۲۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۸
کد خبرنگار: 1828
کد خبر: 83395245
۰ نفر

برچسب‌ها

پرورش شتر در جنوب کرمان اقتصادی است

جیرفت - ایرنا - کارشناسان اقتصادی بر این باورند که با توجه به ظرفیت های اقلیمی و جغرافیایی جنوب کرمان، پرورش شتر به صورت صنعتی در این منطقه سود آور بوده و دارای صرفه اقتصادی است.

به گزارش ایرنا، کرمان پهناورترین استان کشور به دلیل آب و هوای خشک و نیمه خشک و دشت‌های فراوان اقلیم مناسبی برای پرورش حیواناتی کم آب‌بَر مانند شتر را دارد ولی متأسفانه آنچنان که باید این صنعت رونق خاصی در کرمان به ویژه در جنوب کرمان ندارد.

استان کرمان به دلیل موقعیت جغرافیایی و اقلیم متفاوت، بستر مناسبی برای احداث پرورش شتر و پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود از این رو باید زمینه شکوفا شدن این ظرفیت را در منطقه فراهم کرد لذا بررسی‌ها نشان می‌دهد در کنار ایجاد اشتغال، هزینه‌های پایین پرورش، تنوع محصولات و همچنین خواص درمانی و دارویی فرآورده‌های شتری، از مهم‌ترین دلایل رونق صنعت پرورش این حیوان است.

پرورش شتر طی سالهای اخیر به عنوان یکی از پر سودترین فعالیت‌های دامداری، در کشور مورد توجه قرار گرفته است، این حیوان به دلیل شرایط خاص فیزیکی، می‌تواند در شرایط سخت زندگی کند و به گفته برخی کارشناسان می‌توان از شتر، تعبیر خرما را در بخش کشاورزی داشت.

در حالی که در صورت پرورش صنعتی این حیوان که در بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس انجام می‌شود و مشتری خاص خود را نیز دارد می‌توان صنعتی سود آور را پایه گذاری کرد که اقتصاد دامداری استان کرمان را متحول کند.

جنوب کرمان رتبه پنجم پرورش شتر در کشور

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان اظهار داشت: این منطقه با دارا بودن بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر شتر رتبه پنجم پرورش این حیوان را در کشور به خود اختصاص داده است.

سعید برخوری افزود: دشت وسیع جازموریان با وسعت ۳۶۰ هزار کیلومتر مربع مساحت، وجود ۴۸۰ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۹۳۰ هزار هکتار مرتع با پوشش گیاهی انواع درخت، درختچه و گیاهان شور و با توجه به شرایط آب و هوایی و تنوع اقلیمی که دارد، شرایط مناسبی برای پرورش شتر فراهم کرده است.

وی اظهار داشت: علاوه بر تأمین نیاز منطقه به گوشت شتر (که هر روز در حال افزایش است) مازاد گوشت شتر تولیدی جنوب کرمان به استان‌های هرمزگان، کرمان، اصفهان، فارس و یزد حمل می‌شود.

برخوری بیان کرد: با توجه به خشکسالی سنوات اخیر، کم آبی، وجود گیاهان علوفه‌ای شور که قابلیت تعلیف توسط سایر دام‌ها را ندارد، پرورش شتر به عنوان یک حرفه با توجیه اقتصادی، حائز اهمیت بوده که اخیراً بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

از سرمایه گذاران پرورش شتر حمایت می‌شود

سرپرست فرمانداری جیرفت نیز حمایت خود را از سرمایه گذاران بخش پرورش شتر اعلام کرد و گفت: سرمایه‏ گذاران و پرورش دهندگان شتر به صورت نیمه صنعتی و صنعتی پس از اخذ مجوزهای لازم برای دریافت تسهیلات مناسب و ارزان قیمت به بانک‌های عامل معرفی می‌شوند.

ابوذر عطا پور وزیری افزود: همچنین در جهت توسعه خدمات شترداری نیز از محل اعتبارات دولتی در زمینه فعالیت‌های اصلاح نژادی، احداث آبشخور، تغذیه و انتقال آب اقدامات خوبی انجام شده است.

وی اظهار داشت: بیش از پنج هزار نفر شتر از محل اعتبارات دولتی و به صورت رایگان پلاک کوبی، هویت گذاری و اطلاعات آن‌ها در سامانه مرکز اصلاح نژاد دام کشور ثبت شده است.

سرپرست فرمانداری جیرفت گفت: افرادی که تمایل به سرمایه گذاری در زمینه پرورش شتر و صنایع تبدیلی مرتبط دارند برای راهنمایی و کسب اطلاعات بیشتر به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌های تابعه مراجعه کنند.

پرورش شتر؛ تبدیل تهدید به فرصت

دامدار باسابقه جنوب کرمانی هم با بیان اینکه پرورش شتر، تبدیل تهدید به فرصت است، گفت: شتر به علوفه بسیار کم، آب محدود و عرصه وسیع بیابانی نیاز دارد و در مقابل بیماری‌ها و همچنین اختلاف دما بسیار مقاوم بوده و از تمام اعضای این حیوان نیز می‌توان بهره اقتصادی برد لذا پرورش این حیوان توجیه اقتصادی دارد.

مقداد امیری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در شرایطی که خشکسالی و کم آبی بسیاری از دام‌های استان را تلف کرده و هر سال از جمعیت گاو و گوسفندهای دامداران کم می‌شود، طرح پرورش شتر، درآمدزایی بالایی برای صاحبانش دارد.

وی با بیان این مطلب که کشورهای حاشیه خلیج فارس و برخی نقاط کشور علاقه بسیار زیادی به گوشت و محصولات لبنی شتر دارند، اظهار داشت: برگزاری مسابقات زیبایی شتر و شتر سواری نیز ظرفیتی است که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

امیری ادامه داد: سرمایه گذاری در این بخش بسیار سود آور است اما با توجه به بازار فرا منطقه‌ای باید حمایت‌های ویژه از سوی دستگاه‌های اقتصادی و بازرگانی از پرورش دهندگان صورت گیرد و زمینه دسترسی این سرمایه گذران به بازارهای هدف مهیا شود.

تمامی اجزای شتر قابل فروش است

فعال اقتصادی جنوب کرمان هم گفت: تمامی اجزای شتر قابل فروش و سودآوری است از این رو سرمایه گذاری در این بخش توجیه اقتصادی دارد.

علی کمالی افزود: شیر، گوشت و پوست و پشم شتر، مصرف کنندگان خاص خود را در داخل و خارج از کشور دارد.

هم اینک می‌طلبد با حمایت و تشویق سرمایه گذاران برای توسعه پرورش شتر زمینه شکوفا شدن این استعداد را در استان فراهم کنیم تا شاهد نتایج خوب اقتصادی این بخش در کشور باشیم.

گزارش از هادی شفیعی مجاز

۷۴۲۹/۷۴۵۰

برچسب‌ها

اخبار مرتبط