۲۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۰
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83397203
۰ نفر
استاد دانشگاه چین: اشتراکات، پایه همکاری های چین و ایران است

پکن- ایرنا- رییس مرکز تحقیقاتی خاورمیانه دانشگاه شیامن چین با اشاره به اینکه چین و ایران به عنوان دو کشور متمدن و با تاریخ دیرینه، اشتراکات زیادی دارند گفت این اشتراکات و روابط دیرینه، پایه ای محکم برای افزایش همکاری ها میان دو کشور در ابعاد مختلف است.

"فان هونگدا" روز چهارشنبه در نشست «دورنمای روابط، همکاری ها و مبادلات چین و ایران» در دانشگاه شیامن افزود: گردشگران چینی دنبال مقصد جدید سفر هستند و میراث فرهنگی و مناظر طبیعی ایران برای مسافران چینی جذابیت زیادی دارد.

او گفت: به دنبال تصویب «موافقت دولت ایران با لغو یک‌طرفه ویزای ایران برای اتباع چین» گردشگران چینی می توانند به راحتی به ایران سفر کنند، این امر موجب افزایش گردشگران چینی به ایران و آشنایی آنها با این کشور می شود.

این ایران شناس چینی افزود: از سوی دیگر، خرید آنها نیز به رشد صنایع گردشگری، صنایع دستی و حتی زیرساخت های اقتصاد ایران کمک می کند.

«فان» دورنمای همکاری دو کشور چین و ایران در عصر جدید را بسیار درخشان عنوان کرد.

«بهاره آصفی» که سال ها مشغول تحقیقات تاریخی و فرهنگی در باره آسیا به ویژه چین است نیز در این نشست گفت: با توجه به اینکه دولت ایران به توسعه صنعت گردشگری اهمیت فراوان داده است، این صنعت در آینده نزدیک به نیروی محرکه جدید برای رشد اقتصادی ایران تبدیل می شود.

او گفت: در سراسر آسیا یا جهان، صنعت گردشگری، صنعتی پایه ای برای اقتصاد بسیاری کشورها خواهد بود ایران به عنوان کشوری متمدن و تاریخی در آسیای غربی و با ۲۳ ثبت جهانی در یونسکو دارای منابع فراوان گردشگری است.

آصفی تصریح کرد اما متاسفانه مردم چین کماکان با ایران آشنایی و شناخت زیادی ندارند با «موافقت دولت ایران با لغو یک‌طرفه ویزای ایران برای اتباع چین» اتباع چینی می توانند بدون اخذ روادید و به راحتی به ایران سفر کنند و از جاذبه های طبیعی و تاریخی کشور ایران بازدید داشته باشند.

وی این خبر را برای هر دو طرف خبر خوبی عنوان کرد و گفت: دو کشور در آینده صد درصد شاهد تقویت روابط، تقویت همکاری ها در زمینه های مختلف و افزایش مبادلات میان مردم خواهند بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =