ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‌های پزشکی در ۱۰ سال گذشته افزایش یافته است

تهران- ایرنا- معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: در ۱۰ سال گذشته، ۷۵ درصد در رشته پزشکی، ۲۷ درصد در رشته دندان پزشکی، ۴۹ درصد در بخش داروسازی، ۱۳۷ درصد در رشته پرستاری و ۱۴ درصد در رشته مامایی، افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو داشته‌ایم.

به گزارش وزارت بهداشت، باقر لاریجانی روز دوشنبه درباره افزایش ظرفیت رشته‌های مربوط به علوم پزشکی افزود: در رشته های تخصصی مانند ارتوپدی نیز ۱۰۵ درصد و آسیب شناسی ۴۹ درصد رشد ظرفیت داشتیم و این در حالی است که در سال جاری ۸۰ درصد صندلی ها برای پذیرش در رشته اورژانس خالی بود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در مورد تعداد اعضای هیات علمی فعال در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: در حال حاضر ۲۰ هزار عضو هیات علمی داریم، اما نیاز ما به هیات علمی کم نبوده و بنا است بیش از هزار نفر در قالب هیات علمی، در دانشگاه های علوم پزشکی و بیش از ۳ هزار متخصص و فوق تخصص به اعضای هیات علمی نیز افزوده شوند.

۷۰ درصد آزمون‌های وزارت بهداشت مجازی برگزار می‌شود

لاریجانی بیان کرد: بیش از ۷۰ درصد آزمون‌های وزارت بهداشت به صورت مجازی یا مجازی حضوری برگزار می‌شود. در حال حاضر بیش از هزار نفر در ۳۰ مرکز الکترونیکی با ۴ هزار ایستگاه کاری با وزارت بهداشت همکاری می کنند و به دانشگاه ها اجازه داده شده که تزهای خود را به صورت مجازی ارائه کنند. در حال حاضر تمامی آزمون‌های جامع علوم پایه و پیش کارورزی به صورت مجازی برگزار می شود.

سازمان دهی آموزش‌های مهارتی

وی درباره ضرورت ایجاد کارآفرینی در کشور بیان کرد: در این زمینه آموزش های مهارتی بسیار مهم است و از سال گذشته به منظور کاهش مدرک گرایی و افزایش حرفه گرایی نیز، آموزش های مهارتی را سازمان دهی جدیدی کرده ایم و ۲۲ مهارت جدید و ۵۵ مرکز مهارت اندوزی نیز ایجاد شد که از این تعداد، ۳۱ مرکز غیر دولتی و ۲۴ مرکز دولتی هستند.

اعتباربخشی دانشگاه‌های علوم پزشکی

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: اعتباربخشی برنامه آموزش پزشکی عمومی در ۶۳ دانشکده پزشکی انجام شده و دانشگاه های علوم پزشکی ایران، تهران و اصفهان در این زمینه مشارکت خوبی داشته اند. همچنین برای اولین بار ۵۹ دانشگاه با ۴۲ شاخص استاندارد الزامی و توجیهی مورد ارزیابی قرار گرفته اند و تمام بیمارستان های آموزشی با ۹۱ سنجه مورد سنجش قرار گرفتند.

لاریجانی افزود: بر اساس قانون سازمان فدراسیون جهانی آموزش پزشکی، اگر دانشکده‌های پزشکی تا سال ۲۰۲۰ مورد اعتباربخشی قرار نگیرند، مدارک فارغ التحصیلان این دانشکده ها مورد تایید قرار نخواهد گرفت.

معاون آموزشی وزارت بهداشت بیان کرد: مدل اعتبار بخشی برنامه آموزش پزشکی ایران مورد تایید قرار گرفته است و بر اساس این برنامه تا ۱۰ سال آینده اقدامات وزارت بهداشت در اجرای اعتباربخشی مراکز مورد تایید فدراسیون جهانی آموزش پزشکی قرار می گیرد و امیدواریم تمامی دانشکده های پزشکی این مسیر را به خوبی طی کنند. برنامه وزارت بهداشت در حوزه اعتباربخشی در تمامی رشته ها اعم از داروسازی و دندان پزشکی با جدیت اجرا می شود و بر این اساس تمامی رشته های تخصصی و فوق تخصصی مورد اعتباربخشی قرار خواهند گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =