اختلالات روانی است که با استرس تشدید می شود. این بیماران حتی با شدت یافتن بیماری اصرار به بازگشت به ایران می کنند که این امر مقدور نیست.

این مقام مسئول در مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر خطاب به این بیماران گفت: این بیماران باید در موسم حج مناسک را سخت نگیرند. در شک باقی نمانند، به خدا توکل و با ذکر خدا دل های خود را آرام کند، زیرا حداقل توشه ای که از این سفر سراسر عشق می توان برداشت، آرامش قلب است.

امسال ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر از زائران حج تمتع به سرزمین وحی اعزام می شوند. به جز دو بیمارستان مکه و مدینه، چهار مجتمع درمانگاهی در مدینه و پنج مجتمع درمانگاهی در مکه پیش بینی شده و ۱۳۰ مطب در محل اسکان زائران آماده ارائه خدمات است و یک بیمارستان صحرایی در منا و عرفات نیز خدمات ارائه خواهند داد.

۱۵ پزشک باتجربه و مسلط به زبان عربی برای ارائه خدمات تخصصی به زائران در بیمارستان‌های مکه و مدینه مستقر هستند.

در حج تمتع امسال، ۲۰ درصد زائران دارای فشار خون، ۱۵ درصد مبتلا به دیابت و ۵ درصد هم بیماری قلبی و عروقی دارند.

تعداد زنان حج تمتع ۹۸ بیشتر از آقایان است. در حج امسال آمار سنی زائران ۵ سال افزایش یافته است. جوان‌ترین زائر یک کودک یک ساله و مسن‌ترین زائر ۱۰۷ ساله و اهل کردستان است.

میانگین سنی حجاج امسال ۵۵ سال است. حدود هشت هزار زائر بین ۷۰ تا ۸۰ سال سن دارند و هزار و ۸۰۰ نفر نیز بالای ۸۰ سال هستند و حدود ۱۵۰ نفر نیز زیر ۱۸ سال سن دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =