امکان تحریک غیرتهاجمی سلول‌های عصبی در نواحی عمقی مغز

تهران- ایرنا- پژوهشگران دانشگاه تهران با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، مطالعات اولیه اجرای طرح پژوهشی تحریک سلول‌های عصبی نواحی عمقی مغز به روش‌های غیر تهاجمی را با موفقیت به سرانجام رساندند.

به گزارش روز دوشنبه ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر محمود شاه‌آبادی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در این‌باره گفت: هدف اصلی طرح مطالعاتی تحریک سلول‌های عصبی نواحی عمقی مغز به روش‌های غیر تهاجمی، بررسی روش‌های تحریک نواحی عمیق مغز با استفاده از اعمال میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی متمرکز از خارج مغز و بدون نیاز به عمل جراحی به منظور پیشگیری از عوارض جانبی جراحی است.

به گفته وی بر اساس مطالعات انجام شده در این طرح، با تداخل زمانی ناشی از سیگنال‌های الکتریکی و ایجاد یک میدان الکتریکی متمرکز محلی در عمق مغز، می‌توان سلول‌های عصبی موجود در این نواحی را به صورت غیر تهاجمی و بدون تحریک بخش‌های دیگر مغز، تحریک کرد.

این متخصص فنی در حوزه علوم شناختی گفت: روش متداولی که امروزه به منظور تحریک اعصاب نواحی عمیق مغزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، انواع مختلف روش‌های تهاجمی است که با وجود تأثیرات مثبتی که به همراه داشته است، اما عوارض ناشی از جراحی برای کاشت «پروب» باعث شده است که پاره‌ای از گروه‌های تحقیقاتی در پی ارائه روش‌های غیر تهاجمی مبتنی بر استفاده از محرک‌های الکتریکی یا مغناطیسی باشند.

شاه‌آبادی یادآور شد: یکی از اهداف اصلی طرح تحقیقاتی روش‌های غیرتهاجمی تحریک نواحی عمیق مغز با استفاده از میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی متمرکز، بررسی روش‌های گوناگون تحریک نواحی عمیق مغز بدون ایجاد عوارض جانبی و با استفاده از عبور هم‌زمان چندین جریان الکتریکی سینوسی با فرکانس‌های مختلف و ایجاد تداخل سازنده میان آنها در نواحی عمقی مغز است.

مجری طرح مطالعاتی روش‌های غیرتهاجمی تحریک نواحی عمقی مغز با استفاده از میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی متمرکز یادآور شد: با اجرای کامل این طرح مطالعاتی - پژوهشی می‌توان گام‌های نخستین تحریک غیرتهاجمی سلول‌های عصبی در نواحی عمقی مغز را برنامه‌ریزی کرد که خود می‌تواند مقدمه‌ای برای ابداع روش‌های جدید بدون الزام بازگشت به روش‌های تهاجمی متداول باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =