۱۱ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال شهرستان زنجان مبتلا به فشارخون هستند

زنجان - ایرنا - در نتیجه اجرای طرح بسیج ملی غربالگری فشار خون در شهرستان زنجان مشخص شد ۱۱ درصد جمعیت بالاس ۳۰ سال در این شهرستان مبتلا به فشار خوان هستند.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان زنجان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: افراد شناسایی شده در معرض خطر برای بررسی بیماری خود به پزشک مربوطه ارجاع داده شدند که پیش بینی می شود با بررسی دقیق پایانی رقم مبتلایان به فشار خون افزایش یابد.

دکتر محمود حریری افزود: از جمعیت هدف ۲۵۸ هزار و ۵۵۸ نفری شهرستان زنجان ،۲۴۲ هزار, ۴۹۶ نفر از طریق سامانه سیب و بخشی دیگر نیز بواسطه مراجعان به ۸۸ ایستگاه ثابت و سیار، تحت پوشش قرار گرفتند.

وی اظهار داشت: بر پایه برنامه اعلام‌شده ۵۰ درصد جمعیت هدف شهرستان باید تحت پوشش غربالگری فشارخون قرار می گرفت که این میزان با توجه به آگاهی رسانی ها و از طرفی همکاری آحاد گوناگون مردم روند افزایشی داشت.

دکتر حریری اضافه کرد: پیش بینی ها نشان می دهد جمعیت هدف تحت پوشش غربال شده فشار خون شهرستان زنجان به ۸۸ درصد برسد و این مهم امکان بررسی بیمار یابی اصلی را بیش از گذشته فراهم می کند.

این مسئول ادامه داد: با توجه به مطالعات قبلی میزان مبتلایان به فشار خون در کشورر بین ۱۵ تا ۱۸ درصد اعلام شده بود که با تجزیه و تحلیل نهایی آمار در مهر امسال به طور یقین به مراتب افزایش خواهد یافت.

وی یادآوری کرد: هم اکنون با غربالگری انجام گرفته در سامانه کشوری میزان بیمار یابی فشار خون ۱۴.۲۵ درصد بر آورد شده که با ادغام آمار مربوط به سامانه سیب و ایستگاه های فشار خون به همان حد پیش بینی شده خواهد رسید.

طرح ملی بسیج فشار خون برای سه گروه افراد بالای ۳۰ سال از ۱۸ خرداد تا ۱۵ تیر امسال در سطح کشور اجرا شد.

۹۶۴۶/‏۳۰۸۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =