۲۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۳۹
کد خبرنگار: 1053
کد خبر: 83396756
۰ نفر

برچسب‌ها

۲۵ هزار تن محصول زیتون در قزوین تولید می شود

قزوین - ایرنا - براساس پیش بینی های به عمل آمده امسال بیش از ۲۵ هزار تن محصول زیتون از باغ های استان قزوین برداشت می شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین روز دوشنبه در همایش زنجیره ارزش زیتون که با حضور کارشناسان دفتر معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی، بانک کشاورزی و تولید کنندگان برتر زیتون قزوین در مجموعه باغستان برگزار شد، افزود: در حال حاضر ۹ هزار و ۵۰۰ هکتار از باغ‌های استان زیر کشت محصول زیتون قرار دارد که از این میزان ۶ هزار و ۸۰۰ هکتار بارده و ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار نیز نهال است.

مجید اسماعیلی اظهار داشت: استان قزوین ظرفیت مستعدی برای تولید زیتون دارد و در حال حاضر ۴۵ روستا با سه هزار و ۵۰۰ بهره بردار در منطقه طارم سفلی محصول زیتون را کشت می‌کنند.

این مسئول گفت: هرس باردهی، اصلاح و احیای باغ ها، جوان سازی باغ‌های قدیمی، تغذیه باغ‌ها و مبارزه با آفت مگس زیتون از مهمترین اقدامات جهاد کشاورزی برای بهبود کیفیت و کمیت این محصول است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین ادامه داد: از سال ۸۳ آفت مگس زیتون وارد کشور شده و همه ساله نیز بحث کنترل و مبارزه با این آفت در دستور کار جهاد کشاورزی قرار دارد.

اسماعیلی یادآور شد: امسال با توجه به کاهش دما و افزایش میزان رطوبت، طی چند روز اخیر متأسفانه تراکم این آفت در باغ‌ها بالا رفته و روند کاهش دما فعالیت آفت مگس زیتون را بیشتر کرده که کنترل و مبارزه به موقع با این آفت را می‌طلبد.

وی بر لزوم اهمیت به موقع و مناسب و همچنین مشارکت باغداران برای کنترل و مبارزه با آفت مگس زیتون در باغها تاکید کرد.

اسماعیلی به اهمیت زنجیره ارزش زیتون اشاره و تصریح کرد: جهاد کشاورزی به دنبال مسائل کمی و کیفی محصول زیتون بوده و باید یک ارتباط منسجم بین باغدار، کارخانجات و بازاریابی ایجاد شود.

وی خاطر نشان کرد: باید با حمایت از زنجیره‌ها از طریق تأمین منابع مالی و حمایت بیشتر بتوانیم نواقص زنجیره زیتون را برطرف کنیم.

۶۱۰۱*۸۰۵۴

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =