دامنه نفوذ سامانه توزیع سود، تا آخر سال به ۱۰۰ درصد می رسد

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، از برنامه‌ریزی این شرکت برای افزایش دامنه نفوذ سامانه جامع توزیع سود به ۱۰۰ درصد شرکت‌ها و ناشران در سال ۹۸ خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، حسین فهیمی راه اندازی سامانه جامع توزیع سود را پاسخ به نیاز بدیهی سهامداران خواند و گفت: با بهره برداری آزمایشی از این سامانه، سود دو شرکت توزیع شد و دیگر شرکت‌ها هم به تدریج به این سامانه خواهند پیوست.

وی با اشاره به برخی معایب و کاستی‌های سامانه توزیع سود قبلی اظهار داشت: پیش از این توزیع سود سهامداران شرکت‌ها به صورت دستی با هزینه و زمان بسیار زیاد انجام می‌شد، علاوه بر این، اشتباهات انسانی هم مزیت بر علت شد تا شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، برنامه مکانیزه توزیع سود را در دستور کار خود قرار دهد.

فهیمی افزود: منطق سامانه جدید بر این اساس استوار است که هیچ سهامداری برای دریافت سود خود لازم نیست به هیچ شرکتی مراجعه کند یا اینکه شماره حساب ویژه‌ای برای شرکت خاصی داشته باشد. یعنی در واقع، سهامدار بودن به تنهایی برای دریافت سود کافی است.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه توضیح داد: بر این اساس، هرکس به هر میزان در بازار سرمایه اوراق بهاداری را اعم از سهام شرکت‌ها، یا هر نوع اوراقی با درآمد ثابت در اختیار دارد، صرف مالکیت او برای دریافت سود کفایت می‌کند. بنابراین شرکت سپرده گذاری به نیابت از سهامداران دریافت سود را پیگیری و به صورت متمرکز به حساب اعلامی آنها واریز می‌کند.

وی اظهار داشت: به طور کلی می‌توان از طریق سامانه جامع توزیع سود، عایدی سهامداران شامل سود سهام شرکت‌ها، سود در مقاطع و سررسیدهای مختلف، وجوه حاصل از سررسید اسناد خزانه و حتی وجوه حاصل از معاملات را به صورت متمرکز به حساب آنها واریز کرد.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری ادامه داد: علاوه بر این، اطلاعاتی از این قبیل که آیا این شرکت سود پرداخت می‌کند یا خیر، هر سهامدار چه میزان سهم دارد و چه مبلغی به او تعلق می‌گیرد، یا در چه بانکی شماره حساب دارد که سود به آن حساب واریز شود، همه به صورت مکانیزه و بدون دخالت دست انجام می‌شود.

به گفته فهیمی، این سامانه اطلاعات را به صورت مکانیزه از سامانه‌های مختلف از جمله کدال، سجام و … دریافت می‌کند و همین که ناشر – اعم از شرکت سهامی عام یا منتشر کننده اوراق – پول را به حساب واریز کند، بدون فوت وقت به حساب صاحبان سهام و دارندگان آن اوراق کارسازی می‌شود. سهامداران هم این تکلیف را ندارند که برای دریافت سود یک اوراق بهادار یا سود یک شرکت، الزاماً در همان بانک مورد نظر شرکت، افتتاح حساب کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha