سهمیه اعزام زائران به حج تمتع افزایش یافت

تهران- ایرنا- معاون توسعه سازمان حج و زیارت گفت: با توجه به هماهنگی های به انجام رسیده با عربستان اعزام زائران حج تمتع امسال از ۸۶ هزار و ۵۵۰ نفر به ۸۸ هزار و ۵۵۰ نفر افزایش یافت.

به گزارش روز دوشنبه سازمان حج و زیارت، محمد آزاد اظهار داشت: با توجه به پیگیری های به انجام رسیده این سازمان با مسئولان حج عربستان در مجموع تاکنون ۲ هزار سهمیه به کشورمان تعلق گرفته است.

وی با بیان اینکه اعزام زائران حج تمتع امسال از ۱۷ تیرماه جاری از طریق فرودگاه امام خمینی (ره) به بیت الله الحرام آغاز شد، تصریح کرد: از شنبه ۲۲ تیرماه نیز زائران مدینه قبل بعد از حضور در شهر پیامبر (ص) به سمت مکه مکرمه حرکت کردند.

آزاد اظهار داشت: زائران خانه خدا در قالب ۵۸۹ کاروان در قالب ۳۱۲ کاروان مدینه قبل و ۲۷۷ کاروان در قالب مدینه بعد به عربستان اعزام می‌شود.

به گفته وی، تا امروز نیز بالغ بر ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر از زائران با ۶۸ پرواز به عربستان اعزام شدند که از این تعداد هشت هزار نفر وارد مکه مکرمه شده اند.

معاون توسعه سازمان حج و زیارت در ادامه با اشاره به راه اندازی سامانه «برکت به خانه» گفت: این سامانه به منظور تسهیل خرید سوغات برای زائران خانه خدا از محل تولیدات با کیفیت داخلی طراحی شده است.

وی افزود: این سامانه با هدف فراهم کردن فرصت مناسب برای زائران در خرید کالاهای با کیفیت و قیمت پایین داخلی که خود در شرایط کنونی اقتصادی کشور می تواند به جای خروج ارز از کشور در راستای تحقق شعار سال و رونق تولید، به کمک تولید و اشتغال داخلی بیاید و نیز از اتلاف وقت و انرژی حجاج در بازارها جلوگیری کند.

آزاد با بیان اینکه قیمت کالاهای سوغات پیش بینی شده در سامانه «برکت به خانه» بسیار مناسب است، افزود: حتی زائرانی که هم اکنون در عربستان حضور دارند و به این سفر معنوی مشرف شده‌اند می‌توانند با مراجعه به این سامانه، قیمت کالاهای موجود در عربستان را با کالاهای عرضه شده در این سامانه مقایسه کنند.

وی ادامه داد: همچنین کیفیت کالاهای ایرانی عرضه شده در فروشگاه‌های این سامانه بسیار بیشتر از کالاهای موجود در عربستان است و زائران با خرید این کالاها می‌توانند ارز کمتری را از کشور خارج کنند.

معاون توسعه سازمان حج و زیارت با اشاره به نحوه خرید از سامانه «برکت به خانه» تصریح کرد: خرید از این سامانه به صورت اینترنتی است و زائران می‌توانند حتی در عربستان نیز خرید خود را انجام دهند و پس از تکمیل خرید، وسایل را درب منزل تحویل بگیرند.

وی همچنین در خصوص نرم‌افزار «زائریار» نیز گفت: این نرم‌افزار که در سنوات قبل نیز وجود داشت در حج امسال تقویت شده و ارتقا یافته است.

وی افزود: زائران با نصب نرم‌افزار «زائریار» می‌توانند علاوه بر آشنایی با اماکن زیارتی عربستان و احکام آن از جمله مسجدالنبی (ص)، قبرستان بقیع، مسجدالحرام، مسجد شجره و جحفه، منا، جمرات و مشعر، از برنامه‌های غذایی و سایر خدمات مورد نیاز خود مطلع شوند.

آزاد گفت: آدرس و جانمایی هتل‌های مکه و مدینه نیز در این نرم‌افزار دیده شده و بر این اساس زائران در صورتی که آدرس محل اقامت خود را فراموش کنند می‌توانند از این سامانه برای رسیدن به مقصد خود بهره گیرند.

وی اظهار کرد: همچنین امکان امداد رسانی برای زائران به وسیله این نرم افزار وجود دارد و زائران در صورت نیاز به کمک می‌توانند گروه امداد و راهنمایان را مطلع کرده تا خدمات و کمکهای لازم ارائه شود.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به ارز همراه حجاج افزود: بر اساس نرخ مصوب بانک مرکزی کشور امسال ۲۰۰ دلار به عنوان ارز همراه زائران حج ۹۸ اختصاص یافت که زائران می‌توانند با مراجعه به یکی از ۴۲۰ شعبه ارزی بانک ملی با در دست داشتن کارت ملی این مبلغ را دریافت کنند.

آزاد افزود: همچنین بانک مرکزی به منظور سهولت دریافت ارز همراه حجاج امکان دریافت آن توسط مدیر کاروان را نیز فراهم کرده است به طوری که مدیر کاروان می‌تواند با در دست داشتن گواهی از حج و زیارت استان ارز زائران کاروان خود را به صورت یکجا دریافت کرده و رسیدها را به بانک تحویل دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =