توالی ژنوم میتوکندری جلبک به ثبت رسید

تهران- ایرنا- توالی کامل ژنوم اندامک میتوکندری جلبک سبز به همت پژوهشگران دانشگاه الزهرا (س) در پایگاه داده توالی‌های مرجع (RefSeq) معرفی و ثبت شد.

به گزارش روز یکشنبه دانشگاه الزهرا (س)، پژوهشگران دانشکده علوم زیستی این دانشگاه، توانستند با استفاده از روش‌های آزمایشگاهی و بیوانفورماتیکی به توالی کامل ژنوم میتوکندری جلبک سبز Chlorosarcinopsis eremi دست یابند و آن را در پایگاه داده GenBank به ثبت رساندند.

اطلاعات ثبت شده به عنوان توالی مرجع با شماره دسترسی NC_۰۴۱۴۳۰ وارد پایگاه داده RefSeq شد.

این دستاورد گوشه‌ای از نتایج حاصل از تحقیقات گسترده در شناسایی تنوع میکروارگانیسم‌های فتوتروف اکوسیستم‌های بیابانی و سنگی ایران است که به راهنمایی پریسا محمدی و محبوبه ضرابی، توسط دانش‌آموخته دکترای رشته میکروبیولوژی فاطمه خانی جوی‌آباد انجام شده است.

RefSeq پایگاه داده توالی‌های مرجع از NCBI در امریکاست که توالی‌های ثبت شده در GenBank را رصد کرده و توالی‌های کامل و منحصر بفرد نوکلئوتیدی که به درستی تفسیر شده‌اند را جمع‌آوری می‌کند و آن‌ها را به عنوان توالی‌های استاندارد برای مطالعات پیشرفته زیستی نظیر مطالعات ژنومیک و فیلوژنتیک در اختیار پژوهشگران سراسر دنیا قرار می‌دهد.

بخشی از اطلاعات درخصوص اکوسیستم‌های بیابانی و سنگی ایران که در آزمایشگاه‌های دکتر سپهر گروه میکروبیولوژی دانشگاه الزهرا (س) انجام شده در مجلات معتبر علمی به چاپ رسیده است.

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha