۲۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۴۰
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 83397396
۰ نفر

برچسب‌ها

چالش‌های زیست محیطی یزد ناشی از توسعه بدون مطالعه بوده است

یزد - ایرنا - استاندار یزد گفت: چالش‌های زیست محیطی که اکنون استان با آن روبرو است ناشی از برخی برنامه‌های توسعه‌ای بدون مطالعه در دهه‌های اخیر بوده است.

محمدعلی طالبی شنبه شب در شورای اداری استان که با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، افزود: لازم است صاحبان صنایع و معادن در این زمینه برخی اصلاحات را انجام دهند و دستگاه‌های متولی از جمله سازمان محیط زیست مسئولیت قانونی خود را در رابطه با نظارت و ارزیابی این واحدها اعمال کند.

وی با بیان اینکه استان نیازمند سرمایه‌گذاری است اما محورهای توسعه در استان باید با نگاه منطقی و با توجه به شرایط زیست محیطی در پیش گرفته شود، اظهار داشت: در بهره‌برداری از معادن و ایجاد برخی زیرساخت‌ها برای خدمات رسانی به مردم، لازم است این موضوعات در یک فضای تعاملی و مبتنی مبتنی بر مطالعات علمی مورد گفت و گو قرار گیرد.

طالبی خاطرنشان کرد: در طرح آمایش استان توجه ویژه به محیط زیست شده و استان یزد تنهایی استانی است که بیشترین بهره را از مشارکت نخبگان و صاحب نظران در تهیه و تدوین این طرح دارد و تمام فعالیت‌های استان برمبنای این سند خواهد بود.

استاندار یزد گفت: وجود جنگل‌ها، زیستگاه‌های منحصر به فرد، کویر مستعد و وجود گونه‌های کمیاب از جمله ظرفیت‌های استان در حوزه محیط زیست است که این ظرفیت‌ها نیازمند نگاه ویژه سازمان حفاظت محیط زیست کشور است.

وی ایجاد شبکه پایش و مستندسازی حیات وحش در استان و ارائه تسهیلات به سرمایه گذاران در زمینه قرق‌های اختصاصی را خواستار شد و افزود: نیازمند یکسری اقدامات فوریتی در زمینه حفظ و احیاء گونه یوزپلنگ آسیایی در استان هستیم.

طالبی ادامه داد: برخی از شهرستان‌های استان از جمله اشکذر که از صنعتی ترین مناطق استان است، اداره محیط زیست ندارد که این انتظار می‌رود این مطالبه با همراهی سازمان حفاطت محیط زیست برآورده شود.

وی در خصوص موزه طبیعی که در اداره کل محیط زیست استان مستقر است، گفت: اگر این موزه به بافت تاریخی منتقل شود علاوه بر درآمدزایی موجب بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد.

استاندار یزد در ارتباط با موضوعات مرتبط با معدن مس استان نیز گفت: این اطمینان را مدیریت استان خواهد داد تا فعالیتی در این معدن بدون کسب مجوز وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست انجام نشود و اگر این ۲ مجموعه هم موافقت کردند تضمین‌های لازم را برای جبران خسارت‌های احتمالی پیش بینی می‌شود.

طالبی اضافه کرد: اگر فعالیتی در زمینه معدن با تأیید وزارت نیرو و سازمان حفاطت محیط زیست در استان انجام شود و در هر مرحله‌ای موجب آسیب به عرصه‌های زیستی شود، سازمان محیط زیست این اختیار قانونی را دارد که مانع ادامه کار شود.

وی ضمن گرامیداشت روز محیط بان اظهار داشت: امروزه محیط زیست و مسائل آن مختص به یک سازمان و دستگاه نیست بلکه نیازمند همراهی دستگاه‌ها، مردم و سمن‌هاست.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، صبح دوشنبه وارد یزد شد، بازدید از چند طرح و بهره برداری از نخستین طرح بازچرخانی سرباره‌های فولادی و بزرگترین سیستم جامع و نوین آبیاری هوشمند فضای سبز کشور، شرکت در همایش ملی روز محیط بان در شهرستان میبد از برنامه‌های سفر یکروز عیسی کلانتری به این استان بود.

۲۰۸۸/‏‬ ۶۰۱۴/‏

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =