۲۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۵۵
کد خبرنگار: 2962
کد خبر: 83395646
۰ نفر

برچسب‌ها

ابرکوه ۵۵ هزار هکتار منطقه حفاظت شده دارد

یزد - ایرنا - سرپرست حفاظت از محیط زیست ابرکوه بابیان اینکه این شهرستان ۵۵ هزار هکتار عرصه‌های حفظت شده دارد، گفت: این اداره نیاز به توجه بیشتری در تامین وسایط نقلیه مورد نیاز و نیز نیروی محیط بان برای حراست از عرصه‌های حفاظت شده دارد.

حسن تیموری عصر یکشنبه به مناسبت روز ملی محیط بان (۲۳ تیر) در گفت و گو با ایرنا افزود: هم اکنون کوه‌های عیش، اعلا و کفه تاقستان از جمله مناطق شکار ممنوع است و سرو ۴۵۰۰ ساله و سایت تکثیر و پرورش گورخر ایرانی تحت حفاظت و نظارت محیط بانان این اداره قرار دارد.

وی اظهار کرد: در منطقه شکار ممنوع گونه‌های ارزشمندی افزون بر یک صد رأس قوچ، میش، کل، بز، آهو و جبیر و … زندگی می‌کنند.

تیموری همچنین یادآور شد: عرصه‌های طبیعی به تنهایی از سوی محیط بانان قابل حفاظت نیست بلکه به بسیج همگانی نیاز است.

این مسئول محیط زیست ابرکوه بیان کرد: در سایت تکثیر و پرورش گورخر ایرانی منطقه پنج انگشت ۲۸ رأس گورخر نگهداری میشوند که این منطقه را به نقطه جذابی برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل کرده است.

وی با بیان اینکه این شهرستان در گذشته یکی از زیستگاه‌های مهم حیات وحش استان یزد بود، افزود: تا اواخر دهه ۴۰، گونه‌های جانوری گورخر، آهو و جبیر در آن می‌زیست و حتی در گزارش اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت کویر از ابرکوه به عنوان یکی از زیستگاه‌های خوب پرورش گورخر نام برده شده است.

این مسئول ادامه داد: سایت تکثیر گورخر ایرانی به مساحت حدود ۲۰۰ هکتار در ۶۰ کیلومتری جاده ابرکوه - مروست در استان یزد قرار دارد.

سرپرست اداره حفاظت از محیط زیست ابرکوه تصریح کرد: کمتر از ۱۰ نفر پرسنل این اداره با گشت‌های شبانه روزی از مناطق زیر پوشش، حفاظت می‌کنند.

تیموری همچنین، پایش کارخانجات صنعتی، جلوگیری از آلودگی زیست محیطی و نظارت بر فعالیت صنایع را بخشی دیگر از فعالیت‌های این اداره بیان کرد.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

۷۵۴۰/‏‬ ۲۰۴۷/‏

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =