۱۴ هزار نفر در مراکز درمانی تامین اجتماعی البرز بستری شدند

کرج - ایرنا – مدیر درمان تامین اجتماعی استان البرز اعلام کرد که در سه ماهه ابتدای سال جاری در مراکز درمانی این استان ۱۴ هزارو ۶۲۲ مورد بستری داشتیم که از این تعداد هشت هزارو ۱۷۳ مورد تحت عمل جراحی قرار گرفتند.

دکتر ابوالفضل آفریده روز دوشنبه به مناسبت هفته تامین اجتماعی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: طی این مدت یک هزارو ۴۲۰ مورد زایمان گزارش شده ضمن آنکه بیش از ۷۱۴ هزار مورد مراجعه سرپائی به مراکز درمان تأمین اجتماعی البرز به ثبت رسید.

از ابتدای سال جاری تا کنون، نیز تعداد تخت فعال همانند سال گذشته ۳۸۶ تخت بود که درصد اشغال تخت ۷.۷۸ درصد و متوسط اقامت بیمار نیز ۹.۱ روز بوده که نشان از عملکرد مطلوب مراکز درمانی تأمین اجتماعی در استان دارد.

به گفته آفریده، اگر بیماران در هر ساعت از شبانه روز به بیمارستان تخصصی البرز مراجعه کنند در کمتر از ۲ ساعت ویزیت و تعیین تکلیف می‌شوند و تمام مراحل درمانی و بستری آنها در اسرع وقت انجام می‌شود.

وی تاکید کرد که بازه زمانی متوسط اقامت بیمار از بازه زمانی متوسط استاندارد جهانی پایین‌تر بوده که این عملکرد خوب همه کارکنان درمان این مراکز درمانی را نشان می‌دهد.

مدیر درمان تأمین اجتماعی البرز خاطر نشان کرد: همه پزشکان در بیمارستان تخصصی البرز به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمت به مراجعان هستند و حتی در ایام تعطیل، حداقل ۱۱ متخصص و فوق تخصص مقیم در بیمارستان حضور دارند.

این مسئول در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به عملکرد مراکز تامین اجتماعی البرز در سال گذشته بیان داشت: تا پایان سال گذشته سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر مراجعه سرپایی و ۲ میلیون بار مراجعه به داروخانه‌های مراکز درمانی ملکی این سازمان گزارش شد که حدود ۱۴۷ هزار و ۷۰۰ نفر مراجعان رادیولوژی و بیش از ۴۳۰ هزار مورد نیز مراجعان به آزمایشگاه بوده است.

به گفته وی، در بخش بستری نیز، از ۵۱ هزار و ۵۴۰ نفر بستری شده در مراکز درمانی تأمین اجتماعی استان البرز ۳۰ هزار و ۵۳۱ مورد اعمال مختلف جراحی و ۶ هزار و ۶۱۲ مورد نیز زایمان طبیعی و سزارین انجام شد.

این مسئول خاطر نشان کرد: براساس شاخص‌های بستری در طول سال گذشته فعالیت مراکز درمانی ملکی سازمان تأمین اجتماعی در استان البرزبر اساس ۳۸۶ تخت فعال، درصد اشغال تخت ها ۳۲/۷۹ درصد بوده و متوسط اقامت بیمار ۱۳/۲ روز ثبت شده است.

آفریده تعداد مرکز درمانی متعلق به سازمان تأمین اجتماعی در استان به تفکیک، نوع مرکز و سطح دسترسی بیمه شدگان مناطق مختلف به خدمات درمانی را اعلام کرد و گفت: در بخش درمان مستقیم دارای ۱۰ مرکز درمان در استان البرز فعال است که از این تعداد بیمارستان فوق تخصصی البرز، دی کلینیک شهید محمد حاجی زاده، پلی کلینیک تخصصی شهید بهشتی، پلی کلینیک تخصصی حصارک و مرکز خدمات دندانپزشکی رجائی شهر در شهرستان کرج، بیمارستان ۳۲ تختخوابی تامین اجتماعی هشتگرد در شهرستان ساوجبلاغ، پلی کلینیک تخصصی شهید فهمیده در شهرستان فردیس، درمانگاه تخصصی نظرآباد و درمانگاه تخصصی اشتهارد خدمت لازم را به بیمه شدگان و مردم البرز ارائه می دهند.

بیمارستان تامین اجتماعی البرزاکنون به عنوان یکی از مهمترین بیمارستان‌های کشور و در ارزیابی وزارت بهداشت نیز با اختلاف امتیار بسیار زیاد نسبت به بیمارستان‌های استان به عنوان بیمارستان درجه یک انتخاب شده است.

این بیمارستان فوق تخصصی بدلیل داشتن پدبالگرد با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمان استان البرز به عنوان مرکز اورژانس هوایی استان تعیین و روزانه خدمات مناسب را به بیماران اورژانسی از نقاط مختلف استان و سایر استان‌های همجوار ارائه می‌دهد.

آفریده تاکید کرد که بیمارستان فوق تخصصی البرز، بیش از ۲۰۰ پزشک متخصص و فوق تخصص دارد ضمن آنکه تلاش شده که به پیشرفته‌ترین و به روز ترین دستگاه‌ها مجهز باشد.

در سال گذشته مرکز جامع تصویر برداری بیمارستان تخصصی البرز راه اندازی شد و بخش جراحی اطفال این مرکز درمانی اکنون فعال است.

همچنین یک بخش NICU با ۱۵ تخت برای نوزادان در این بیمارستان فعال شده که به رغم بالا بودن تعداد مراجعه کنندگان بیمارستان در برخی از روزها بیش از ۱۰۰ عمل جراحی برای آنها انجام می‌شود.

نقطه قوت اصلی بیمارستان تامین اجتماعی تعیین تکلیف بیماران بستری در کوتاه‌ترین زمان است بطوریکه هیچ بیماری در این بیمارستان بستری نمی‌شود مگر اینکه همان روز یا حداکثر تا روز بعد تعیین تکلیف شود.

در صورت نیاز به عمل جراحی در کوتاه‌ترین زمان ممکن بیمار تحت عمل جراحی قرار می گیرد.

پلی کلینیک‌های تخصصی شهید بهشتی، حصارک کرج و شهید فهمیده فردیس نیز در سال‌های اخیر به لحاظ تعداد مراجعان همواره به عنوان مراکز برتر تامین اجتماعی درالبرز شناخته شده اند.

دی کلینیک شهید محمد حاجی زاده به عنوان مهمترین مرکز تخصصی چشم پزشکی استان در حال ارائه خدمات تخصصی چشم پزشکی به بیماران و مراجعه کنندگان است.

مرکز دندانپزشکی رجائی شهر نیز به عنوان یکی از مراکز مستقل ارائه دهنده خدمات دندانپزشکی سازمان تأمین اجتماعی در استان البرز می‌باشد.

در استان البرز علاوه بر بیمارستان فوق تخصصی البرز که به عنوان مهمترین مرکز درمانی استان و یکی از هشت بیمارستان درجه یک برتر کشور به شمار می‌آید، سایر مراکز درمانی استان نیز عملکرد بسیار خوبی دارند بطوریکه مرکز جراحی محدود شهید حاجی زاده مهرشهر به عنوان یک مرکز تخصصی چشم پزشکی در حال ارائه خدمات پشم پزشکی، پیوند قرنیه و جراحی‌های ترمیمی چشم می‌باشد.

مدیر درمان تامین اجتماعی البرز تاکید کرد که تلاش می‌شود، بخش پزشکی هسته‌ای، پیوند کلیه، آنژیوگرافی و جراحی قلب بیمارستان فوق تخصصی البرز راه اندازی کنیم.

بیمارستان هشتگرد شهرستان ساوجبلاغ نیز در حال باز سازی است که تا پایان سال بخش‌های CCU و NICU و اتاق‌های عمل مجهز تر این مرکز ایجاد و همچنین بلوک زایمان بیمارستان به LDR مجهز می‌شود و برنامه ریزی لازم نیز در خصوص افزایش تعداد تخت‌های بیمارستان و ارتقاء بیمارستان به عنوان یک بیمارستان جنرال در دست اقدام است.

به گفته آفریده، همچنین بر نامه‌هایی در خصوص ارتقاء درمانگاه تخصصی نظر آباد و ساخت یک درمانی مناسب و شبانه روزی برای این شهرستان در دستور کارقرار دارد.

مدیریت درمان تأمین اجتماعی استان البرز اکنون با یک هزار و ۶۳۲ مرکز اعم از بیمارستان، مطلب، داروخانه، موسسات تشخیصی و درمانی و… قرارداد دارد، بطوریکه ۱۸ بیمارستان استان شامل دانشگاهی، دولتی و خصوصی همگی طرف قرار داد دفتر رسیدگی به اسناد پزشکی استان هستند.

علاوه بر بیمارستان‌های استان، ۳۸۱ پزشک عمومی، ۲۷۷ پزشک متخصص، ۵۵ دندانپزشک، ۴۰۸ داروخانه، ۱۳۹ آزمایشگاه، ۷۳ رادیولوژی، ۶۵ مرکز سونوگرافی، ۶۳ مرکز فیزیوتراپی، ۶ مرکز پزشکی هسته‌ای، ۱۰ مرکز سنجش تراکم استخوان، ۲۶ مرکز ام.آر. آی و سی. تی.اسکن و تعدادی دیگر از مراکز تشخیصی و درمانی در استان البرز قرارداد دارند و خدمات مختلفی را از طریق خرید خدمت به بیمه شدگان تامین اجتماعی ارائه می کنند.

آفریده ادامه داد: همچنین سال گذشته در بخش سرپائی درمان غیر مستقیم در استان البرز بیش از ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نسخه مورد بررسی قرار گرفت که هزینه‌ای در حدود ۲۶۸ میلیارد و ۴۳۲ میلیون تومان پرداخت شد.

وی اظهارداشت: در بخش بستری نیز ۱۳۸ هزار و ۴۰۹ نسخه مورد رسیدگی قرار گرفته و مبلغ ۲۱۸ میلیارد و ۷۱۵ میلیون تومان پرداخت شده که جمع پرداختی دفتر رسیدگی به اسناد پزشکی استان در سال ۹۷ در حدود ۴۸۷ میلیاردو ۱۴۹ میلیون تومان بود.

در سه ماهه ابتدای سال جاری نیز در بخش سرپائی و بستری یک میلیون و ۸۸۳ هزار نسخه مورد رسیدگی قرار گرفته و مبلغی در حدود ۹۴ میلیارد تومان پرداخت شده است.

آفریده گفت: تعداد نسخ رسیدگی شده سال ۹۷ نشان می‌دهد که بطور متوسط هر بیمه شده در طول سال ۸/۷ بار به مراکز طرف قرار داد دفتر رسیدگی به اسناد پزشکی استان مراجعه داشته اند.

مدیر درمان تأمین اجتماعی استان البرز اشاره ای به اقدامات انجام شده در بخش توسعه خدمات الکترونیک و از جمله نسخه الکترونیک و حذف دفترچه داشت و افزود: حذف دفترچه‌های درمان و اجرای نسخه الکترونیک در بخش درمان مستقیم و درمان غیر مستقیم نیز در حال اجرا است که از جهات مختلفی برای بیمه شدگان و سازمان تأمین اجتماعی مطلوبیت داشته است.

به گفته وی، از مهمترین مزایای این طرح که به عنوان طرحی برای بهبود ارائه خدمات درمانی بیماران است، دسترسی به تاریخچه ویزیت‌های قبلی بیمار و روند درمان، جلوگیری از اتلاف وقت، کاهش مصرف کاغذ، تسریع در ارائه خدمات درمانی به بیمه شدگان، کمک به پزشکان درخصوص بهترین تصمیم و دقیق‌ترین تجویز برای ادامه درمان، کاهش هزینه‌ها، جلوگیری از تخلفات داروئی و کنترل عملکرد پزشکان می‌توان اشاره کرد.

مدیر درمان تأمین اجتماعی البرز، عمده‌ترین چالش‌های بخش درمان تامین‌اجتماعی بافت قدیمی اکثر مراکز درمانی و عدم تناسب رشد جمعیت با ایجاد و گسترش مراکز درمانی در استان عنوان کرد و گفت: تلاش می‌شود، با همکاری مسئولان استان طرح‌های توسعه‌ای استان بتواند در اسرع وقت آماده و خدمت رسانی مناسب به بیمه شدگان صورت گیرد.

این مسئول از دیگر چالش‌های استان را عدم امکان بکارگیری برخی از پزشکان متخصص از جمله پزشکان رادیولوژی دانست و افزود: بدلیل تفاوت در درآمدها آنها تمایل به همکاری در مراکز درمانی تأمین اجتماعی و دولتی و دانشگاهی ندارند.

۱۹ تا ۲۵ تیر ماه جاری هفته تامین اجتماعی نامگذاری شده است.

۷۴۱۰/‏‬ ۶۱۵۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =