۲۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۴
کد خبرنگار: 2962
کد خبر: 83394640
۰ نفر

برچسب‌ها

نگاهی به منزلگاه امام رضا (ع) ابرکوه در روز ولادت آن حضرت

یزد - ایرنا - مسجد بیرون ابرکوه به عنوان نشانی از منزلگاه هشتمین پیشوای جهان تشیع امام رضا (ع) یکی از آثار تاریخی شاخص استان یزد است، که بسیار مورد احترام دوستداران اهل بیت و عصمت طهارت است.

به مناسبت ۱۱ ذی القعده سالروز ولادت آن حضرت در سال ۱۴۸ هجری قمری بازدید از این مسجد به عنوان منزلگاه آن امام رئوف در ابرکوه خالی از لطف نیست.

این مسجد از جمله آثار تاریخی ابرکوه است و این شهر قدمت پنج هزار ساله دارد و بنای یادشده مورد توجه مردم منطقه، استان یزد و گردشگرانی که از جاده طریق الرضا (ع) عازم مشهد می‌شوند، است.

هم اکنون این مسجد در نزدیکی مرکز شهر ودر مسیر جاده ابرکوه - یزد و شیراز قرار دارد که شامل ۲ ایوان با حیاط مرکزی است، کتیبه کاشی معرق در سه رشته خط به عرض تقریبی ۶۵ سانتی متر به رنگ‌های سفید و آبی بر پیشانی سر در ورودی مسجد نصب شده که حاوی اطلاعات تاریخی است.

خط نسخ آن از نوع خطوط کتیبه‌های مورد توجه دوران تیموری در قرن نهم هجری است.

به گزارش بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی حرکت امام رضا (ع) از مدینه به مرو، ۱۷ آبان سال ۱۹۵ هجری شمسی برابر با هشتم ربیع الاخر سال ۲۰۱ هجری قمری اتفاق افتاد که آن حضرت در ادامه مسیر حرکت خود چند روزی یا حتی هفته‌ای را در این محل حضور داشتند و به قدوم مبارک آن حضرت متبرک شد.

مردم ابرکوه با ذکر صلوات خاصه آن حضرت، چاووش خوانی، مداحی و قرائت شعر در وصف ثامن الحجج (ع) هرسال ۱۷ آبان در آئین با شکوهی خاطره استقبال سالروز ورود آن حضرت در سال ۱۹۵ هجری شمسی در سفر مدینه تا مرو و گذر از محلات و بافت تاریخی ابرکوه، با کاروانی نمادین با تجهیزات و امکانات آن زمان و نیز جمعی از اصحاب و همراهان امام، وارد مسجد بیرون محل بیتوته آن امام می‌شوند.

مسجد بیرون منزلگاه امام رضا (ع) در ابرکوه با شماره ۲۱۷۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

جمعی از مردم شهرستان در تماس با خبرنگار ایرنا، از تولیت آستان قدس رضوی درخواست کردند برای توسعه و بازسازی این مکان که مورد توجه آحاد مردم و گردشگران است، توجه کند.

امام جمعه ابرکوه در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: به مناسبت دهه کرامت (ولادت حضرت معصومه (س) تا میلاد با سعادت امام رضا) در مسجد بیرون منزلگاه آن حضرت هر شب با حضور اهالی یکی از محلات نماز جماعت مغرب و عشاء اقامه می‌شود.

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی روز یکشنبه با تبریک ولادت با سعادت امام رضا (ع) افزود: این مراسم از سوی هیأت مکتب الرضا (ع) این شهر تدارک دیده شده است، همراه با آئین‌های جشن و برنامه‌های فرهنگی است.

به گفته رئیس اداره ورزش و جوانان ابرکوه به مناسبت دهه کرامت برای دهمین سال متوالی، کاروان دو استقامت که از شلمچه به مشهد از این شهرستان عبور می‌کنند با حضور در مسجد یادشده از این مکان دیدن می‌کنند.

رضا خاموشی افزود: با هدف زنده نگه داشتن مسیر تاریخی حضرت امام رضا (ع) از مدینه تا مشهد مقدس این حرکت هرساله انجام می‌شود.

به مناسبت دهه کرامت در برنامه‌های جداگانه ای هم، جمعی خادمان حرم مطهررضوی (ع) با حمل پرچم گنبد مطهر امام هشتم (ع) در قالب کاروان زیرسایه خورشید وارد این شهر شدند و علاوه بر برنامه‌های خاص خود از مسجد بیرون ابرکوه دیدن کردند.

ابرکوه در حوزه گردشگری یکی از ۱۴ شهر نمونه این صنعت است که ۴۰۰ اثر تاریخی، ۱۴۳ اثر تاریخی، طبیعی و معنوی دارد که این تعداد آثار در فهرست بناهای ملی ایران به ثبت رسیده که زمینه افزایش حضور گردشگران داخلی و خارجی را در منطقه فراهم کرده است.

منزلگاه امام رضا (ع)، مسجد جامع، خانه آقازاده، خانه‌های قدیمی، قلعه‌های تاریخی، کوه گنبد عالی و درخت سرو ۴۵۰۰ ساله ابرکوه از جمله جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن است.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلو متری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

۷۵۴۰/‏‬ ۲۰۴۷/‏

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha