ذوب‌آهن اصفهان در بخش کک‌سازی و انتشار گرد و غبار همچنان آلاینده است

اصفهان - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست لنجان گفت: ذوب آهن با وجود آنکه اقداماتی برای رفع آلایندگی هوا در واحدهای فولاد سازی انجام داده ولی به دلیل آلودگی در دیگر بخش‌ها از جمله کک‌سازی و کوره‌هایی که به انتشار گرد و غبار و گاز در هوا می‌پردازند همچنان صنعتی آلاینده است.

فاطمه محمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هر واحد صنعتی که به انتشار کوچک‌ترین آلایندگی در محیط زیست اقدام کند تا رفع کامل آلودگی از نظر این سازمان آلاینده محسوب می‌شود.

وی یادآور شد: بر این اساس در آبان ماه سال گذشته اداره محیط زیست این شهرستان اقدام به طرح دعوی در دستگاه قضایی لنجان علیه ذوب آهن کرد که از سوی دادستان در دست رسیدگی قرار دارد.

رییس اداره محیط زیست لنجان خاطرنشان کرد: این صنعت در زمینه آلودگی آب اقدامات خوبی انجام داده و محیط زیست با نمونه برداری‌های دوره‌ای از فاضلاب آن را تایید کرده است.

وی سلامت مردم را در اولویت برنامه‌های اداره محیط زیست برشمرد و گفت: بر این اساس کارشناسان محیط زیست به جد پیگیر هرگونه ایجاد آلودگی در هوا، آب و خاک در این شهرستان هستند.

از سوی دیگر دادستان عمومی و انقلاب شهرستان لنجان گفته است که با ورود مدعی العموم به موضوع آلودگی کارخانه ذوب آهن اصفهان و شکایت اداره حفاظت محیط زیست، پرونده قضایی تشکیل و پس از صدور کیفرخواست در دادگاه در حال رسیدگی است.

روابط عمومی دادستانی کل کشور به نقل از مصطفی مظاهری با تاکید بر احقاق حقوق عامه و اینکه مشکلات باید ریشه‌ای حل شود، افزود: با همت ویژه مسوولان ذوب آهن اصفهان برای رفع آلایندگی، ۲۵ صفحه گزارش از اقدامات این صنعت به دادسرا ارسال و بازدیدهای میدانی از سوی دادستانی از این کارخانه انجام شده است.

دادستان لنجان تصریح کرد: بر این اساس مقرر شده تا کمیته‌ای در راستای رفع آلایندگی تشکیل شود و افرادی که از دستگاه‌های اجرایی با این موضوع درگیر هستند پای کار بیایند و واقعیت‌های موجود را از نزدیک مشاهده کنند.

وی تاکید کرد: کارخانه ذوب آهن اصفهان می‌بایست با توجه به موانع موجود گام‌های عملی را در دستور کار قرار دهد و گزارشی در این رابطه به دادستانی ارائه تا به مردم اطلاع رسانی شود.

مظاهری با بیان اینکه نفس کشیدن مطالبه به حق مردم است، عنوان کرد: پیشنهاد داده‌ایم که محیط زیست به صورت نوبه‌ای پیشرفت کار را تایید کند.

شرکت ذوب آهن اصفهان، تولیدکننده محصولات فولادی از جمله آهن، تیرآهن، مفتول، میلگرد و محصولات شیمیایی از جمله کک و سولفات آمونیم است که در ۳۰ کیلومتری غرب اصفهان قرار دارد.

این واحد صنعتی سابقه‌ای ۵۰ ساله دارد و در شمار اولین صنایع سنگین بخش فولاد سازی ایران است.

شهرستان لنجان در فاصله ۳۵ کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار گرفته است.

۶۹۹۴/‏‬ ۶۰۲۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =