۲۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۱۰
کد خبرنگار: 1410
کد خبر: 83397127
۰ نفر
آتش سوزی عرصه‌های ملی حوضه دریاچه ارومیه خاموش شد

ارومیه - ایرنا- مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی گفت: آتش سوزی عرصه‌های ملی در منطقه عربلوی دره در زیرحوضه دریاچه ارومیه با تلاش یگان حفاظت این اداره کل خاموش شد.

میرصمد سیدموسوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مهار آتش سوزی این منطقه تا نیمه‌های شب ادامه یافت و مردم همراهی جدی در این خصوص داشتند.

وی اظهار داشت: همکاری نیروهای مردمی در این اتفاق بسیار خوب بود و اهالی منطقه با ماشین آلات موجود اقدام به زدن آتش بر کردند و آتش اطفا شد.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت خوب پوشش گیاهی در سطح استان مردم باید جدیت بیشتری در حراست از عرصه‌های ملی داشته باشند تا آتش سوزی در عرصه‌ها اتفاق نیفتد.

وی بیان کرد: روند افزایش دما در استان ادامه دارد و مردم با توجه به این موضوع باید هرگونه حریق احتمالی در عرصه‌های ملی را با شماره تلفن ۱۵۰۴ در میان بگذارند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی با اشاره به اینکه اعتبارات خوبی در سال جاری برای فرماندهی یگان حفاظت منابع طبیعی استان مصوب شده، ادامه داد: این رقم بالغ بر ۲۵ میلیارد ریال است و امیدواریم با تخصیص صد در صدی آن توان آمادگی و بروز بودن این یگان در سال جاری بیش از پیش ارتقا یابد.

موسوی گفت: اکیپ‌های این نهاد در ۳۳ نقطه بحرانی عرصه‌های ملی استان برای مقابله با آتش سوزی احتمالی آمادگی کامل دارند.

وی افزود: کشیک‌های شبانه روزی این اداره کل آماده هستند تا در صورت دریافت گزارش آتش سوزی در سریع‌ترین زمان ممکن تیم‌های مقابله‌ای را به محل اعزام کنند.

وی ادامه داد: یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی آذربایجان غربی دارای ۱۸ اکیپ سه نفری اطفای حریق در شهرستان‌های ۱۷ گانه استان است که در مواقع نیاز تیم‌های پشتیبان شامل ۵۰ تا ۶۰ نفر نیز به آنان افزوده می‌شوند.

آتش سوزی مراتع و جنگل‌ها از جمله موضوعاتی است که در سال‌های اخیر با نزدیک شدن فصل تابستان ذهن‌ها را درگیر کرده و مسئولان مرتبط را به اندیشیدن تدابیر و برنامه ریزی هایی برای جلوگیری از تخریب مراتع سوق می‌دهد.

بخشی از مراتع و جنگل‌های کشور که از منابع طبیعی با ارزش ایران و جهان محسوب می‌شود، همه ساله بنابر دخالت عواملی نظیر جرقه‌های حاصل از افزایش دما و وزش بادهای گرم و عوامل انسانی در شعله‌های آتش نابود می‌شود و با توجه به اهمیت این منابع برای کشور ضرورت دارد با اقدامات پیشگیرانه و آگاه سازی مردم از وقوع و گسترش آن جلوگیری گردد.

به گفته مسئولان سهم عامل انسانی در بیشتر آتش سوزی‌های گسترده در سطح جنگل‌ها، مراتع، بیشه زارها و علف زارها بیش از ۹۰ درصد و جلب مشارکت‌های مردمی در کنترل آن اجتناب ناپذیر است.

۸۱۳۷/۲۰۹۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =