مسرور بارزانی: احدی اجازه اقدام علیه همسایگان از خاک اقلیم را ندارد

بغداد – ایرنا - «مسرور بارزانی» نخست وزیر جدید دولت محلی اقلیم کردستان عراق در دیدار با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل تاکید کرد که اجازه نمی دهد احدی از خاک اقلیم علیه همسایگان استفاده کند.

بارزانی با تاکید بر اینکه روابط اقلیم کردستان عراق با جمهوری اسلامی ایران بسیار حائز اهمیت است، افزود که آماده تقویت همکاری‌های دولت اقلیم با ایران است.

در این دیدار، «مرتضی عبادی» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل نیز انتخاب بارزانی را به عنوان نخست وزیر دولت محلی اقلیم کردستان عراق تبریک گفت.

وی همچنین مراتب خرسندی و تبریک دکتر «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از انتخاب بارزانی به عنوان نخست وزیر دولت محلی اقلیم کردستان عراق را به او ابلاغ کرد.

در این جلسه که کارشناسان سرکنسولی ایران در اربیل حضور داشتند، روابط اقتصادی، سیاسی، امنیتی، امور زندانیان و ضرورت توسعه همکاری‌های دو جانبه مورد بحث و گفت وگو قرار گرفت.

مرتضی عبادی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل در این دیدار با توجه به پایان دوره مأموریت خود با مسرور بارزانی خداحافظی کرده و برای او آرزوی موفقیت کرد.

از طرفی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز در پیامی رسمی انتخاب مسرور بارزانی را به عنوان نخست وزیر دولت محلی اقلیم کردستان عراق تبریک و تهنیت گفت.

در پیام تبریک ایرج مسجدی برای بارزانی آمده است: امید است در دوره نخست وزیری شما شاهد اقدامات مؤثر در خدمت به مردم شریف اقلیم کردستان و گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران و اقلیم در همه مناسبات باشیم.

مسرور بارزانی فرزند ارشد «مسعود بارزانی» رهبر حزب دمکرات کردستان عراق چهارشنبه هفته گذشته ۱۹ تیرماه با کسب ۸۸ رأی از پارلمان محلی اقلیم کردستان عراق رأی اعتماد گرفت و همزمان پارلمان به کابینه او متشکل از ۲۱ وزیر رأی اعتماد داد.

در این رأی گیری «قباد طالبانی» فرزند «جلال طالبانی» رئیس جمهور فقید و مؤسس حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق با ۷۳ رأی به عنوان معاون نخست وزیر دولت محلی اقلیم کردستان عراق برگزیده شد.

پارلمان محلی اقلیم کردستان عراق پیشتر «نیچروان بارزانی» برادر زاده مسعود بارزانی را به عنوان رئیس اقلیم کردستان عراق انتخاب کرده بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =