۲۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۹:۱۶
کد خبرنگار: 1100
کد خبر: 83396486
۰ نفر

برچسب‌ها

لزوم ایجاد ساختار دریافت راهکار دانشگاه برای حل مشکلات کشور

شیراز-ایرنا-معاون اول رئیس جمهوری در نشست با رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و فناوری بر این نکته تاکید کرده بود که در سیاستگذاری و برنامه‌ریزی و مدیریت شرایط جدید هیچ جمع و منظومه ای صاحب نظرتر و متخصص تر از جمع دانشگاهیان وجود ندارد که بتواند برای این موضوع فکر کند و راهکار دهد و روسای دانشگاه ها در واقع ذی‌صلاح ترین فرد هستند به خصوص آنجاهایی که این مسایل روی مراکز عالی و دانشگاه‌های تاثیرگذار است.

به گفته معاون اول رئیس جمهوری، تجربه تاریخی ما در ادوار گذشته نشان می‌دهد که در همه حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی باید به نهاد دانشگاه اعتماد کرد و دانشگاه قادر است مسائل را حل و فصل کند و به همین دلیل است که ضرورت‌ها، تنگناها و اولویت‌های دانشگاه‌ها از اولویت‌های ملی کشور است.

نکته‌ای که جناب آقای جهانگیری بر آن تاکید کردند شرایط امروز کشور نیازمند آن است، بارها صحبت از مدیریت علمی در سازمان‌ها شده است اما هیچ وقت این اتفاق نیفتاده است، اولین بحثی که در باب مدیریت علمی در سازمان‌ها باید داشته باشیم تربیت و پرورش نیروی انسانی است که هم رویکرد تخصصی و هم تعهد به نظام جمهوری اسلامی داشته باشد.

حضور افرادی که در دانشگاه هستند می‌تواند کمک کننده مدیریت اجرایی باشد، جهاد دانشگاهی به خاطر نوع فعالیت خود اعتقاد دارد پرورش منابع انسانی جزو تعهدات ماست، راه حل برون رفت از مشکلات تربیت مدیرانی است که بتوانند اهداف نظام و بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که تاکید زیادی روی منابع انسانی و پرورش نیروی جوان دارد را برآورده کنند.

امروز کشور از پتاسیل خوبی در حوزه منابع انسانی برخوردار است، ۱۱ و نیم میلیون نفر فارغ التحصیل دانشگاهی داریم که باید این افراد به سمت عهده‌دار شدن مسئولیت‌ها و مدیریت‌های کشور هدایت شوند.

امروز دولت نیاز دارد که از توان علمی دانشگاه استفاده کند باید کانون‌های ارزیابی تشکیل شود و افراد قبل از ورود به عرصه مدیریتی مهارت‌های لازم را فرا بگیرند و جذب افراد براساس شایسته سالاری و توانمندی باشد، انتخاب‌های جناحی نمی‌تواند رویکردی درستی را در حوزه مدیریتی دنبال کند و با رویکرد جناحی نمی‌توان مسائل ومشکلات را حل کرد.

دانشگاه پتانسیل علمی لازم را دارد و راهکاری‌های زیادی برای حل مسائل و مشکلات کشور در حوزه‌های مختلف دارد اما برای اجرایی شدن این راهکارها ساختاری در دولت دیده نشده است که ضرورت دارد چنین ساختاری در دولت فراهم شود.

دولت می‌تواند در قالب دستورالعمل از دانشگاه‌ها و مراکز علمی بخواهد پیشنهادها و طرح‌ها را برای حل مشکلات ارائه دهند و پس از بررسی این طرح‌ها، اجرایی کردن آن را دنبال کند و تمام دستگاه‌ها و سازمان‌ها مکلف به اجرای آن باشند.

*رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس
۹۲۵۴/‏۶۱۱۳

برچسب‌ها