مقاومت دانش‌آموزان سیل‌زده در کتب درسی ثبت شود

تهران- ایرنا- پویش «از وطن برای هم‌وطن» به منظور ثبت حماسه و مقاومت دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده در کتب درسی کلید خورد.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، دانش‌آموزان این انجمن با راه‌اندازی این پویش از وزارت آموزش و پرورش درخواست کرده‌اند که به پاس مقاومت و فداکاری دانش آموزان و جوانان در سیل اخیر، درسی با عنوان فداکاری در کتب درسی اختصاص یابد تا موجب زنده ماندن رشادت‌ها و فداکاری‌های هم‌سالان شهیدان حسین فهمیده، بهنام محمدی و شهدای مدافع حرم در ذهن‌ها شود.

این پویش سراسری از استان خوزستان آغاز شده و طومار امضاها به استان‌های سیل‌زده منتقل شده است و تاکنون ۴ هزار نفر عضو این پویش سراسری شده‌اند.

فاجعه تلخ سیل در اوایل سال ۹۸ در استان‌های خوزستان، لرستان و گلستان به هیچ وجه از یاد و خاطره‌ها نمی‌رود، چرا که علاوه بر صدمات و خسارتی که این سیل ویرانگر داشت، سیل مهربانی دانش آموزان و مردم از همه کشور را به سمت این استان‌ها سرازیر کرد.

خدمات و جهاد شبانه روزی دانش آموزان در مناطق سیل زده، شکوه حماسه نوجوانان و جوانان در دفاع مقدس را زنده کرد، و با ثبت این اقدامات خداپسندانه، حماسه و همبستگی را در ذهن آیندگان به جا خواهد گذاشت.

در همین راستا اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان با انتشار بیانیه‌ای اقدام به برگزاری پویش دانش آموزی جمع‌آوری امضا، برای اختصاص درسی با عنوان فداکاری در کتب درسی، برای رساندن صدای فداکاری نوجوانان و جوانان، کرده است.

در این بیانیه آمده است: چند ماهی از سیل ویرانگری که ایران ما به خصوص استان‌های خوزستان، لرستان و گلستان را فرا گرفته بود، می‌گذرد و هنوز در برخی مناطق سیل زده آثاری از آن باقیست. سیلی که جان ده‌ها نفر از هموطنان را گرفت، منازل مسکونی زیادی را در خود فرو برد، مزارع و زمین‌های کشاورزی روستاییان ما را نابود کرد و در این شرایط سخت اقتصادی، خسارات زیادی را به ملت و کشور تحمیل کرد.

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان در این بیانیه آورده است: این حادثه آزمونی بزرگ برای مردم ایران بود که از آن عزتمندانه خارج شدند و سیل کمک‌های مردمی را راهی مناطق آسیب زده کردند. در این بین دانش آموزان و جوانان دلسوز و فداکار نقش کم‌نظیر یا بی‌نظیری را اجرا کردند و به صورت خودجوش و آتش به اختیار، فردی یا گروهی در این مناطق حاضر شده و سیل زدگان را یاری رساندند.

در این بیانیه تاکید شده است: چه شکوهی در خوزستان قهرمان دیدیم، چه مردان باصلابتی که در جای جای این سرزمین پر از فداکاری به ویژه سوسنگرد، حمیدیه و شادگان غیور دیدیم و چه ایستادگی‌هایی در روستاهای حاشیه شهرهای اهواز، باوی و آبادان مشاهده کردیم، که مردم به ویژه دانش آموزان، جوانان و عشایر غیور با چنگ و دندان، سیل‌بند محبت تشکیل دادند تا همانند دوران دفاع مقدس از شهر و منازل خود دفاع کنند.

بیانیه یادآور شده است: آفرین بر این همه غیرت، مقاومت، خدمت و جهاد شبانه روزی دانش آموزان در مناطق سیل زده، که شکوه حماسه نوجوانان و جوانان در دفاع مقدس را زنده کرد. این دانش آموزان که درس ایثار شهید فهمیده را روی دفترهای خود تمرین کرده بودند این بار درس فداکاری و رشادت را در میدان عمل و در کمک به مردم سیل زده به همگان نشان دادند و این درس بزرگی برای نسل‌های آینده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =