۲۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۷
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83396593
۰ نفر
موضوع مهاجران سبب لغو دیدار روسای جمهور آمریکا و گواتمالا شد

تهران - ایرنا - دولت گواتمالا ضمن اعلام به تعویق افتادن دیدار روسای جمهوری این کشور و آمریکا برای مذاکره در مورد مساله مهاجران، تاکید کرد که تاکنون هیچ توافقی میان دو کشور در این زمینه حاصل نشده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت گواتمالا روز گذشته (یکشنبه) اعلام کرد که دیدار «جیمی مورالس» رئیس جمهوری این کشور با «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای بررسی موضوع نامیدن گواتمالا به عنوان "کشور ثالث امن" برای پناهجویان به تعویق افتاده است.

بر اساس اعلام دولت گواتمالا، هیچ طرحی برای امضا توافق میان این کشور با آمریکا در این رابطه وجود ندارد.

گواتمالا اعلام کرد که این دیدار تا زمانیکه دادگاه قانون اساسی در مورد چالش‌های حقوقی این موضوع رأی دهد، به تعویق می‌افتد. چند روز پیش چند مقام ارشد سابق گواتمالا از دادگاه قانون اساسی خواسته بودند تا از حصول هرگونه توافق با واشنگتن در مورد نامیدن گواتمالا به عنوان " کشور ثالث امن" جلوگیری به عمل آید.

براساس این توافق، گواتمالا ملزم می‌شود به مهاجرانی که در مسیر عزیمت به آمریکا وارد خاک گواتمالا می‌شوند، پیشنهاد پناهندگی بدهد.

مهاجرا ن از هندوراس و السالوادور که به مرز آمریکا - مکزیک عزیمت می‌کنند، معمولاً از خاک گواتمالا به مکزیک می‌روند.

دولت گواتمالا اعلام کرده که با نامیدن این کشور به عنوان "کشور ثالث امن" برای مهاجران مخالفت کرده است.

یک مقام آمریکایی نیز اعلام کرده که زمان دیدار رؤسای جمهور آمریکا و گواتمالا بار دیگر تعیین خواهد شد.

این مقام آمریکایی افزود: واشنگتن همچنان در راستای همکاری با دولت گواتمالا برای اتخاذ تدابیر لازم و فوری در مورد بحران مهاجرت گام برمی دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =