۲۷ تیر ۱۳۹۸،‏ ۸:۰۴
کد خبرنگار: 2693
کد خبر: 83397088
۰ نفر

برچسب‌ها

روش شناسی امربه معروف و نهی از منکر

بندرعباس- ایرنا- کتاب «روش شناسی و آسیب شناسی امر به معروف و نهی از منکر» نوشته آیت الله غلامعلی نعیم آبادی؛ حاوی برخی مطالب عمومی از هفتیمن و هشتمین فرع از فروع مذهب است.

نویسنده در مقدمه این کتاب بیان داشته است اگر چه جامعه ما جامعه دینی محسوب می شود اما تا وقتی که عمل به این فریضه (امربه معروف ونهی از منکر) عمومی نگردد و همگان به آن روی نیاورند، یکی از مهم ترین شاخص های جامعه دینی تحقق نیافته است.
گویندگان و نویسندگان باید با زبان، قلم و قدم در راه گسترش مفهومی و مصداقی امر به معروف و نهی از منکر کوشش کنند و دین خود را به این واجب مهم و موثر الهی بپردازند.
امربه معروف و نهی از منکر از وظایف و واجباتی است که حضور یا فقدان آن در یک جامعه، بسیار معنادار و تاثیرگذار است به طوری که اگر آن را ترازوی دینداری و دین گرایی یک اجتماع بدانیم، سخن گزافی نگفته ایم.
در سخن پایانی کتاب نیز آمده است که اگر به طبیعت و فطرت انسان توجه کنیم، درمی یابیم که انسان ها گریزی از زندگی اجتماعی ندارند و زندگی اجتماعی نمی تواند بدون مقررات و برنامه های عمومی باشد.
امربه معروف و نهی از منکر، راهی است برای اداره ی بهتر جامعه و سالم سازی انسان ها و گسترش فضیلت و کوتاه تر کردن راه سعادت و رستگاری.
امید می بریم که با عمل به این اصل نورانی و ظریف، راه های هدایت و سعادت هموارتر گردد و درهای خیر و نیکی به روی همه ی بندگان خدا باز شود.

شناسنامه کتاب
کتاب روش شناسی و آسیب شناسی امربه معروف و نهی از منکر توسط موسسه فرهنگی و انتشاراتی توسعه قلم و چاپ باقری در ۶ هزار شماره و ۱۵۲ صحفه نشر داده شده است.
کلیات، تعریف و شناخت امربه معروف و نهی از منکر، امربه معروف و نهی از منکر از منظر قرآن و روایات، آداب و شرایط امربه معروف و نهی از منکر، اهمیت و فواید امربه معروف و نهی از منکر از جمله عنوان های پنج فصل این کتاب است.
عاشورا، مصداق نهی از منکر، تبوک، برگی دیگر از دفتر امر به معروف، خنتی سازی توطئه ها و تهاجمات فرهنگی، صدق نیت، علم و معرفت، ایمنی از خطر و مفسده، اصرار بر منکر، سالم سازی جامعه، مایکل کوک و کتاب امربه معروف و نهی از منکر و امتیاز امت اسلامی نیز از مهم ترین بخش های مهم کتاب یاد شده است.
بخشی از کتاب
امربه معروف و نهی از منکر، اگرچه از فروع دین محسوب می شود، اما سهم و اثر بسیاری در حفظ دین و سلامت جامعه و اقامه ی حدود و گسترش دینداری و عمل به فریضه های دینی و نابودی فساد و ظلم و تباهی دارد.
این دو فریضه، بازوی قوی و نیرومند اسلام برای کندن ریشه های انحراف و انحطاط است.
پرچم سرافراز ارتش دین در مباره با لشکر ظلم و تعدی و سلطه ی دشمنان خداست.
در سوره توبه آیات ۷۰ و ۷۱ سوره توبه نیز آمده است: مردان و زنان با ایمان، یار و یاور یکدیگرند. امربه معروف و نهی از منکر می کنند؛ نماز می گزارند و زکات می دهند و خدا و رسولش را اطاعت می کنند.
به زودی خداوند برای آنان رحمت می آورد.خداوند توانای حکیم است.
درباره نویسنده
آیت الله غلامعلی نعیم آبادی؛ متولد ۱۳۲۳ شهر دامغان است و از ۱۳ آذرماه ۱۳۶۹ با حکم آیت الله خامنه ای به عنوان امام جمعه بندرعباس و نماینده ولی فقیه در هرمزگان منصوب شد.
آیت الله نعیم آبادی در زمینه های تحقیق، تدریس، تالیف و سخنرانی فعالیت دارد.
«نماز زیباترین الگوی پرستش»، «نماز درمانی»، «غدیر در آینه تاریخ»، «شب عاشورا»، «عاشورا در عاشورا»، «تحریف در آموزه های دینی»، «شرحی بر خطبه امام سجاد (ع)»، «خمس»، ر «شوه» و «شکر در آئینه وحی» از دیگر آثار این نویسنده است.
گفتنی است «آیت الله نعیم آبادی» در ۲۱ تیرماه جاری آخرین خطبه نماز جمعه بندرعباس را خواند و این عرصه را به «حجت الاسلام محمد عبادی زاده» که زاده هرمزگانی است، واگذار کرد.

۷۱۹۵/۶۰۴۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =