۲۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۳۱
کد خبرنگار: 2105
کد خبر: 83397537
۱ نفر

برچسب‌ها

کام، شطرنج فکری جوانان امروز
عکس تزئینی است

سنندج - ایرنا - صفحه شطرنج فکری جوانان امروز شده کام (کار، ازدواج، مسکن)، البته مدت هاست آنها در این بازی کیش شده و اینک در یک قدمی مات شدن قرار گرفته اند.

فکر و ذکر جوانان امروز بجای اینکه یافتن ایده‌هایی برای پیشبرد اهداف و رویاهایشان باشد به مسائلی کشیده شده که می‌بایست دست اندرکاران و مسئولان قبل از رسیدن آنها به این گروه سنی، تدبیری برای آن می‌اندیشیدند تا این قشر توان و انرژی خود را برای توسعه و پیشرفت کشور بگذارند.

کاری به تعاریف اشتغال نداریم که کار چند ساعت در هفته را هم جزو اشتغال محسوب می‌کنند ولی اینکه صحبت از آمار بیکاری میلیونی جمعیت جوان کشور می‌شود، اتفاقی نگران کننده و دردآور است.

مهره اشتغال هرز شده و جمعیت جوان انگیزه خود را برای داشتن شغلی مناسب که از طریق آن بتوانند چرخ‌های زندگی خود را با آن بچرخانند از دست دادند و اگر پای درد دل آنها بنشینید به وضوح به این مساله پی می‌برید.

علاوه بر این کم نیست تعداد جوانانی که به هر طریقی به آب و آتش می‌زنند تا هزینه خروج خود را از کشور تأمین کنند و به محض مهیا شدن شرایط مهاجرت، بی درنگ چمدان‌هایشان را می‌بینند و راهی دیار غربت می‌شوند تا اینگونه مهره شغل صفحه شطرنج فکری و زندگی خود را داشته باشند و با پشتوانه آن دیگر مهره‌هایشان را بچینند.

البته ناگفته نماند هر سال مشاغل جدیدی در کشور و به تبع استان کردستان ایجاد می‌شود ولی بدلیل مشکلات اقتصادی مشاغل زیادی هم از بین می‌رود و همین باعث می‌شود همچنان اشتغال دغدغه نخست و اصلی جوانان باشد.

حال رفته رفته مهره‌های شطرنج فکری جوانان هم در حال بهم ریختن است و بتدریج مهره ازدواج از آن گویا دارد حذف می‌شود و مهره دیگری که تفاوت فاحشی با اعتقادات و ارزش‌های دینی و اسلامی و حتی انسانی دارد، جایگزین می‌شود.

همخانه شدن مردان و زنان نمونه‌ای از این اتفاق است که در استان‌های بزرگ چند سالی است که شایع شده و اخیراً در استان‌ها و شهرهای کوچک‌تر هم مواردی از آن مشاهده شده است.

مرد و زنی بدون هیچ تعهد و پذیرش مسئولیتی همخانه می‌شوند و اگر فرزندی هم بدنیا بیاورند تکلیفش معلوم نخواهد بود و این آسیب بزرگی است که دامن گیر جامعه ما شده است.

از کار و ازدواج که بگذریم مهره سخت دیگر به مسکن تعلق دارد که از جمله نیازهای اساسی زندگی افراد به شمار می‌آید اما این روزها خرید آن رویایی شده که تنها دهک بالای جامعه توان تحقق آن را دارند.

قشر متوسط و متوسط به پایین جامعه که فاقد مسکن هستند با بالارفتن نجومی قیمت خانه‌ها فکر خرید آن را از سر به دَر کردند و دغدغه آنها شده پیدا کردن منزلی با اجاره‌ای مناسب، که یافتن این مهم هم مانند پیدا کردن سوزن در انبار کاه شده است.

برخی معتقدند حل این مشکلات معجزه‌ای می‌خواهد از جنس تدبیر، تدبیری برگرفته از مدیریت و برنامه ریزی صحیح و اصولی که بخوبی وضعیت حال و آینده در آن دیده شود و برای مواقعی که بحران‌هایی پیش می‌آید راهکار داشته باشد.

امروز که اینگونه مشکلات اشتغال، مسکن و ازدواج جوانان بر سرجامعه ریخته شده نتیجه بی توجهی سالیان گذشته به میزان جمعیت جوان کشور است که جوانان دهه‌های شصت و هفتاد چوب آن را می‌خورند و همچنان در پی یافتن شغلی و سپس مسکنی و آنگاه تشکیل زندگی آن هم اگر عمری برایشان باقی بماند، هستند.

خبرنگار ایرنا مرکز سنندج

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =