اثبات مرجعیت علمی اهل‌بیت(ع) مهم‌ترین اقدام امام رضا(ع) بود

قم-ایرنا- تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) گفت: تلاش امام رضا (ع) برای اثبات مرجعیت علمی اهل‌بیت (ع) مساله مهمی بوده که در بین ویژگی‌ها و سیره رضوی از برجستگی و نمود خاص‌تری برخوردار است.

آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری روز یکشنبه در «سومین همایش علمی امام رضا (ع)، آموزه‌ها و رویکردها» در مؤسسه علمی پژوهشی امام خمینی (ره) قم ادامه داد: تکثر نحله‌های فکری و فرهنگی و مبارزه با آن‌ها برای اثبات حقانیت و مرجعیت علمی تشییع رویکرد اصلی امام هشتم بود.

وی همچنین تصریح کرد: زمینه‌سازی برای تولد و دوران جدید امامت حضرت ولی‌عصر (عج) و آماده‌سازی جامعه برای ورود به دوران غیبت از اقدام‌های پراهمیت امام رضا می‌باشد.

محمدی ری‌شهری با اشاره به حدیثی از امام رضا (ع) اظهار کرد: هیچ‌گونه جدایی بین قرآن و اهل‌بیت وجود ندارد، سخنان و محاسن کلام اهل‌بیت (ع) همان محاسن قرآن کریم است، محاسن قرآن کریم زمانی به‌درستی فهمیده می‌شود که از طریق اهل‌بیت (ع) منتقل شود.

دشمن برای خدشه‌دار کردن کرامت ایران دست‌به‌دست یکدیگر داده است

عضو هیئت‌مدیره بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی نیز در این همایش گفت: در دنیای معاصر دست‌های پشت پرده و برنامه‌ریزی‌های پیچیده‌ای برای خدشه‌دار کردن کرامت جامعه ایرانی دست‌به‌دست هم داده‌اند که در این شرایط با پایبندی و عمل به آموزه‌های اهل‌بیت (ع) می‌توان از این گردنه‌های دشوار به‌راحتی عبور کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی شریعتی تبار افزود: ملتی که فاقد علم و حکمت باشد هرگز نمی‌تواند زمینه کرامت واقعی خود را فراهم کند.

وی تصریح کرد: ازآنجایی‌که علم مفید و نافع در اختیار خاندان عصمت و طهارت است، کرامت واقعی نیز در بین این معادن علم و حکمت الهی است.

وی با اشاره به حدیثی از امام رضا (ع) بیان کرد: احیای امر اهل‌بیت (ع) در گروی آن است که انسان در درجه نخست علوم اهل‌بیت (ع) را یاد گرفته و آن‌ها را به نحو شایسته‌ای به دیگران نیز آموزش دهد.

وی اضافه کرد: درصورتی‌که عموم مردم با زیبایی‌ها و معنای ژرف کلام اهل‌بیت آشنا شوند بدون شک از راه و منش اهل‌بیت (ع) تبعیت و پیروی می‌کنند.

شریعتی تبار همچنین بیان کرد: هدف از تشکیل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی از زمان تأسیس، مطالعه و تحقیقات تخصصی در رابطه با سیره امام رضا (ع) و همچنین نیازهای زائران و مجاوران آستان قدس رضوی است.

قرآن محوری پیش‌شرط اصلی استخراج سیره مدیریتی امام رضا (ع) است

استادیار گروه مدیریت مؤسسه امام خمینی (ره) نیز در این همایش با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته‌شده برای استخراج سیره‌های مدیریتی اهل‌بیت (ع) تصریح کرد: برای استخراج سیره مدیریتی اهل‌بیت (ع) باید قرآن محوری را در اولویت نخست قرارداده و با دیدی جامع نسبت به استخراج الگوهای مدیریتی اقدام شود.

وحید وثوقی راد اضافه کرد: برای استخراج سیره مدیریتی امام هشتم در درجه نخست باید احادیث و روایات امام رضا (ع) به‌صورت کامل و جامع در یک کتاب جمع‌آوری شود.

وی اظهار کرد: برای اینکه بتوان از احادیث و روایات امام رضا (ع) سیره مدیریتی استخراج کرد باید این روایات در تمام امور و مراحل ناظر بر قرآن باشد.

سومین همایش علمی سیره امام رضا، رویکردها و آموزه‌ها در مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) قم برگزار و در خلال آن سه میزگرد با موضوع‌های سیره مدیریتی امام هشتم، میراث امام رضا (ع) و حکمت شیعی و میراث و آموزه‌های فقهی امام رضا (ع) ترتیب یافت.

۷۴۰۳ / ۱۱۷۵

برچسب‌ها

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha