۲۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۵
کد خبرنگار: 2154
کد خبر: 83394911
۳ نفر
 فرستاده ترامپ از اهداف ضد فلسطینی معامله قرن پرده برداشت

تهران - ایرنا - "جیسون گرینبلات" فرستاده ویژه "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا به خاورمیانه در گفت وگو با روزنامه سعودی "الشرق الاوسط"، از هدف ضد فلسطینی طرح موسوم به "معامله قرن" پرده برداشت.

به گزارش روز یکشنبه این روزنامه، گرینبلات خاطرنشان کرد که این طرح بر "برخورد با گروه هایی همچون حماس و جهاد اسلامی تمرکز یافته است".

وی گفت: طرح شصت صفحه ای معامله قرن یک طرح طولانی مدت است که در آن تمامی مسائل سیاسی از جمله موضوع پناهجویان و وضعیت غزه و ساکنان آن به اندازه کافی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

فرستاده ترامپ در ادامه این مصاحبه از حماس و جهاد اسلامی به عنوان " پیچیده ترین موانع موجود بر سر راه بهبود زندگی روزمره فلسطینیان " نام برد.

گرینبلات در پاسخ به سوال خبرنگار الشرق الاوسط در ارتباط با آمادگی دولت آمریکا جهت اعطای مشوق ها و یا تضمین هایی به فلسطینیان تاکید کرد که واشنگتن در صدد انجام چنین کاری نیست و فلسطینیان باید طرح معامله قرن را بپذیرند.

نشست منامه روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۴ و ۵ تیرماه) با عنوان جعلی "صلح برای رونق اقتصادی" در بحرین برگزار شد. این نشست با هدف معرفی بخش اقتصادی معامله قرن تدارک دیده شده بود که در پی مخالفت فلسطینیان و برخی کشورهای حامی مقاومت، با شکست مواجه شد

معامله قرن، طرحی آمریکایی است که در آن بیت المقدس و بخش‌های اشغالی از کرانه باختری که شهرک‌های صهیونیست نشین در آنها ساخته شده، به رژیم اشغالگر واگذار و بازگشت فلسطینی‌ها به سرزمینی مادری شان کلاً منتفی خواهد شد.

این طرح همچنین شامل چشم‌پوشی فلسطینی‌ها از حق بازگشت به سرزمین خود و تعیین منطقه "ابودیس" به عنوان پایتخت کشور فلسطین است؛ طرحی که با خشم بسیاری از گروه‌های فلسطینی، مردم کشورهای عربی و شخصیت‌های مختلف در جهان روبرو شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =