شتاب توسعه خراسان‌شمالی با بهره‌برداری از ۱۳۲ طرح در سفر رییس‌جمهوری

استان ها - ایرنا - در دومین سفر استانی کاروان تدبیر و امید به خراسان‌شمالی ۱۳۲ پروژه عمرانی، خدماتی و زیربنایی به بهره‌برداری رسید که برای اجرای این طرح‌ها در مجموع هشت هزار و ۴۲۰ میلیارد ریال و ۵۹۴ میلیون یورو از منابع دولتی و نیز ۶ هزار و ۳۷۰ میلیارد ریال اعتبار از منابع بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شده که با اجرای این طرح‌ها برای ۱۱ هزار و ۷۸۴ نفر اشتغال ایجاد شده است.

در جریان دومین سفر کاروان تدبیر و امید به خراسان شمالی تصمیمات جدید و مهمی به منظور توسعه همه جانبه استان خراسان شمالی اتخاذ شد که این تصمیمات تمامی حوزه‌ها و زیرساخت‌های اساسی این استان را در بر گرفت. پیگیری مصوبات سفر قبلی به این استان در سال ۹۴ و بررسی میزان پیشرفت و یا اجرا نشدن پروژه‌ها از دیگر برنامه های این سفر بود و برای مصوباتی که در سفر قبلی عملیاتی نشده و یا به کندی در حال انجام است، تصمیمات مهمی اتخاذ شد.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری در این سفر با اشاره به استقبال پررنگ مردم خراسان شمالی در شیروان افزود: استقبال باشکوه مردمی در سفرهای استانی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد، کمتر در دنیا مردم از مسئولان چنین استقبالی می کنند که البته این رفتار مردم مسئولیت ما را سنگین تر می کند.‌
وی خاطرنشان کرد: میزان اعتبارات تخصیص یافته به این استان در دولت یازدهم، به نسبت اعتبارات دولت دهم حدود سه برابر بوده است و در سفر پیشین دولت تدبیر و امید به این استان در سال ۹۴، اعتباری معادل ۶ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال مصوب شد که البته بیش از آنچه تعهد شد پرداخت شد. رییس جمهوری همچنین گفت: در این سفر هم هشت هزار و ۱۱۰ میلیارد ریال از بودجه به این استان اختصاص داده شده است بنابراین از نظر تخصیص بودجه مشکلی وجود ندارد و دولت در حد توان کمک کرده است، اما اینکه خراسان شمالی در مسر توسعه به چه سمتی حرکت می کند باید گفت که سازمان برنامه و بودجه برای هر استان، یک سری برنامه هایی پیش بینی کرده و استاندار خراسان شمالی هم با کمک نخبگان، طرحی را آماده کرده اند که توسعه در استان شتاب گیرد.
در جریان سفر رییس جمهوری به استان ۲ واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان با ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری، بهره برداری شد که با اجرای هر واحد بخار، ۱۶۰ مگاوات به توان تولید برق در این نیروگاه افزوده شد؛ اجرای سد و شبکه آبیاری چندیر در شهرستان راز و جرگلان با هزار و ۴۴۰ میلیارد ریال اعتبار و شبکه و آبیاری غلامان با ۲۴۴ میلیارد ریال اعتبار از دیگر طرح‌های افتتاحی در سفر کاروان دولت تدبیر و امید به این استان است.
افتتاح پروژه ارتقای تصفیه خانه فاضلاب اسفراین، کارخانه شمش آلومینای جاجرم، فولاد کیمیای صبا و طرح کیمیاداران نوین شمال در اسفراین از دیگر طرح‌های افتتاح شده در سفر کاروان تدبیر و امید است.
همچنین همزمان با سفر کاروان دولت تدبیر و امید به خراسان شمالی، ۲۸ پروژه کلنگ زنی شد که برای این پروژه‌ها چهار هزار و ۸۰۷ میلیارد ریال اعتبار دولتی و ۶ هزار و ۷۶۰ میلیارد ریال اعتبار بخش خصوصی هزینه شده که با بهره برداری از آن برای یکهزار و ۷۰۵ نفر اشتغال ایجاد شد.
استان خراسان شمالی دارای ۸ شهرستان و ۸۶۳ هزار نفر جمعیت است.

۲۰ هزار میلیارد ریال تفاهم نامه در خراسان شمالی امضا شد

امضای ۲۰ هزار میلیارد ریال تفاهم نامه ره آورد سفر پر خیر و برکت رئیس جمهوری و کاروان تدبیر و امید به این استان بود. محمدعلی شجاعی استاندار در نشست شورای اداری استان که با حضور رئیس جمهور برگزار شد با بیان اینکه مسیر ما اعتلای استان است و این همان نگاه بلند ریاست جمهوری برای عمران و آبادی کشور است افزود: با وجودی وفاقی که در استان وجود دارد و نمونه آن را در حادثه سیل دیدیم شرایط برای کار در استان فراهم است.
وی خاطرنشان کرد: در این ۸ ماه به اندازه دقیقه‌ای وقتمان را صرف همراه کردن دستگاه‌ها نکردیم و همدلی و وفاق مردم این استان نشان داد که مردم شایسته بهترین خدمات هستند.
وی افزود: خراسان شمالی استانی مرزی و دارای ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با ترکمنستان است اما مردم استان از این مزیت بهره‌ای نبرده‌اند و با وجود اینکه بازارچه مرزی پرسه سو در سال ۸۳ مصوب شد اما این پایانه اجرا نشد و هم اکنون مرزنشینان ما به علت نداشتن معبر مرزی بهره‌ای از سهمیه سوخت مناطق مرزی ندارند.
وی با بیان اینکه در بدو ورود به استان سند توسعه استان تهیه و رونمایی شد افزود: با اجرایی شدن این سند دیگر حتی یک گام و یک ریال را به جز در مسیر سند توسعه برنخواهیم داشت و هزینه نخواهیم کرد.
استاندار خراسان شمالی اظهار داشت: حوزه‌های پیشران اقتصادی استان بویژه در بخش کشاورزی و اقتصاد روستایی باید به درستی پیش برود تا موجب رفاه روستاییان که ۴۴ درصد از جمعیت استان را تشکیل می‌دهند شود.
وی با بیان اینکه مردم سرمایه‌های اجتماعی بزرگ ما در استان هستند افزود: امروز مردم با اشتیاق به استقبال شما آمدند زیرا نگاه مرذم همراهی با دولت و نظام اسلامی است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ره اورد سفر پر خیر و برکت ریاست جمهور ی ۲۰ هزار میلیارد ریال تفاهم نامه است و به کمک مردم و با تشکیل ستا های توسعه مردمی در شهرستان‌ها اعتبارات سفر را جذب می‌کنیم.

تفاهم‎نامه ایجاد ۵ ناحیه صنعتی در خراسان شمالی امضا شد

همزمان با سفر رئیس جمهوری و کاروان دولت تدبیر و امید به استان خراسان شمالی، تفاهم نامه همکاری برای اجرای زیرساخت‌های ۵ ناحیه صنعتی در این استان به امضا رسید.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان شمالی در حاشیه امضای این تفاهمنامه ها که در حضور رئیس جمهوری، بین معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به نیابت از معاون وزیر و مدیرعامل صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و استاندار خراسان شمالی انجام شد، گفت: این اقدام با هدف ایجاد بسترهای صنعتی و توسعه صنایع کوچک به منظور محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال پایدار صورت گرفت.
سیاوش وحدت افزود: این نواحی صنعتی روستایی در مدت ۳ سال در شهرستان‌های اسفراین، فاروج، مانه و سملقان و راز و جرگلان و در مناطق خرق، صفی آباد، غلامان، جرگلان و پیش قلعه اجرا می‌شود.
وی گفت: از جمله تعهدات شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان شمالی در این تفاهم نامه انجام مطالعات امکان سنجی و مکان یابی، اجرای پروژه‌های عمرانی جهت تأمین زیرساختهای صنعتی مورد نیاز است.

تخت‌های بیمارستانی خراسان شمالی دو برابر شد

معاون درمان وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز در جریان این سفر گفت: تعداد تخت‌های بیمارستانی خراسان شمالی در دولت تدبیر و امید به میزان حدود دوبرابر افزایش یافته است.
قاسم جان بابایی در آئین افتتاح پروژه‌های بهداشتی که از طریق ویدئوکنفرانس توسط رئیس جمهور انجام گرفت، با اشاره به وجود هفت بیمارستان و ۶۹۰ تخت پیش از اجرای طرح تحول سلامت در خراسان شمالی، خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم با افتتاح سه بیمارستان در این استان تعداد تخت‌ها به یک هزار و ۳۰۰ تخت افزایش یافت.
وی با اشاره به دوبرابر شدن تخت‌های بخش اورژانس، گفت: ۴۰ مرکز جامع سلامت نیز در این مدت به بهره برداری رسید و تکمیل و تجهیز شد.
جان بابایی یادآور شد: همچنین ۱۶ مرکز اورژانس جاده‌ای تکمیل و افتتاح شد و تعداد ناوگان آمبولانس به بیش از دو برابر رسید.
وی از آماده شدن مرکز جراحی قلب در استان خبر داد که با اعتبار ۳۰۰ میلیارد ریال بزودی به بهره برداری می‌رسد.
معاون درمان وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی از جمله مصوبات حوزه سلامت در این استان را تکمیل فاز دوم بیمارستان آشخانه برشمرد و با اشاره به افتتاح دانشکده دندانپزشکی بجنورد، خاطرنشان کرد: دو مرکز جامع سلامت و دو مرکز سلامت روستایی و پانسیون پزشکی نیز افتتاح شد.

سد چندیر در خراسان شمالی به بهره برداری رسید

همزمان با سفر رئیس جمهوری و کاروان دولت تدبیر و امید به استان خراسان شمالی، سد چندیر و شبکه آن و نیز شبکه آبیاری سد غلامان در شهرستان مرزی راز و جرگلان با حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید.
سد چندیر که توسط رئیس جمهوری از طریق ارتباط ویدئوکنفرانسی افتتاح شد، از نوع خاکی با هسته رسی با حجم ۱۲.۵ میلیون مترمکعب است که با توسعه و بهبود کشاورزی در منطقه، در مجموع ۵۶۰ هکتار از اراضی پایاب سد را مشروب می‌سازد و زمینه اشتغال ۲ هزار و ۵۰۰ نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم فراهم می‌کند.
سد و شبکه آبیاری چندیر با اعتباری بالغ بر هزار و ۴۴۰ میلیارد ریال در یکی از نقاط محروم مرزی استان خراسان شمالی ساخته شده که از جمله اهداف احداث این سد می‌توان به تأمین آب شرب روستایی برای ۳۰ روستای منطقه با جمعیت ۲۱ هزار نفر در قالب آبرسانی به مجتمع‌های روستایی منطقه اشاره کرد که در فاز اول سه هزار نفر از آن بهره مند خواهند شد.
یکی دیگر از اهداف احداث این سد مدیریت سیلاب‌ها در پایین دست آن بود، به طوری که این سازه موجب کنترل سیلاب‌های فروردین ماه امسال شده و از بروز خسارت به اراضی و روستاهای پایاب سد جلوگیری کرد. از سویی به واسطه احداث سد چندیر، راه دسترسی بیش از ۱۵ روستا با اجرای جاده جایگزین به طول ۶ کیلومتر برقرار شده است.
براساس این گزارش شبکه آبیاری سد غلامان نیز دیگر پروژه‌ای بود که امروز با دستور رئیس جمهوری و حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید.

۱۷ تفاهم نامه در خراسان شمالی امضا شد

۲۸ توافق در قالب ۱۷ تفاهم نامه با حجم سرمایه گذاری ۱۰ هزار میلیارد ریال در نشست شورای اداری خراسان شمالی که با حضور رئیس جمهوری برگزار شد، امضا شد.
امضای تفاهم نامه با شرکت ایمیدرو و هیدرو به مبلغ پنج هزار و ۷۳۰ میلیارد ریال، بانک صنعت و معدن ایران به مبلغ ۲۹ هزار و ۶۰۹ میلیارد ریال، تعدادی از بانک‌ها از قبیل ملی، سپه، صادرات، کشاورزی و… به مبلغ ۳۰ هزار و ۲۱۲ میلیارد ریال، مرکز ملی فرش ایران به مبلغ ۷۳۰ میلیارد ریال و صندوق کارآفرینی امید به مبلغ دو هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال از جمله آنها بود.
همچنین تفاهم نامه‌ای با شرکت عمران و توسعه شایگان مبتکر به منظور مشارکت و طراحی و استحصال آب بین سد گلیل و سرانی به میزان ۱۵ میلیون متر مکعب و سازمان توسعه تجارت ایران به منظور تأسیس مدرسه صادرات و چند سازمان دیگر نیز در این نشست منعقد شد.

خراسان شمالی تا پایان کار دولت به راه‌آهن سراسری می‌پیوندد

وزیر راه و شهرسازی گفت: طرح راه آهن جوین - اسفراین و بزرگراه بجنورد - جنگل گلستان تا پایان دولت دوازدهم تکمیل و بهره برداری می‌شود.
محمد اسلامی در آئین افتتاح طرح‌های راهسازی خراسان شمالی که از طریق ویدئوکنفرانس توسط ریاست جمهوری انجام گرفت، با اشاره به افتتاح ۲ پروژه محوری و اساسی در خراسان شمالی، اظهار داشت: بزرگراه جنگل گلستان و طرح ریلی اتصال جنوب استان به خط آهن سراسری در مدت باقی مانده از دولت دوازدهم اجرا می‌شود.
وی افزود: پروژه راه آهن جوین - اسفراین به طول ۵۷ کیلومتر با اعتبار ۲ هزار میلیارد ریال اجرا شده و خراسان شمالی از این طریق به راه آهن سراسری وصل می‌شود.
وی اظهار داشت: در ناحیه شمالی نیز، مسیر بجنورد - جنگل گلستان ۲۷۷ کیلومتر از مسیر دالان شرقی و غربی است که ۱۱۷ کیلومتر آن قبل از سال ۹۶ آماده شده، ۷۰ کیلومتر آن امروز افتتاح رسمی شده و ۹۰ کیلومتر باقی مانده جزو مواردی است که تا پایان دولت تکمیل می‌شود.
اسلامی بهره برداری از ۴۰۸ واحد مسکن مهر، دو مرکز معاینه فنی، مجتمع بین راهی و راه روستایی و پروژه آر. وی. آر فرودگاه بجنورد برای بالا بردن افق دید با اعتبار یک هزار و ۸۴۰ میلیارد ریال را از دیگر پروژه‌های افتتاحی حوزه این وزارتخانه در استان خراسان شمالی برشمرد.

کارخانه شمش آلومینیوم جاجرم به بهره برداری رسید

رئیس جمهوری در نشست شورای اداری خراسان شمالی در بجنورد از طریق ویدئو کنفرانس کارخانه شمش آلومینیوم جاجرم را افتتاح کرد.
رئیس جمهور در آئین بهره برداری از این کارخانه اظهار داشت: امسال در هر ماه یک بهره برداری بزرگ در حوزه صنایع بزرگ صنعت، معدن خواهیم داشت.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی افزود: جزو افتخارات دولت است که در شرایط تحریم مسیر توسعه را به پیش می بریم.
وزیر صنعت معدن و تجارت هم گفت: انقلاب معدنی و صنایع معدنی جزو برنامه‌های ما است و خراسان شمالی در این زمینه پتانسیل خوبی دارد.
رضا رحمانی با بیان اینکه بهره‌برداری از کارخانه شمش آلومینیوم جاجرم ۴۰ هزار تن به تولید کشور اضافه کرد افزود: تا دو سال دیگر ظرفیت تولید آلومینیوم کشور به ۸۰۰ هزار تن می‌رسد. با بهره برداری از واحد آلومینیوم جنوب این هدف زودتر میسر می‌شود.
وی با اشاره به حمایت وزارت صمت از سرمایه گذاری در مناطق کم برخوردار اظهار داشت: هر کس در معادن کوچک این استان‌ها سرمایه گذاری کند و معادن آنها را فعال نماید محصولات تولیدی آنها را در قراردارد بلند مدت به صورت تضمینی خریداری می‌کنیم.
وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: در راستای فعال سازی معادن کوچک، ۱۰ معدن هم در این استان شروع به فعالیت کرده‌اند.
رحمانی گفت: در حوزه پروژه‌های صنعتی و بزرگ هم ۲۷ پروژه با اعتبار سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار هزینه می‌شود. واحد آلومینیوم جنوب با هزینه یک میلیارد دلار و ۲۰۰ میلیون دلار یکی از این طرح هاست که تا پایان سال به بهره برداری می‌رسد.

۱۵۴۰ شغل در بخش کشاورزی خراسان شمالی ایجاد شد

رئیس جمهوری ۱۰۰ طرح و پروژه بخش کشاورزی خراسان شمالی به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح کرد که با بهره بردای از این طرح‌ها برای یکهزار و ۵۴۰ نفر شغل ایجاد شد.
وزیر جهادکشاورزی در آئین افتتاح این طرح‌ها گفت: برای اجرای ۱۰۰ پروژه سه هزار میلیارد ریال هزینه شده است.
محمود حجتی اظهار داشت: ۵۰ طرح در زمینه آب و خاک تکمیل شده است که تجهیز کشتزارهای روستای دشت در شهرستان گرمه از مهم‌ترین این طرح‌ها است.
وی افزود: پروژه هزار هکتاری آبیاری نوین کشاوزی روستای دشت در گرمه با ۶۸ میلیارد تومان اعتبار و ایجاد اشتغال برای ۳۲۲ نفربه بهره برداری رسید.
وزیر جهادکشاورزی گفت: سه طرح در زمینه صنایع تبدیلی و تکمیلی است که با بهره‌برداری از آن ۲۵ هزار تن به ظرفیت فراوری استان افزوده شد.
حجتی با اشاره به اینکه سه واحد گلخانه سبزی و صیفی با ۷۰۰ تن ظرفیت به بهره‌برداری رسید گفت: ۴۳ واحد دام و طیور و نوغانداری نیز مورد بهره برداری قرار گرفت که این طرح‌ها برای ۱۸۰ نفر شغل ایجاد کرده و سالانه یکهزار تن گوشت، سه هزار و ۴۰۰ تن شیر و بیش از ۸۰۰ تن تخم مرغ تولید می‌شود.

بزرگترین طرح صنعتی بخش خصوصی خراسان شمالی راه‌اندازی شد

شرکت صنعتی فولاد آلیاژی کیمیای صبای اسفراین که بزرگترین پروژه بخش خصوصی حوزه صنعت در خراسان شمالی است با دستور رئیس جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس در اسفراین بهره برداری شد.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی در حاشیه افتتاح این طرح صنعتی اظهار داشت: شرکت صنعتی فولاد آلیاژی کیمیای صبا سالانه ۳۲۰ تن شمش فولاد تولید می‌کند.
هادی قوامی افزود: برای بهره برداری از این طرح صنعتی بخش خصوصی ۴ هزار ۸۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است و در فاز نخست ۵۶۰ نفر اشتغال زایی می‌کند.
وی افزود: این پروژه صنعتی در فاز نخست در واحد ذوب آهن آلیاژی فعالیت می‌کند و در فاز دوم این طرح که امروز کلنگ زنی شد در واحد نورد فعال خواهد شد.

اعتبارات خراسان شمالی سه برابر شده است

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اعتبارات خراسان شمالی در دولت یازدهم در مقایسه با دولت گذشته سه برابر شده است.
محمدباقر نوبخت در نشست شورای اداری و توسعه خراسان شمالی در باره اعتبارات خراسان شمالی در سال‌های ۹۲ تا ۹۵ اظهار داشت: برای طرح‌های عمرانی این استان بیش از یکهزار و ۹۴۴ میلیارد تومان اختصاص یافته است.
وی افزود: این رقم در سال ۸۸ تا ۹۱، ۶۷۷ میلیارد تومان بوده است یعنی اعتبارات در این دولت یازدهم سه برابر شده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: فقط در سال ۹۶ و ۹۷ میزان ۹۸۵ میلیارد تومان اعتباار به استان دادیم و متوسط سالانه ۹۲ تا ۹۷ هم ۴۸۸ میلیارد تومان اعتبار برای طرح‌های عمرانی این استان پرداخت شد.
نوبخت در باره مصوبات سفر دورقبل دولت به استان خراسان شمالی گفت: در این سفر برای این استان ۲۶ مصوبه با ۶۳۵ میلیارد تومان اعتبار مصوب شده است و تاکنون از این رقم ۷۲۴ میلیارد تومان پرداخت شده است یعنی ۱۱۶ درصد بیش از رقم مصوب.
البته این به این معنا نیست که همه مصوبه‌ها ۱۰۰ درصد انجام شده است.

واحد تولید قارچ در بجنورد افتتاح شد

واحد تولید قارچ با حضور وزیر جهاد کشاورزی در شهرک صنعتی بیدک بجنورد به بهره برداری رسید.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی ظرفیت تولید سالانه این واحد را ۲۱۵ تن عنوان کرد و گفت: برای اجرای این طرح ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات هزینه شده و از این طریق برای ۹ نفر ایجاد اشتغال شده است.
عبدالله یوسفی اظهار داشت: این واحد در زمینی به مساحت ۲ هزار متر مربع ایجاد شده که با توجه به قابلیت صادراتی محصولات آن، بازار داخلی و خارجی هدف برای ارسال تولیدات آن شناسایی شده است.
در این آئین به صورت ویدئو کنفرانسی ۱۰۸ طرح عمرانی و تولیدی در زیربخش‌های کشاورزی، آب و خاک، صنایع تبدیلی، گلخانه، آبخیزداری، دام و طیور، شیلات، نوغان داری و سایر موارد افتتاح و یا عملیات اجرایی آن آغاز شد.

آغاز ساخت مخازن ذخیره آب در شهرهای خراسان شمالی

عملیات اجرایی ساخت ۵۹ هزار متر مکعب مخزن ذخیره آب در ۱۶ شهر خراسان شمالی با حضور وزیر نیرو در این استان آغاز شد.
برای ساخت این تعداد مخزن ذخیره آب در مجموع اعتباری بالغ بر یک هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال در شهرهای فاروج، تیتکانلو، شیروان، زیارت، قوشخانه، حصارگرمخان، چناران شهر، بجنورد، راز، صفی آباد، قاضی، آشخانه، سنخواست، شوقان، جاجرم و درق در نظر گرفته شده است.
این در حالی است که سه پروژه فاضلاب شهری نیز امروز با حضور وزیر نیرو در شهرهای خراسان شمالی به صورت همزمان افتتاح شد.
افتتاح شبکه جمع آوری فاضلاب و ایستگاه پمپاژ شهرک ولیعصر بجنورد با اعتبار ۳۲۰ میلیارد ریال و با ۱۰ هزار بهره بردار و طرح شبکه جمع آوری و انتقال فاضلاب مسکن مهر گلستان شهر بجنورد با اعتبار ۳۴۱ میلیارد ریال و با تعداد ۳۰ هزار نفر بهره بردار از جمله این پروژه‌ها است.
همچنین طرح تکمیل و ارتقای تصفیه خانه فاضلاب شهر اسفراین از هشت هزار به ۱۶ هزار متر مکعب و اجرای خط انتقال پساب این شهر با اعتبار ۸۷۰ میلیارد ریال نیز توسط وزیر نیرو افتتاح و به بهره برداری رسید.

افتتاح طرح ارتقای تصفیه خانه فاضلاب اسفراین

طرح ارتقای تصفیه خانه فاضلاب شهر اسفراین، از مصوبات سفر قبلی ریاست جمهوری با حضور معاون امور مجلس رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.
مدیرکل آب و فاضلاب شهری خراسان شمالی در این خصوص اظهار داشت: پروژه ارتقا و افزایش ظرفیت تصفیه خانه فاضلاب اسفراین با اعتبار هزار و ۱۷۰ میلیارد ریال به اجرا درآمده که با بهره برداری از آن ظرفیت تصفیه خانه فاضلاب اسفراین از ۸ به ۱۶ هزار متر مکعب در روز رسید.
غلامحسین ساقی افزود: همزمان با افتتاح این طرح، بهره برداری از ۸۰ کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب اسفراین، از دیگر مصوبات سفر قبلی کاروان تدبیر و امید به خراسان شمالی نیز به بهره برداری رسید.
وی گفت: با اجرای این تأسیسات پوشش شبکه فاضلاب در شهر ۶۰ هزار نفری اسفراین از ۹۰ درصد تجاوز کرد.

نخستین خط تولید آلفا آلومینای کشور به بهره‌برداری رسید

نخستین خط تولید آلفا آلومینای کشور با حضور وزیر صنعت معدن و تجارت در شهرستان گرمه استان خراسان شمالی به بهره برداری رسید.
مدیر عامل واحد تولیدی آلفا آلومینا گفت: این واحد ظرفیت تولید سالانه ۳۰ هزار تن آلفا آلومینا که تولید آن دانش بنیان است را دارد.
مجید اجلالی افزود: این واحد با ۲۷۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری به بهره برداری رسید و برای ۴۵ نفر اشتغال مستقیم و برای ۲۵۰ نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد کرده است.
رضا رحمانی وزیر صنعت معدن و تجارت نیز در جریان افتتاح این واحد تولیدی بر حمایت از صنایع و معادن و واحدهای تولیدی در سطح کشور تاکید کرد.
 

ساخت سد دربند در مانه و سملقان آغاز شد

ساخت سد خاکی دربند مانه و سملقان با حضور وزیر نیرو و با اعتبار سه هزار میلیارد ریال آغاز شد.
مدیر آب منطقه‌ای شهرستان مانه و سملقان اظهار داشت: این سد خاکی با هسته رسی در ۳۱ میلیون متر مکعب حجم مخزن است.
رضا نمازی افزود: ارتفاع این سد از بستر رودخانه ۳۲ متر و حجم عملیات بدنه سد ۲/۸ میلیون متر مکعب است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین نوع سر ریز آزاد این سد به عرض ۵۵ متر و سیلاب طراحی آن ۹۴۰ متر مکعب بر ثانیه است.
نمازی یادآور شد: در مجموع سه هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای این پروژه در نظر گرفته شده که از این میزان ۳۴۰ میلیارد ریال برای قرارداد اولیه سیستم انحراف سد است.

آغاز ساخت بزرگترین مجتمع گلخانه‌ای خراسان شمالی

عملیات اجرایی بزرگترین مجتمع گلخانه‌ای خراسان شمالی با حضور وزیر جهاد کشاورزی در شهرستان مانه و سملقان آغاز شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در این رابطه اظهار داشت: مجتمع گلخانه‌ای امام رضا (ع) در زمینی به گستره ۳۰۰ هکتار در سه فاز و در ۶۰ قطعه اجرا شده است.
دکتر عبدالله یوسفی افزود: فاز اول این پروژه شامل ۲۴ قطعه در ۱۷ هکتار، فاز دوم ۱۶ قطعه در ۱۲ هکتار و فاز سوم شامل ۲۰ قطعه در ۱۳ هکتار است.
وی گفت: در این مجتمع گلخانه‌ای ۱۴ واحد در گستره هشت هکتار در دست ساخت است.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس پیش بینی انجام شده برای سال جاری ۱۵ هکتار گلخانه در سطح این شهرستان ایجاد می‌شود.

نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان افتتاح شد

رئیس جمهوری پس از دیدار مردمی با مردم خراسان شمالی نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان را افتتاح کرد و بدین ترتیب یک هزار و ۴۱۰ مگاوات برق وارد مدار شد.
این نیروگاه دارای سه واحد بخار است که دو واحد آن امروز افتتاح شد؛ تاکنون برای ساخت این نیروگاه که عملیات اجرایی آن از سال ۹۲ آغاز شده بیش از ۵۰۰ میلیون یورو معادل بیش از ۸۰ هزار میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
سرمایه گذاری انجام شده برای هر واحد حدود ۱۳۰ میلیون یورو است.
با افتتاح این نیروگاه که ظرفیت هر واحد آن ۱۶۰ مگاوات برق است، میزان صرفه جویی سوخت سالانه آن هم به ۳۷ میلیون یورو خواهد رسید.
همچنین میزان اشتغال ایجاد شده در دوره ساخت این واحدها ۶۰۰ نفر بوده است.

طرح آبیاری نوین دشت گرمه افتتاح شد

بهره برداری از طرح تجهیز یکهزار هکتار از کشتزارهای روستای «دشت» گرمه، با حضور وزیر جهاد کشاورزی در این شهرستان خراسان شمالی آغاز شد.
فرماندار شهرستان گرمه اظهار داشت: برای اجرای این طرح نوین آبیاری در روستای دشت، ۴۳۰ میلیارد ریال هزینه شده است.
عبدالله قدرتی اظهار داشت: با افتتاح این طرح، دشت، نخستین روستای کشور است که حدود ۱۰۰ درصد فرآیند آبیاری آن نوسازی شده است.
وی افزود: اجرای این طرح، عملکرد آبیاری روستای دشت را ارتقا داده و سطح آبیاری نوین زمین‌های این روستا را به ۶ هزار و ۷۰۰ هکتار رسانده است.
فرماندار گرمه خاطرنشان کرد: ۳۵۲ خانوار ساکن در روستای دشت از اجرای این طرح بهره‌مند شده‌اند.
رئیس جمهور روز یکشنبه (دیروز) به همراه هیأت دولت وارد خراسان شمالی شد، همزمان با سفر کاروان دولت تدبیر و امید به استان، ۱۳۲ پروژه در قالب ۳۰ طرح در شهرستان‌های مختلف به بهره برداری می‌رسد.
رئیس جمهوری در بدو ورود به استان خراسان شمالی در فرودگاه بجنورد مورد استقبال استاندار و نماینده ولی فقیه در این استان و امام جمعه بجنورد قرار گرفت و رضا حمیدزاده فرزند شهید مدافع حرم فیروز حمیدزاده به نمایندگی از مردم خراسان شمالی به وی خیرمقدم گفت.

۱۳۵۲/‏

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =