۲۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۲۵
کد خبرنگار: 2443
کد خبر: 83397375
۰ نفر
ظریف: نفت خود را می فروشیم اما شرافتمان را هرگز

نیویورک - ایرنا - وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به تحریم های شدید آمریکا علیه ملت ایران گفت: ما بالاخره نفت مان را خواهیم فروخت، اما شرافت مان را هرگز نمی فروشیم.

«محمد جواد ظریف» که برای شرکت در نشست عالیرتبه شورای اقتصادی - اجتماعی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است، روز دوشنبه در گفت وگو با بخش "هارد تاک" شبکه خبری بی بی سی به توافق هسته‌ای ایران اشاره کرد و افزود: این یک توافق مورد تائید جامعه بین المللی شامل ایالات متحده آمریکا بود. اهمیت ندارد که مذاکره کننده آن دولت پیشین آمریکا بوده است، چرا که این توافق با آمریکا مذاکره شد.

وزیر امور خارجه ایران در یادآوری قوانین بین المللی به دولتمردان تندروی کاخ سفید، ادامه داد: همانگونه که می‌دانید در قانون بین الملل، دولت‌ها شناسایی نمی‌شوند، بلکه کشورها را شناسایی می‌کنند که این دولت‌ها آن را نمایندگی می‌کنند.

ظریف در واکنش به افزایش تنش‌ها در منطقه خلیج فارس هشدار داد: اگر جنگ شود تصور نمی‌کنم کسی در منطقه ما در امان باشد. بیایید از بروز جنگ جلوگیری کنیم. ما به جنگ نیاز نداریم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخشی از این گفت وگو که مشروح آن روز سه شنبه پخش خواهد شد، افزود: همانگونه که ترامپ گفته است ما تنها ۱۰ دقیقه با جنگ فاصله داشته ایم و چونانکه آنها علیه ایران اقدامی انجام می‌دادند، ایران هم از خود دفاع می‌کرد.
ظریف در پاسخ به این سوال که چه پاسخ نظامی را برای دفاع از خود انتخاب می‌کردید، گفت: من نظامی نیستم و آن را به نظامیان واگذار می‌کنم.
وی در پاسخ به این که از برخی مقامات ایران شنیده می‌شود در صورت حمله ایران، آنها به برخی متحدان آمریکا همچون عربستان سعودی یا دوبی حمله می‌کنند، خاطرنشان کرد: ما چشم بسته اقدام نمی‌کنیم، آمریکا اکنون درگیر یک جنگ اقتصادی با ایران است، برخی از کشورها حمایت‌های لجستیکی از این اقدام دارند که به معنای مشارکت آنها در این جنگ است.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: اگر جنگی در گیرد، فکر نمی‌کنم هیچ کسی در منطقه ما ایمن باشد. اجازه دهید تا جلوی جنگ را بگیریم، هیچ یک به جنگ نیاز نداریم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =