۲۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۳۴
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 83396658
۰ نفر
وزیر امور اروپایی آلمان: بدنبال کاهش تنش ها درمورد ایران هستیم

تهران - ایرنا - وزیر امور اروپایی دولت آلمان پیش از نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل تاکید کرد که مقامات اروپایی بدنبال یافتن راهی برای کاهش تنش ها درمورد ایران هستند.

«میشائیل روت» امروز (دوشنبه) پیش از آغاز نشست شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل به خبرنگاران گفت که موضوع ایران در دستور کار این نشست قرار دارد.
وی وضعیت کنونی برجام را غیرقابل قبول خواند و بر لزوم اقدامی عملی برای نجات این توافق بین المللی تاکید کرد.
این مقام آلمانی، ادامه روند دیپلماتیک برای حل بحران هسته‌ای ایران را ضروری دانست و افزود که اتحادیه اروپا در این زمینه مسئولیت ویژه‌ای دارد و این اقدام در راستای منافع کل منطقه است.
به گفته روت، اختلافات بین کشورهای اروپایی برای پذیرش پناهجویان و تنش‌های اخیر بین کشورهای اتحادیه اروپا در خصوص عملیات کشتی‌های نجات پناهجویان در دریای مدیترانه از دیگر مباحث مورد گفت وگو در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا است.
این در حالیست که «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان به دلیل مرخصی در این نشست حضور ندارد و به جای وی میشائیل روت وزیر امور اروپایی دولت آلمان در این نشست حضور یافته است.

نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حالی برگزار می‌شود که آلمان، فرانسه و انگلیس روز گذشته (یکشنبه) در بیانیه مشترکی بار دیگر بر تعهد خود به برجام، توقف تنش‌ها در خلیج فارس و از سرگیری گفت‌وگوها تاکید کردند.

سران برلین، پاریس و لندن در این بیانیه گفتند: ما اخیراً چند ابتکار دیپلماتیک را برای کمک به تنش‌زدایی و گفت‌وگو انجام داده‌ایم که به نشانه‌های حسن نیت همه طرف‌ها نیاز فوری دارد.

«در عین آنکه به حمایت از برجام ادامه می‌دهیم، تداوم آن منوط به پایبندی کامل ایران است و ما قویاً از ایران می‌خواهیم تا تصمیم‌های اخیر خود در این رابطه را لغو کند. ما همچنان به یافتن راه‌های گفت‌وگو که در توافق برای پرداختن به پایبندی ایران از جمله از طریق کمیسیون اقدام مشترک برجام پیش‌بینی شده است، ادامه می‌دهیم.»

پس از بدعهدی اروپایی‌ها در اجرای تعهدات خود، ذخایر اروانیوم غنی‌شده ۳.۶۷ درصدی ایران از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرد.

جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه هفته گذشته بدنبال عدم پایبندی گروه ۱+۴ به تعهدات برجامی خود و برآورده نشدن مطالبات ایران در این توافق، گام دوم کاهش تعهدات خود در توافق هسته‌ای را اجرا کرد که بر اساس آن، ایران دیگر محدودیت سطح غنی‌سازی تا سقف ۳.۶۷ را رعایت نخواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر ادامه کاهش تعهدات برجامی خود تاکید کرده این گام‌ها در چارچوب برجام و طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ این توافق است و در صورتی که شرکای برجام گام‌های لازم برای ایفای تعهدات خود بردارند این اقدامات به سرعت قابل بازگشت است.

رسانه‌های انگلیسی گزارش دادند جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس امرو ز با سفر به بروکسل تلاش‌های دیپلماتیک تازه‌ای را برای جلوگیری از فروپاشی توافق هسته‌ای با ایران و کاهش تنش‌ها در خلیج فارس آغاز می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =