بهره برداران چغندر قند  کمک هزینه نقدی و غیرنقدی می گیرند
عکس تزئینی است

سنندج - ایرنا - دولت برای بهره برداران چغندر قند که مزارع خود را به صورت نشاکاری زیر کشت این محصول می برند کمک بلاعوض نقدی و غیر نقدی پرداخت می‌کند.

مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کردستان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نشاکاری محصولات از جمله اهداف این سازمان در راستای کاهش مصرف آب در مزارع و افزایش بهره‌وری محصولات است.

مهدی فتحی اضافه کرد: در این راستا سازمان جهاد کشاورزی برای هر هکتار نشاکاری چغندرقند ۳۰ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض نقدی و نوار تیپ و نشا به صورت رایگان ارائه می‌شود.
مدیر روابط عمومی جهادکشاورزی در ادامه گفت: برای هر هکتار ۲۰ هزار متر نوار تیپ معادل حدود ۵۰ میلیون ریال ارزش دارد و ۱۰۰ هزار نشا چغندر که این هم معادل ۶۰ میلیون ریال ارزش ریالی را دارا می باشد که سرجمع برای هر هکتار کشت نشایی چغندر قند حدود ۱۴۰ میلیون ریال به کشاورز کمک می‌شود.
فتحی با بیان اینکه کشت نشایی چغندر قند در این استان از سه سال گذشته با یک هکتار آغاز شده است، یادآور شد: هم اکنون این میزان به ۴۵ هکتار در شهرستان‌های بانه، سقز و قروه رسیده که در سال زراعی جاری حدود ۹۰ درصد این میزان انجام شده البته عملیات کشت تا آخر تیر ماه جاری نیز ادامه دارد.

وی تاکید کرد: در کشت نشایی چغندرقند به میزان سه تا چهار هزار متر مکعب در هر هکتار صرفه جویی در مصرف آب انجام می‌شود و علاوه بر آن کاهش هزینه‌های تنک کردن و کاهش مصرف سموم از دیگر مزایای این نوع کشت است.

همه ساله حدود یک هزار و ۳۰۰ هکتار زمین در شهرستان‌های سقز، قروه، دهگلان زیر کشت چغندر قند می‌رود و سالانه بیش از ۱۱۰ هزار تن از این محصول در مزارع استان برداشت می‌شود.
کردستان سه میلیون و ۱۹۹ هزار راس دام سبک و سنگین، ۱۳ میلیون قطعه انواع طیور و ۱۱۶ هزار کندوی زنبور عسل دارد و جمعیت بهره بردار کشاورزی آن ۱۱۵ هزار نفر بوده که این جامعه سالانه حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن محصولات کشاورزی تولید می‌کنند که ۳۲۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی مربوط به بخش زراعت است.

عمده محصول زراعی این استان گندم با حدود ۸۰۰ هزار تُن در سال بوده و عمده محصول تولیدی باغی نیز توت فرنگی با حدود ۴۸ هزار تُن است.

کردستان دارای ۴۳ هزار هکتار باغ است و امسال حدود ۵۸۰ هزار هکتار اراضی آبی و دیم این استان زیر کشت گندم و جو رفته است.

۳۰۳۴ / ۹۱۰۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =