حضور بین‌المللی اساتید الزهرا با  کمک پژوهانه ادامه می‌یابد

تهران- ایرنا- رئیس دانشگاه الزهرا (س) گفت: دانشگاه الزهرا (س) از محل پژوهانه ای که به اساتید پرداخت می‌شود تا حدودی مشکل ارزی خود را حل می‌کند تا بتواند دست کم سالی یک بار اساتید دانشگاه را برای حضور در مجامع علمی به خارج از کشور اعزام کند.

مهناز ملانظری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار کرد: ارز دولتی به دانشگاه‌ها تقریباً به صفر رسیده است. اساتیدی که قبل از این ماجرا به خارج از کشور اعزام می‌شدند با معرفی نامه‌ای که از دانشگاه دریافت می‌کردند می‌توانستند از این ارز دولتی استفاده کنند.

وی افزود: این ارز در حال حاضر پرداخت نمی‌شود. دانشجویانی که برای ادامه تحصیل از کمک‌های دولتی استفاده می‌کردند و به خارج اعزام می‌شدند و همچنین دانشجویان دکتری که فرصت‌های مطالعاتی شش ماهه را در خارج از کشور می‌گذراندند، دیگر به علت نپرداختن ارز قادر به ادامه تحصیل در خارج از کشور نبوده و در حال حاضر به این دانشجویان نیز پرداختی صورت نمی‌گیرد.

رئیس دانشگاه الزهرا تصریح کرد: نپرداختن ارز دولتی به دانشگاه‌ها تا حدودی نگران کننده است؛ زیرا آمار شرکت در مجامع بین المللی و حضور دانشجویان دکتری و نیز استفاده از فرصت‌های مطالعاتی کاهش یافته است.

ملانظری اظهار امیدواری کرد که این موضوع مقطعی باشد و همچون دیگر سدها از این معضل نیز به خوبی عبور خواهیم کرد.

وی ادامه داد: یادگیری علم روز از ملزومات اساتید دانشگاه است و آنچه که از دست ما در داخل برمی‌آید، این است که از محل پژوهانه‌هایی (گرانت پژوهشی) که اساتید داشتند، مبالغ پژوهانه را بابت سفرهای خارجی اضافه کنیم تا بتوانیم دست کم یک سفر در سال را برای اساتید خود در دانشگاه پشتیبانی کنیم.

رئیس دانشگاه الزهرا (س) افزود: پرداختی دانشگاه به اساتید بابت سفرهای خارج از کشور به صورت ارزی نبوده، بلکه ریالی است. قیمت بلیت و هزینه عزیمت به مجامع بین المللی نیز نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است.

ملانظری گفت: در دانشگاه الزهرا (س) با افزایش گرانت توانستیم تا حدودی موضوع ارز را هدایت کنیم، اما از عملکرد دانشگاه‌های دیگر، به دلیل داخلی بودن این موضوعات در این خصوص بی‌اطلاع هستیم.

وی تصریح کرد: این موضوع اثر خود را به صورت چشمگیر در دانشگاه می‌گذارد، ولی ما تمام توان مان را برای حمایت از اساتید به کار می‌گیریم.

رئیس دانشگاه الزهرا تاکید کرد: اگر در بلند مدت این موضوع ادامه داشته باشد، آسیب جدی را برای دانشگاه‌های ما به همراه خواهد داشت.

ملانظری خاطر نشان کرد: دانشگاه الزهرا (س) طرح موضوع این مورد را به وزارت علوم داده و این وزارتخانه نیز در جریان کامل مشکلات دانشگاه‌ها بابت این کسری قرار داشته و به جد پیگیر این موضوع است.

وی در آخر با توجه به شرایط خاص کشور گفت: ما باید شرایط خاص کشور را درک کرده و در جهت رفع مشکلات گام برداریم.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha