تنها ۱۰ درصد از  طرح های مناسب سازی معابر در سمیرم انجام شده است

اصفهان- ایرنا- طرح های مناسب سازی معابر، اماکن عمومی و ورودی سازمان ها و اداره ها برای استفاده توانجویان(معلولان)، تنها ۱۰ درصد در سمیرم محقق شده است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان سمیرم روز دوشنبه در نشست با خبرنگاران به مناسبت هفته بهزیستی گفت: سال گذشته ۵۶ اداره و نهاد دولتی در موضوع مناسب سازی ارزیابی و رصد شدند.

زهراسادات داودی با بیان اینکه در یک دهه اخیر جلسه‌ها و مکاتبه‌های متعددی در باره این موضوع داشته‌ایم، اضافه کرد: با این وجود تنها ۱۰ درصد در زمینه مناسب سازی ها موفق بوده‌ایم لذا نیازمند مشارکت همگانی برای تحقق مناسب سازی در همه اماکن هستیم.

وی با اشاره به مکاتبه و برپایی جلسه با شهردار وقت سمیرم در سال ۹۳ برای پیاده روسازی خاص نابینایان گفت: شهردار وقت به بهانه اینکه موزاییک‌های مورد نیاز طرح را زودتر از مکاتبه اداره بهزیستی پیش خرید کرده‌اند، از این اقدام امتناع ورزید.

به گفته وی، موزاییک‌های زردرنگ میانه پیاده روها، ویژه نابینایان است که در بعضی شهرها اجرا شده اما در سمیرم این کار انجام نشده است.

رئیس اداره بهزیستی سمیرم با اشاره به طرح خوب اداره ثبت اسناد و املاک سمیرم در ورودی این اداره برای تردد توانجویان گفت: یکی از مشکلات ما در سمیرم برای مناسب سازی معابر، موقعیت خاص جغرافیایی، شیب‌ها و سربالایی‌های خاص مناطق کوهستانی است.

وی اظهار داشت: برای ساختمان‌های سه طبقه نیز آسانسور باید تعبیه شود که به دلیل تورم شدید ۲۸۰ درصدی در این بخش، تحقق آن هزینه بَر و حتی غیرممکن است.

به گفته داودی، مجموعه بهزیستی، نهادی حمایتی است که ۵۰ نوع خدمت به مردم و جامعه توانجویان ارائه می‌کند که در سمیرم که منطقه‌ای ییلاقی است، بخشی از جمعیت ۳۰ هزار نفره عشایر نیز از این خدمات بهره می‌برند.

آگاه سازی از انواع معلولیت‌ها برای یکهزار و ۲۰۰ دانش آموز در سال گذشته، موضوع دیگری بود که رئیس اداره بهزیستی سمیرم در باره آن گفت: این تعداد زیر نظر مربی بهزیستی آموزش دیدند و با این بخش آشنا شدند.

وی افزود: چهار هزار و ۲۰۰ کودک ۳ تا ۶ سال برای غربالگری چشم و یکهزار و ۲۷۰ نوزاد در طرح غربالگری شنیداری سال ۹۷ شرکت کردند.

داودی تصریح کرد: در همین مدت ۱۷ خانوار نیز برای بهره مندی از خدمات رایگان ژنتیک به مرکز استان معرفی شدند که هفت نفر از آنان از خدمات کامل ژنتیک استفاده کردند.

وی اضافه کرد: ۴۹۰ میلیون ریال با همکاری دهیاری‌ها به منظور تسهیلگری خدمات به روستاییان در ۱۰ روستا هزینه شده است.

به گفته رئیس اداره بهزیستی سمیرم، امسال ۶ سرباز وظیفه معاف شده از خدمت داشتیم که یا پدر و مادر معلول دارند یا از ۲ معلول در خانه نگهداری می‌کنند.

داودی به خسارت‌های سیل فروردین امسال در سمیرم نیز اشاره کرد و گفت: بخش عمده خسارت‌ها به منازل مددجویان نهادهای حمایتی از جمله بهزیستی وارد شده است.

رئیس اداره بهزیستی سمیرم با اشاره به امضای قرارداد بین این اداره و سازمان بسیج سازندگی گفت: ۱۹ خانوار سرپرست معلول تحت پوشش بهزیستی در سیل امسال آسیب دیدند که مقرر شد اعتبار ساخت خانه آنها را ما تأمین کنیم و بسیج سازندگی نیز کار ساخت و ساز این واحدها را ا نجام دهد.

به گفته داودی، ۲ واحد در شهرهای ونک و حنا در دست انجام است و بقیه واحدها نیز تا پایان سال تکمیل خواهند شد.

یکهزار و ۸۴۱ توانجو تحت پوشش اداره بهزیستی سمیرم هستند.

سمیرم با افزون بر یکصد هزار نفر جمعیت روستایی، شهری و عشایری در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان قرار دارد.

۷۱۴۷/‏۶۰۲۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =