۲۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۱
کد خبرنگار: 866
کد خبر: 83394569
۰ نفر

برچسب‌ها

۸۰ درصد نقاط حادثه خیز رودخانه های یزد، آبنماها هستند

یزد - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد با بیان اینکه تاکنون ۱۲۰ نقطه حادثه خیز در حریم رودخانه های استان شناسایی شده، گفت: ۸۰ درصد این نقاط، آبنماهای نامگذاری شده در رودخانه های قدیم هستند.

محمدمهدی جوادیان زاده در نشست تخصصی سیل و سیل خیزی با بیان اینکه در همه سخنرانی ها، جلسات و حتی محافل عمومی همیشه سخن از خشک ترین بودن یزد نسبت به دیگر استان های کشور است، اظهار داشت: این نتیجه گیری که متاثر از میزان بارش هاست افراد و مسئولان را از خطرات و آسیب های مخرب سیل غافل کرده است.

وی با اشاره به اینکه تعرض به رودخانه ها بارزترین نشانه این غفلت و بی توجهی است، افزود: این عوامل است که اکنون شاهد مرگ افراد در اثر وقوع سیل و سیلاب هستیم.

مدیرعامل آب منطقه ای یزد آموزش را راهکار خروج از این غفلت و بی توجهی دانست و ادامه داد: وقتی دلایل مرگ دو کودک میبدی در اثر جاری شدن سیل را بررسی کنیم می فهمیم این اتفاق تلخ ناشی از ضعف آموزش و آگاهی است که سیل را دست کم می گیرند و در محل رودخانه جاده ساخته شده و مهمتر از آن نام «آبنما» برای این مکان انتخاب شده است.

وی با بیان اینکه نامگذاری آبنما به افراد حس زیبایی شناختی را القا می کند نه حس ترس و خطر، خاطرنشان کرد: جاده محل گذر است و رودخانه مغایر با گذر و رفت و آمد است.

جوادیان زاده یادآور شد: سعدی شیرازی هشت قرن پیش با امکانات و اطلاعات آن زمان از خطرات سیل و ساخت و ساز در مسیر آن سخن می گوید اما ما از گذشته درس نمی گیریم و طبیعت را دست کم می گیریم و فکر می کنیم با امکانات و قدرت کاذبی که بشر به آن دست یافته می توانیم برطبیعت غلبه کنیم.

این مسئول با بیان اینکه حفاظت، حراست و ساماندهی رودخانه ها کار بسیار سنگینی است، گفت: رسیدگی به این امر همکاری همه دستگاه ها را می طلبد تا در آینده دیگر شاهد جنبه های مخرب و خطرناک سیل نباشیم.

مدیر دفتر مهندسی رودخانه‌ها و سواحل شرکت آب منطقه‌ای یزد نیز در این نشست با اشاره به اینکه استان کویری یزد از بارندگی های فروردین ماه سال جاری و جاری شدن سیلاب ناشی از آن بی نصیب نبوده است، اظهار کرد: این بارندگی ها و خسارات ناشی از آن تلنگری بود که هیچگاه نباید از سیل و خطرات آن حتی در نقاط خشک غافل بود.

محمدرضا عارف با اشاره به اینکه نقاط خشک به دلیل عدم برخورداری از پوشش گیاهی همواره در تهدید سیل ناشی از بارندگی های کم و زیاد هستند، تأکید کرد: بنابراین نباید در محل رودخانه ها و گذر آب، ساخت و ساز کرد.

وی با تاکید بر لزوم پاکسازی حریم و بستر رودخانه ها در استان یزد گفت: همه دستگاه ها باید این اقدام را جدی بگیرند و در این زمینه همکاری همه جانبه داشته باشند.

تغییر نحوه برخورد با سیل و خشکسالی در کشور

بر اساس اعلام روز یکشنبه شرکت آب منطقه ای یزد، همچنین رئیس مرکز پژوهشی پژوه آب گستر با اشاره به اینکه اتفاقات اخیر کشور، برداشت و نحوه برخورد با مسئله سیل و خشکسالی را تغییر داده است، گفت: تا زمانی که این اتفاقات جدید عوارض خود را نشان ندهند هرگونه صحبت کردن در مورد دوره بازگشت سیل بی معنا است.

هدایت فهمی با بیان اینکه سیل و خشکسالی دو روی یک سکه هستند و نمی توان آنها را از هم جدا کرد، اظهار داشت: شاید در باور غلط افراد در سرزمینی که خشکسالی حاکم است خطر سیل وجود نداشته باشد اما باید تذکر داد که مناطق خشک بیشتر از سایر نقاط در معرض سیل و خطرات آن قرار دارند.

وی یادآور شد: نبود پوشش گیاهی زمینه جاری شدن و سرعت بخشیدن به آب را فراهم می کند و بارش های کم نیز همانند سیلاب هایی که در اثر بارش زیاد اتفاق می افتند خطرناک هستند درست همانند سیل های سال جاری در یزد.

این مسئول با بیان اینکه سیل های خطرناکی نقاط مرکزی کشور را تهدید می کند، تصریح کرد: ضروری است مسئولان به فکر انجام اقدامات پایه ای و درست باشند تا در صورت مواجهه با این خطر بتوانند مدیریت صحیحی داشته باشند.

بر اثر بارندگی و جاری شدن سیلاب در فروردین ماه ۹۸ در برخی مناطق یزد، خسارت های به زیرساخت ها و کشاورزان استان وارده شده است.

تاکنون ۶۰۰ کیلومتر از ۲ هزار و ۸۰۰ کیلومتر مسیر رودخانه های فصلی این استان مطالعه شده و پارسال هم ۹۸ فقره موارد تصرف شناسایی و با اخطار به متخلفان، ۸۲ مورد آزادسازی شده است.

۱۹۶۸/ ۶۱۹۷

برچسب‌ها

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha