۲۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۹
کد خبرنگار: 1677
کد خبر: 83394498
۰ نفر

برچسب‌ها

هوای کردستان پنج درجه گرمتر می‌شود

سنندج - ایرنا - مردم استان کردستان در یک هفته آینده به دلیل تقویت سامانه پر ارتفاع جنب حاره در تراز میانی هوا شاهد افزایش چهار تا پنج درجه ای دما خواهند بود.

مدیرکل هواشناسی کردستان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به تحلیل آخرین نقشه ها و خروجی مدل های عددی هواشناسی، بتدریج از امروز تا روز شنبه هفته آینده ۲۹ تیر شاهد افزایش دما و گرمتر شدن هوا در منطقه و استان بطور متوسط چهار تا پنج درجه بیشتر از دمای کنونی خواهیم بود.

رحیم صدیقی اضافه کرد: پیش بینی می شود از روز سه شنبه ۲۵ تا شنبه ۲۹ تیر دمای هوا به ۴۰ درجه و بالاتر از آن در بعضی از مناطق استان از جمله اورامانات، پالنگان، سروآباد، سنندج، کامیاران و مریوان برسد.

وی با بیان اینکه تداوم گرما و بالا بودن دما در مدت یاد شده قابل ملاحظه است، گفت: توصیه می شود اشخاص به ویژه افراد آسیب پذیر بیماران قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان درا ین مدت فعالیت و تردد غیر ضروری در فضای باز انجام ندهند چون در ساعات میانه روز یعنی از ساعت ۱۲ ظهر تا پنج عصر اشعه ماورابنفش خورشید برای سلامتی این افراد خطرناک است.

صدیقی یادآور شد: صرفه جویی و عدم استفاده از لوازم پر مصرف در ساعات اوج مصرف برق و مصرف بهینه آب ضروری بوده و با توجه به افزایش احتمال آتش سوزی جنگل ها، به هم استانی ها در عدم بر افروختن آتش و مسئولین برای آمادگی بیشتر در مقابله با آتش سوزی توصیه اکید داریم.

وی با بیان اینکه این گرما از شنبه شب وارد آسمان شده است، گفت: در ۲۴ ساعت گذشته سروآباد با ۳۷، سنندج با ۳۶، مریوان و کامیاران هر کدام با ۳۵ درجه بالای صفر گرمترین نقاط و دهگلان با ۱۱ و سقز با ۱۲ درجه سانتیگراد خنک ترین نقاط استان در این مدت بودند.

در ۹ ماه سال زراعی جاری (اول مهر ۹۷ تا آخر خرداد ۹۸) به صورت میانگین ۷۳۶ میلی متر بارندگی در این استان ثبت شده که در مقایسه با ۵۵۵ میلی متر مدت مشابه سال گذشته از ۳۳ درصد رشد برخوردار است.

۳۰۳۴/‌۹۱۰۲

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =