۲۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۳۳
کد خبرنگار: 936
کد خبر: 83397293
۲ نفر

برچسب‌ها

طرح تحول سلامت تا نقطه مطلوب فاصله زیادی دارد

اصفهان- ایرنا- رئیس مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی گفت: با وجود اقدامات زیادی که در زمینه طرح تحول سلامت انجام شده است، اما هنوز فاصله زیادی تا رسیدن به نقطه مطلوب داریم.

علی اکبر حق دوست روز دوشنبه در سلسله نشست‌های هم اندیشی در باره مسائل نظام سلامت کشور و استان در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: رضایتمندی، فاصله بین داشته‌ها و خواسته هاست و در صورتی که خواسته‌ها با سرعتی بیش از داشته‌ها رشد کند، رضایتمندی نیز کاهش می‌یابد.
وی گفت: درآمد بسیاری از پزشکان و پرستاران در طرح تحول سلامت بالا رفت اما برغم افزایش درآمد، نارضایتی آنها نیز افزایش پیدا کرد.
رئیس مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی اظهار داشت: با اینکه درآمد پرستاران زیاد شد اما آنان ناراضی‌ترین گروه در نظام تحول محسوب می‌شوند.
وی اضافه کرد: افزایش توقع مهمترین دلیل نارضایتی پرستاران است زیرا معتقدند حجم زیادی از کارها بر عهده آنهاست اما میزان درآمدشان به همان اندازه بالا نرفته است.
حق دوست اضافه کرد: درآمد پرستاران در کشور ما نسبت به سایر لیسانسه‌های همطراز بیشتر است.
وی تصریح کرد: توقعات بالا رفته اما مدیریت خواسته‌ها در طرح تحول سلامت بدرستی انجام نشده و در بعضی مواقع نادانسته، خواسته‌ها نیز افزایش پیدا کرده است.
حق دوست، اطلاع رسانی، گفت و گو و جلب مشارکت را از مهمترین راهکارها برای مدیریت توقعات توصیف کرد و افزود: مشکل اصلی ما، یافتن راه حل نیست، پیاده کردن راه حل است.
به گفته وی، در برنامه ریزی ها باید مدیریت توقع‌ها را واقع بینانه، صادقانه و با درنظر گرفتن محدودیت‌ها انجام داد.
رئیس مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی خاطرنشان کرد: تضاد منافع، مشکل امروز همه جوامع است اما این مشکل در کشور ما به مراتب بیشتر و شدیدتر است.
وی تصریح کرد: تا وقتی راهکاری برای حل تضاد منافع پیدا نکنیم، خیلی از مسائل و مشکلات ما نیز حل نخواهد شد.
حق دوست اظهار داشت: امروز تضاد منافع در درآمد و موقعیت اجتماعی افراد جامعه وجود دارد.
وی افزود: شفافیت، پاسخگویی و خیرخواهی، سه اصل اساسی موفقیت است که سایر اصول از آن نشأت می‌گیرد.
به گفته وی، نبود شفافیت در سیستم مدیریت کشور، آسیب‌های زیادی بوجود آورده است.
حق دوست یادآور شد: پایش و نظارت مؤثر در کشور ما وجود ندارد و فقط با پرداختن به لایه‌های میانی نمی‌توانیم مسائل را حل کنیم.
وی ادامه داد: تا زمانی که لایه‌های زیرین را اصلاح نکنیم، فرآیند نظارت‌های پلیسی و دستوری نیز به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.
رئیس مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی تصریح کرد: باید مجموعه‌ای از مداخلات را در لایه‌های کلان، میانی و خُرد و لایه‌های ظاهری و فرهنگی بطور همزمان انجام دهیم و برای آینده برنامه ریزی داشته باشیم نه اینکه فقط از تجربیات گذشته استفاده کنیم.
ششمین نشست از سلسله نشست‌های هم اندیشی در باره مسائل نظام سلامت کشور و استان، امروز با موضوع سازوکارها و مدل‌های صرفه جویی و کاهش هزینه درمان در کشور در دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد.
طرح تحول سلامت از اردیبهشت سال ۱۳۹۳ به اهتمام دولت تدبیر و امید در کشور اجرا شده است.

کاهش پرداختی مردم به مراکز درمانی به کمتر از ۱۰ درصد، بهبود هتلینگ بیمارستانی و افزایش جمعیت تحت پوشش خدمات درمانی بویژه در مراکز کم برخوردار و حاشیه شهرها و سکونتگاه‌های غیررسمی از نتایج اجرای این طرح است.

استان اصفهان دارای حدود ۶ هزار تخت بیمارستانی، ۵۲ بیمارستان (۳۷ دولتی و ۱۵ خصوصی و خیریه)، حدود ۵۰۰ پایگاه سلامت شهری، بیش از ۵۲۰ باب خانه بهداشت روستایی و ۸۰ مرکز خدمات جامع سلامت روستایی است.

۷۱۵۰/‏۶۰۲۷

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =