۲۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۱
کد خبرنگار: 1295
کد خبر: 83395120
۰ نفر

برچسب‌ها

مدافع برجام در انتظار جانشینی صدراعظم

تهران - ایرنا - موضوع سلامتی صدراعظم آلمان به مساله ای سیاسی تبدیل شده است، در میان سیاستمداران و رسانه ها این موضوع مطرح است که آنگلا مرکل ممکن است به دلیل محدودیت جسمی توانایی انجام مسئولیت های خود را نداشته باشد. اگر چه مرکل می گوید که حالم خوب است.

آنگلا مرکل در ماه اکتبر اعلام کرد که به دنبال انتخاب مجدد برای مقام صدراعظمی آلمان نیست، با کناره گیری مرکل به نظر می‌رسد یک دوران به پایان خواهد رسید. بیماری مرکل گمانه زنی‌ها را در خصوص کناره گیری او افزایش داده است.

اخیراً افرادی وابسته به حزب حاکم دموکرات مسیحی آلمان گفته‌اند که این احتمال وجود دارد که مرکل مجبور شود قدرت را زودتر از موعد ترک کند. مرکل پیش از این وعده داده بود که در زمان برگزاری انتخابات سال ۲۰۲۱ از قدرت کنار خواهد رفت.

نگرانی‌هایی در مورد وضعیت جسمانی مرکل به دلیل لرزش‌های ناگهانی بدن او در انظار عمومی بوجود آمده است.

پیش از این نیز نشریه بیلد آلمان از احتمال کناره گیری مرکل پیش از پایان دوره صدارتش در سال ۲۰۲۱ خبر داده بود. معرفی «آنه گرت کرامپ کارن باوئر» رئیس جدید حزب اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان به عنوان رئیس کنفرانس حزبی دموکرات مسیحی‌ها پیش از انتخابات پارلمان اروپا به جای مرکل، گمانه زنی‌های موجود را تقویت کرد.

سال گذشته آنگلا مرکل پس از ۱۸ سال رهبری حزب اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان را به آنه گرت کرامپ کارن باوئر واگذار کرد و اکنون نیز گمانه زنی‌ها حاکی از آن است که باوئر جانشین مرکل خواهد شد.

کارن باوئر اغلب نزد همکارانش «AKK» عنوان اختصاری نام و نام خانوادگی اش نامیده می‌شود، مواضع او تا حد زیادی به مرکل نزدیک است، او گزینه میانه رو و معتدلی محسوب می‌شود. او را سیاستمداری عملگرا و واقع‌بین و معقول توصیف می‌کنند که شیوه و راه و روش او بی‌تکلف بوده و به خونسردی و تیزهوشی سیاسی شهرت دارد.

کرامپ کارن باوئر از مدافعان برجام است او ۱۰ تیر ماه سال جاری در یک کنفرانس امنیتی در شهر هرتزلیا در سرزمین‌های اشغالی از برجام دفاع کرد و با اشاره به تنش‌های ایجاد شده با ایران، گفت که جهان هنوز روش مناسب‌تر از توافق هسته‌ای برای مهار برنامه هسته‌ای ایران پیدا نکرده است و گفت: تا زمانی که مساله این باشد، نباید این توافق را از روی سهل انگاری از دست دهیم.

این سیاستمدار آلمانی در مواضع خود از پیشنهاد «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه برای استحکام بیشتر در اتحادیه اروپا حمایت کرده است. همچنین از اتحادیه اروپا خواسته یک کرسی دائمی در شورای امنیت سازمان ملل متحد داشته باشد.

او همچنین با مواضع مکرون درباره نیاز به حفاظت بهتر ازمرزهای خارجی اتحادیه اروپا موافق است.

شبکه خبری بلومبرگ به تازگی با اشاره به نگرانی اروپایی‌ها از دمدمی مزاجی فزاینده «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در مقابل توافقات بین المللی از جمله توافق هسته‌ای ایران، به نقل از کارن باوئر جانشین احتمالی مرکل نوشت: روشی که دولت آمریکا در حال حاضر در تصمیمات سیاسی دنبال می‌کند با توجه به تعداد بیشماری ازتحریم ها واین حقیقت که توافقات بین المللی لغو می‌شوند، مسیر خوبی برای همکاری نیست.

وی درمصاحبه با تلویزیون بلومبرگ درحاشیه اجلاس مجمع اقتصاد جهانی گفت از پروژه بزرگ گازی نورد استریم ۲ حمایت می‌کند اما باید منافع کشورهای شرق اروپا نیز در آن مورد توجه قرار گیرد. با این حال از انتقادهای دولت آمریکا در قبال این پروژه انتقاد کرد.

او در مجموع از سیاست‌های درهای باز مرکل در قبال مهاجران حمایت می‌کند. او تصدیق کرده اشتباهات فاحشی هم رخ داده است و تلاش کرده مانع از ورود مهاجرانی به آلمان شود که که سابقه محکومیت جنایی دارند.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند که صدراعظمی کرامپ کارن باوئر ادامه شیوه محافظه کارانه معتدل مرکل خواهد بود و او در عین حال، نقص‌ها و اشتباهات مرکل را هم جبران خواهد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =