جامعه هدف بهزیستی با یاری شریکان معنوی، خدمات‌ بهتری می‌گیرند

رشت - ایرنا - سرپرست استانداری گیلان گفت: جامعه هدف بهزیستی با یاری شریکان معنوی آن یعنی مردم، بخش خصوصی و تشکل‌های مردم نهاد؛ بهتر، موفق تر و موثرتر خدمات‌ دریافت می کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ارسلان زارع روز دوشنبه به مناسبت هفته بهزیستی در دیدار با مدیران و کارکنان بهزیستی گیلان اظهار داشت: بهزیستی به عنوان سازمانی اجتماعی با حمایتی از جهت دامنه وظایف، خدمات و تعداد خدمات گیرندگان، سازمانی بزرگ است که گستره آن همه مناطق شهری و روستایی کشور را در بر می گیرد.

وی با بیان اینکه بهزیستی مامنی برای افراد آسیب دیده اجتماعی است، تصریح کرد: مهمترین نهاد دولتی در جهت ساماندهی قشر آسیب‌پذیر جامعه، سازمان بهزیستی است.

زارع خاطرنشان کرد: حمایت از خانواده‌های نیازمند، حمایت و نگهداری از کودکان و اطفال بی‌سرپرست، ساماندهی، حمایت و نگهداری از کودکان خیابانی، ارائه خدمات مختلف به آسیب دیدگان اجتماعی و افراد در معرض آسیب، ارائه خدمات درمانی و توانبخشی به معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن، ارائه خدمات آموزشی به معلولان، پیشگیری از معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی و ایجاد فرصت‌های شغلی برای گروه‌های هدف سازمان و توانمندسازی آنان که از اصلی ترین وظایف بهزیستی است، هر یک چرخه خدمات و اقداماتی موثر و مستمر می طلبد که البته گیلان در این امر کارنامه ای قابل قبول دارد.

سرپرست استانداری گیلان با اشاره به این مطلب که انجام اقدامات حمایتی از اقشار آسیب پذیر و تلاش برای خودکفایی آنان تنها به یک سازمان و یا دستگاه اجرایی خاص خلاصه نمی شود، تاکید کرد: همه دستگاه های اجرایی باید به فراخور ماهیت و نوع فعالیت خود، در راستای مسئولیت های اجتماعی به کمک بهزیستی بشتابند.

زارع خاطرنشان کرد: حفظ کرامت والای انسانی افراد به عنوان رهنمود دین مبین اسلام و تاکید قانون اساسی باید سرلوحه اقدامات و شیوه انجام حمایت ها باشد.

وی با اشاره به محدودیت منابع اعتباری سازمان های دولتی از جمله بهزیستی، اجرای مدیریت کارآمد را رویکردی مهم در اجرای فعالیت ها خواند و افزود: با یاری شریکان معنوی سازمان بهزیستی یعنی مردم، بخش خصوصی و تشکل های مردم نهاد؛ می توان در خدمات رسانی بهتر، موفق تر و موثرتر بود.

زارع به اهمیت آموزش، مهارت آموزی و استفاده از تحقیق و پژوهش در کاهش آسیب های اجتماعی اشاره و اضافه کرد: کنترل و رصد آسیب‌های اجتماعی در کنار ارائه خدمات مددکاری می تواند اثرات مطلوبی را به دنبال داشته باشد.

سرپرست استانداری گیلان بر اجرای فعالیت های نمادین بر اساس مناسبت های رسمی کشور در سطوح استانی تاکید کرد و گفت: با این رویکرد پیوند بیشتری بین افراد جامعه با معلولان و دیگر افراد آسیب دیده اجتماعی ایجاد می شود و این جریان عاطفی در جذب مشارکت های مردمی می تواند تاثیرگذار باشد.

وی خواستار انجام کارهای بیشتر فرهنگی، تبلیغ و ترویج برای کاهش ناهنجاری های اجتماعی و حمایت از قشر آسیب دیده از طریق رسانه ها، ائمه جمعه و جماعات، روحانیون، تشکل های فرهنگی، آموزش و پرورش و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شد و تصریح کرد: سازمان های مردم نهاد در این میان نقش موثری ایفا می کنند و به دلیل مقبولیت اجتماعی در ایفای نقش ها موفق هستند.

۲۲ تا ۲۸ تیرماه هفته بهزیستی نام گرفته است.

۲۰۰۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =