۲۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۰۸
کد خبرنگار: 2843
کد خبر: 83395300
۰ نفر

برچسب‌ها

تنها منابع طبیعی آمار آتش سوزی عرصه‌ها را اعلام کند

شیراز-ایرنا-انتشار آمارهای متناقض در خصوص آتش سوزی عرصه‌های طبیعی فارس ،اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری این استان را به واکنش نسبت به آنچه آمار غیرواقعی می داند واداشت.

آمار آتش سوزی منابع طبیعی از سوی نیروی انتظامی و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس اعلام می‌شود که در این خصوص تناقضات زیادی وجود دارد بدین شکل که در خصوص آمار منتشر شده آتش سوزی منابع طبیعی استان فارس که از سوی پلیس و اداره کل منابع طبیعی این استان از ابتدای سال جاری تاکنون منتشر شده تفاوت هزار هکتاری وجود دارد.

براساس آمار منتشر شده از سوی منابع انتظامی از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از هزار و ۱۰۰ هکتار از منابع طبیعی و اراضی این استان در آتش سوزی‌ها سوخته و نابود شده در صورتی که بر اساس گفت و گوی سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با ایرنا، این آمار حدود ۱۶۰ هکتار است.

وجود این وضعیت انتقاد مسولان منابع طبیعی این استان را در پی داشته است.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس دوباره طی سخنانی خواستار توجه بیش از پیش به این مسئله شد و گفت: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی فارس تنها مرجع رسمی، انتشار و اعلام آمار رسمی آتش سوزی در سطح مراتع و اراضی جنگلی استان است و این آمار با بهره گیری از تجهیزات تخصصی نظیر جی پی اس و اطلاعات ماهواره‌ای محاسبه و ارائه می‌شود.

آمادگی اکیپ ویژه امداد طبیعت

شهرام منتصری روز یکشنبه در ادامه سخنان خود در جمع خبرنگاران از اعلام آمادگی کامل اکیپ ۳۰ نفره امداد طبیعت منابع طبیعی استان تا پایان فصل گرما خبر داد و با اشاره به احتمال وقوع آتش سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی فارس افزود: اکیپ ویژه امداد طبیعت منابع طبیعی فارس تا پایان فصل گرما در راستای پیشگیری و مقابله با حریق در حالت آماده باش کامل قرار دارند.

منتصری با اشاره به کاهش خسارتهای ناشی از حریق به عرصه‌های طبیعی در سال جاری اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده با مدیریت بحران استانداری، فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها، دهیاری‌ها، مردم و سازمان های مردم نهاد برای مواجه با آتش سوزی در عرصه‌های طبیعی استان، خوشبختانه متوسط مساحت آتش سوزی‌ها نسبت به سالهای قبل کاهش چشمگیری داشته است و این مساله بدلیل اقدام بموقع در اطفا آتش سوزی‌های به وقوع پیوسته در عرصه‌ها بوده است.

مدیر کل منابع طبیعی فارس در ادامه با اشاره به انتشار برخی آمارهای ارائه شده از سوی مبادی رسمی و غیر رسمی در خصوص آمار آتش سوزی‌های منابع طبیعی تصریح کرد: متأسفانه برخی اظهار نظرها و ارائه آمارهای غلط علاوه بر تشویش اذهان عمومی موجب تحت الشعاع قرار گرفتن عملکرد نیروهای منابع طبیعی نیز خواهد شد.

مدیر کل منابع طبیعی فارس ادامه داد: هر اقدامی که در جهت روند کاهش خسارات در این عرصه‌ها انجام شده تنها با درایت، شجاعت و جانفشانی‌های نیروهای منابع طبیعی و نیز تعامل و همکاری مدیریت بحران استانداری و همکاری بی‌نظیر نیروهای مسلح و مردم محلی و دوستاران طبیعت بوده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس ضمن هشدار جدی به عوامل ایجاد حریق در سطح عرصه‌های منابع طبیعی فارس اظهار داشت: بر اساس ماده ۴۷ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، آتش زدن جنگل‌ها و مراتع به عنوان جرمی عمومی و غیر قابل بازگشت عنوان شده و به موجب این ماده قانونی مرتکبان به این این عمل علاوه بر پرداخت جزای نقدی به حبس از سه ماه تا دو سال محکوم خواهند شد.

۹۸۷۳/‏۶۱۱۳

برچسب‌ها

اخبار مرتبط