تجهیزات درمانگاه‌های هلال‌احمر در سرزمین وحی مطلوب است

تهران- ایرنا- سرپرست حجاج ایرانی گفت: تجهیزات پزشکی درمانگاه های هلال احمر در سرزمین وحی از سطح مطلوبی برخوردار است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر، حجت الاسلام و المسلمین سیدعبدالفتاح نواب روز یکشنبه در بازدید از درمانگاه های مرکز پزشکی سازمان جمعیت هلال احمر مستقر در هتل های راما مدینه، ریاض المهاجرین و الجاد المدینه افزود: خدمت رسانی در حج امسال افزایش یافته و همه کادر درمانی سه درمانگاه جمعیت هلال احمر آماده خدمت رسانی به زائران هستند.

علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت هم در این بازدید با اشاره به ارتقاء کیفیت و کاهش هزینه‌ها برای زائران در حج ۹۸، گفت: تجهیزات درمانگاه هلال احمر نسبت به سال‌های قبل ارتقا پیدا کرده است و مشکل خاصی در این درمانگاه‌ها نداریم.
وی با اشاره به تعداد کم مراجعان به درمانگاه‌ها، افزود: تیم درمانی حج برای شرایط بسیار گرم و خستگی‌های پس از انجام اعمال، خود را آماده کرده است و با توجه به شرایط سنی زائران و گرمای هوا در عربستان تعداد مراجعات تاکنون زیاد نبوده است.
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: جمعیت هلال‌احمر تلاش دارد تا زائران سفری بدون حادثه و سالم داشته و بتوانند با شرایط مساعد جسمی و بدون هیچ بیماری مناسک خود را با آرامش انجام دهند و بهره بیشتری از این سفر روحانی ببرند.
وی با مقدس خواندن فعالیت‌های جمعیت هلال‌احمر، افزود: براساس مذاکرات با طرف عربستانی، حجاج ایرانی مانند سایر حجاج امکان استفاده از مراکز درمانی را دارند و به دلیل عدم تسلط زائران به زبان عربی رابطینی معرفی شدند تا حجاج برای ادامه درمان خود در بیمارستان های سعودی مشکل نداشته باشند.

امسال ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر از زائران حج تمتع به سرزمین وحی اعزام خواهند شد. به جز ۲ بیمارستان مکه و مدینه، ۴ مجتمع درمانگاهی در مدینه و ۵ مجتمع درمانگاهی در مکه پیش بینی شده و ۱۳۰ مطب در محل اسکان زائران آماده ارائه خدمات است و یک بیمارستان صحرایی در منا و عرفات نیز خدمات ارائه خواهند داد.

۱۵ پزشک باتجربه و مسلط به زبان عربی برای ارائه خدمات تخصصی به زائران در بیمارستان‌های مکه و مدینه مستقر هستند.

در حج تمتع امسال، ۲۰ درصد زائران دارای فشار خون، ۱۵ درصد مبتلا به دیابت و ۵ درصد هم بیماری قلبی و عروقی دارند.

تعداد زنان حج تمتع ۹۸ بیشتر از آقایان است و در حج امسال آمار سنی زائران ۵ سال افزایش یافته است. جوان‌ترین زائر یک کودک یک ساله و مسن‌ترین زائر ۱۰۷ ساله و اهل کردستان است.

میانگین سنی حجاج امسال ۵۵ سال است و حدود هشت هزار زائر بین ۷۰ تا ۸۰ سال سن دارند و هزار و ۸۰۰ نفر نیز بالای ۸۰ سال هستند و حدود ۱۵۰ نفر نیز زیر ۱۸ سال سن دارند.

مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر به عنوان زیرمجموعه جمعیت هلال احمر و همکار سازمان حج و زیارت، مأموریت اصلی خود را تأمین سلامت زائران حج تمتع، عمره و عتبات عالیات قرار داده و تمام تلاش خود را صرف می‌کند تا زائران سرزمین وحی و عتبات مقدس با اطمینان از حضور امکانات و متخصصان مجرب ایرانی عرصه پزشکی و سلامت در کنار خود، بدون نگرانی از وضعیت جسمانی خود هرچه بیشتر از سفر خود بهره ببرند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =