همگرایی اتاق های بازرگانی برای توسعه متوازن اقتصادی

تبریز- ایرنا - روسای اتاق های بازرگانی درصدد تشکیل مجمع رونق تولید و صادرات به منظور توسعه متوازن اقتصادی و مقابله با تمرکزگرایی هستند.

یونس ژائله رئیس اتاق بازرگانی تبریز در نشستی که با حضور رؤسای اتاق‌های اصفهان، شیراز، تبریز، رشت، یاسوج، قزوین، اهواز، بجنورد و البرز برای بررسی اساسنامه این مجمع در تبریز تشکیل شد، اظهار امیدواری کرد: نشست‌های مشترک بین اتاق‌های شهرستان بتواند در توسعه اقتصاد کشور مؤثر واقع شود.

وی در خصوص آسیب شناسی تمرکز گرایی اقتصاد کشور گفت: تمرکز منابع مالی و اقتصادی در مرکز کشور سبب عقب ماندگی بیش از پیش مناطق مختلف کشور شده که مهاجرت نیروی انسانی و کارآفرینان را از استان‌های مختلف به مرکز کشور را سبب شده است.

ژائله گفت: امیدواریم با تشکیل مجمع «رونق تولید و صادرات» بتوانیم روند و توسعه اقتصاد کشور را در راستای توسعه پایدار و متوازن تمام مناطق آن فراهم آوریم.

وی با اشاره به کاهش صادرات محصولات تولیدی بنگاه‌های تولیدی و صنعتی کشور در شرایط سخت اقتصادی، تاکید کرد: باید در مجمعی که با حضور اتاق‌های سراسر کشور در راستای حمایت از تولید و صادرات کشور ایجاد می‌شود یک برنامه منسجم و عملیاتی در راستای حمایت از تولید و افزایش صادرات محصولات تولیدی کشور تدوین کنیم.

وی در همین خصوص افزود: این مجمع راهکارهای اصلاحی و عملیاتی خود را تقدیم هیأت رئیسه و شورای رؤسای اتاق‌های سراسر کشور خواهد کرد.

ژائله آموزش مهارت‌های ضمن خدمت برای کارکنان واحدهای تولیدی بخصوص فارغ التحصیلان دانشگاهی را با توجه به تحولات جهانی در حوزه کسب و کار یادآور شد و افزود: با تمرکز زدایی، افزایش تولیدات صادرات و آموزش مهارت‌ها با توجه به تحولات جهانی می‌توانیم در تسریع توسعه اقتصادی کشور موفق عمل کنیم.

وی با اشاره به بازار ۵۰۰ میلیون نفری در کشورهای منطقه اضافه کرد: باید با تقویت تشکل‌های موجود امکان تغییرات اساسی در حوزه‌های تولیدی و صنعتی بهبود وضعیت اقتصادی را مهیا کرده و با افزایش GDP کشور(تولید ناخالص داخلی) رفاه اجتماعی تمام آحاد جامعه را ارتقا دهیم.
رئیس اتاق تبریز با تاکید بر اینکه مجمع رونق تولید و صادرات باید با ارائه برنامه کارشناسی و تخصصی بهره وری اقتصادی کشور را افزایش دهد؛ افزود: باید هدف اساسی این مجمع کمک به هیأت رئیسه اتاق ایران برای حرکت و خروج از رکود موجود در اقتصاد کشور باشد تا این مجمع به نتیجه تعیین شده نائل شود.

مسعود گل شیرازی رئیس اتاق اصفهان هم با اشاره به اینکه باید نسبت به تعهدات خود مقید باشیم؛ صداقت در گفتار، امانت داری و اعتماد را سه مؤلفه اساسی در رفتار فعالان اقتصادی کشور خواند و یادآوری کرد: به منظور ایجاد احساس امنیت و هم افزایی در راستای گسترش همکاری‌های اقتصادی با توجه به توانمندی‌های موجود کشور باید چند صدایی موجود در اتاق ایران را ارج نهیم و فرصت شنیدن تمام صداها به منظور توسعه همه جانبه کشور را مهیا کنیم.

وی آینده نگری در تصمیم‌های اتخاذ شده از طرف اتاق ایران را ضرورت توسعه اقتصادی کشور خواند و ادامه داد: مهمترین شاخص جامعه مدرن عقل گرایی و تقسیم کار بر اساس تخصص‌ها است تا بتوانیم اقتصاد ملی را به جایگاه شایسته خود در منطقه و جهان برسانیم.

رئیس اتاق اصفهان با بیان اینکه ما سربازان اقتصاد ملی هستیم و از تمام گفتمان‌هایی که در راستای توسعه اقتصادی ملی حرکت می‌کنند حمایت خواهیم کرد، افزود: باید در همین راستا به اتاق ایران کمک کنیم و ایجاد مجمع رونق تولید و صادرات نیز بر همین مبنا از طرف اتاق‌های حاضر در جلسه مورد پشتیبانی و حمایت قرار گرفته است.

گل شیرازی با تاکید بر حمایت از گفتمان تولید و صادرات در راستای توسعه اقتصادی کشور، گفت: تقویت جایگاه شورای رؤسای اتاق ایران و کمک به رئیس فعلی اتاق ایران جزو برنامه‌های این مجمع با هدف حمایت از تولیدات و صادرات کشور است.

هادی تیزهوش تابان رئیس اتاق رشت نیز با اشاره به اینکه نبود برنامه‌های مدون داخلی بیش از فشار خارجی و تحریم‌ها به اقتصادی کشور زیان می‌رساند، افزود: ایجاد مجمع رونق تولید و صادرات در راستای حمایت از تولید داخلی به منظور حضور مؤثر و مستمر در بازارهای جهانی و منطقه‌ای است.

وی با یادآوری این نکته که بازارهای همچون بازار روسیه آماده‌اند تا فعالان اقتصادی و تجاری کشور در آن حضور موفقی داشته باشند، گفت: این امر زمانی محقق خواهد شد که با همکاری و هم افزایی بتوانیم ظرفیت‌های موجود در واحدهای تولیدی و صنعتی کشور را شکوفا کنیم.

جبار کیانی رئیس اتاق یاسوج وفاق و وحدت نظر برای تقویت مهمترین سازمان بخش خصوصی یعنی اتاق بازرگانی ایران را لازمه توسعه اقتصادی کشور خواند و افزود: همه فعالان اقتصادی به وفاقی نیاز دارند که نتیجه آن تعالی مجموعه اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور در جهت توسعه همه مناطق ایران باشد.

وی اتاق‌های بازرگانی را محفلی برای مبارزه با رانت و فسادهای اقتصادی خواند و گفت: همه می‌دانیم که عدم شفافیت در مسائل و حوزه‌های مختلف اقتصادی می‌تواند تلاش‌های چندین دهه فعالان اقتصادی کشور را بی اثر کرده و ما را از رسیدن به توسعه اقتصادی مد نظر با مشکل مواجه کند.

کیانی با تاکید بر این نکته که مجمع رونق تولید و صادرات می‌بایست تمام اعضای هیأت نمایندگان سراسر اتاق‌های کشور را در برگیرد؛ تقویت اتاق ایران را در همان راستا ارزیابی کرد و گفت: باید در اصلاح مشکلات و تقویت اتاق ایران به عنوان بزرگترین تشکل بخش خصوصی از هیچ کوششی دریغ نکنیم.

رئیس اتاق یاسوج مطالبه گری اتاق‌ها به منظور ایجاد شفافیت در اقتصاد کشور را استراتژی اساسی اتاق‌های بازرگانی خواند و یادآور شد: این استراتژی زمانی تحقق خواهد یافت که فعالان اقتصادی بخش خصوصی منافع ملی را بر منافع شخصی ترجیح دهند.

وی عملکرد اتاق‌های کوچک را در این زمینه قابل ستودنی خواند.

شهلا عموری رئیس اتاق اهواز ایجاد مجمع رونق تولید و صادرات را هم افزایی ۳۴ اتاق در سراسر کشور در راستای توسعه اقتصادی کشور خواند و خاطرنشان کرد: باید به صورت تخصصی در بازارهای منطقه‌ای حضور داشته باشیم که ایجاد این مجمع می‌تواند در شرایط سخت اقتصادی فرصت‌های خوبی برای توسعه اقتصادی کشور فراهم آورد.

وی آسیب شناسی وضعیت موجود اتاق‌ها در راستای اصلاح و تقویت عملکرد اتاق‌ها را ضروری خواند و در همین زمینه خاطرنشان کرد: باید در رتبه بندی اتاق‌های بر اساس شاخص‌های علمی عمل کنیم.

عموری استفاده از ظرفیت شورای رؤسا، شورای گفتگو و اتاق‌های مشترک را لازمه تقویت اتاق‌های سراسر کشور و توسعه اقتصادی کشور خواند و گفت: برای اینکه بتوانیم از ظرفیت این تشکل‌ها بیشتر بهره مند شویم می‌بایست بر اساس تخصص‌های موجود و در جهت حل مسائل ملی در آنها حضور یابیم.

مهدی بخشنده رئیس اتاق قزوین هم با تاکید بر اینکه می‌بایست به روند جوان گرایی در اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور توجه ویژه ای داشته باشیم از افراد حاضر در جلسه خواست تا در مجمع و اتاق‌های کشور امکان انتقال تجارب کار آفرینان موفق و پیشکسوتان صنعتی و تجاری را به نسل هایآتی بیش از پیش مهیا نمایم.

وی در خصوص تشکیل مجمع رونق تولید و صادرات خاطرنشان کرد: عرضه مستقیم کالا توسط تولیدکنندگان یکی از راهکارهای نفوذ در بازارهای داخلی و منطقه‌ای است.

وی در همین راستا افزود: ایجاد مراکز تجاری در کشورهای منطقه و عرضه کالاهای ایرانی در این مراکز می‌تواند در توسعه اقتصادی کشور مؤثر واقع گردد.

بخشنده تبیین استراتژی برای ورود به بازارهای منطقه و ارائه کالاهایی با کیفیت که مورد وثوق خریداران کشورهای هدف باشد را دو عامل مهم موفقیت در بازارهای منطقه‌ای خواند و اظهار امیدواری کرد: با تبیین استراتژی از طرف مجمع رونق تولید و صادرات و ایجاد کمیته هماهنگی مراکز تجاری امکان حضور موفق تولید کنندگان در کشورهای همسایه به خصوص بازار عراق مهیا شود.

رحیم بنا مولایی رئیس اتاق البرز وحدت رویه، انسجام، مطالبه گری و نگاه کلان نگر در اقتصاد کشور که بتواند منافع ملی را در اولویت قرار دهد را رکن اساسی مجمع رونق تولید و صادرات خواند و یادآوری کرد: برای رسیدن به توسعه اقتصادی در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌بایست بدعت‌های غلط در مدیریت تشکل‌ها تغییر کند.

جمال رازقی رئیس اتاق شیراز در خاتمه مباحث طرح شده با تاکید بر این نکته که نگاه‌های نظارتی حوزه عمومی بر عملکرد اتاق‌ها در دوره معاصر یکی از ابزارهای مهم شفاف سازی عمکرد اتاق‌های سراسر کشور و به خصوص اتاق ایران است؛ گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری اهلیت دارندگان کارت‌های بازرگانی از طرف رسانه‌های سراسری موردبررسی و مطالعه است.

وی گفت: فعالان اقتصادی و اعضای اتاق‌ها می‌بایست اتاق‌ها را فضاهایی شیشه‌ای و پاسخ گو در برابر افکار عمومی بدانند و از هر گونه فعالیتی که شفافیت موجود را خدشه دار می‌کند پرهیز کنند تا اعتماد موجود بین مردم و فعالان اقتصادی در راستای توسعه اقتصادی کشور بیش از پیش گسترش یابد.

رئیس اتاق شیراز با اشاره به نقش تصمیم سازی اتاق‌ها در اقتصاد کشور اظهار امیدواری کرد: با استفاده از ظرفیت‌های اتاق‌ها بهره مندی از ظرفیت موجود آن امکان حل مسائل و مشکلات اقتصاد کشور فراهم شود.

ایجاد دبیرخانه و شورای مرکزی مشترک برای مجمع رونق تولید و صادرات، پیش نهاد کمیسیون‌های تخصصی برای این مجمع، امضا اساسنامه و انتخاب هیأت مؤسس از جمله تصمیم‌های اولین نشست مجمع رونق تولید و صادرات بود.

۳۰۷۱

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha