۲۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۲۴
کد خبرنگار: 1408
کد خبر: 83394039
۱ نفر

برچسب‌ها

امام رضا(ع) نماد وحدت و مهربانی

ارومیه- ایرنا- سال‌ها و قرن هاست که بارگاه ملکوتیش هزاران زائر را میزبانی می‌کند و کودک و بزرگ، پیر و جوان از هر دین و مذهب و قوم و نژادی، اذن دخول می‌خوانند و از سقاخانه اش به نشان تبرک آبی می‌نوشند، پارچه‌های سبز را یکی یکی بر پنجره فولادیش گره می‌زنند تا حاجت روا شوند؛ آری او نماد مهربانی است.

بوی مهربانیش را همه استشمام کرده‌اند شیفتگانش را در هرکجای دنیا می‌توان دید، او را نماد وحدت هم می‌نامند چون مسلمانان را کنار هم قرار می‌دهد و اتحادشان را روز به روز بیشتر می‌کند.

او را رضا نیز نامیدند چون پسندیده خدا بود در آسمان و پسندیده پیامبر بود در زمین و دشمنانش در برابر دانش بالای او سر تعظیم فرود آورده و رضا بودنش را تایید کرده‌اند.

نام او را نه تنها در ایران و خراسان بلکه فراتر از مرزها و ادیان می‌توان شنید، شوق زیارتش را در هر صاحب مذهبی و غیرمذهبی می‌توان دید چنانکه «ملا عباس رسولی» زائری سنی و اهل سلماس می‌گوید: برای نخستین بار به زیارتش رفته بودم شور و شعف سراپای وجودم را فرا گرفت. گویی در مدینه‌ام کنار مسجدالنبی نزدیک مزار پیامبر. بوی مدینه را استشمام کردم میهمان‌نواز و مهربان بود بی‌نهایت، آنقدر که حسرت خوردم چرا زودتر نیامده‌ام.

«ماموستا محمدامین انصاری» امام جمعه اهل سنت هفتوان سلماس زائر سنی دیگری که به زیارت امام هشتم رفته می‌گوید: اولین بار که به زیارت امام رضا (ع) رفتم احساس کردم پیش کسی رفته‌ام که می‌تواند و این قدرت را دارد که واسطه بین من و خدا باشد و موجب استجابت دعایم شود او را دوای تمامی دردهای خودم حس کردم.

امام جمعه مهاباد هم امام هشتم را سلاله پاک نبی مکرم اسلام می‌نامد و می‌گوید: زیارت ایشان همانند زیارت مرقد مطهر پیامبر اسلام (ص) است.

ماموستا عبد الرحمن امامی اظهار می‌دارد: همان شور و شوقی که در مدینه و در زیارت مزار پیامبر دیده می‌شود در حرم امام رضا (ع) نیز تداعی می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی، نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه نیز به محور وحدت بودن امام هشتم اشاره کرده و می‌گوید: امام رضا (ع) نماد وحدت مسلمانان جهان است.

وی افزود: امام هشتم چه در زمان حیات خویش و چه در زمان ممات محور و نماد وحدت برای مسلمانان بود.

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری هم با بیان اینکه امام رضا (ع) متعلق به تمام بشریت است، گفت: امام هشتم نه تنها در دل مسلمانان بلکه غیر مسلمانان نیز جای دارد چنانکه حرم او حتی برای غیر مسلمانان نیز آرام‌ترین و امن‌ترین نقطه جهان است.

آیت الله عسگر دیرباز به دانش بالای امام هشتم هم اشاره کرد و افزود: دانش بالای امام هشتم شقی‌ترین دشمنان را به تعظیم واداشت.

وی ادامه داد: امام هشتم در میدان جنگ نرم دشمن به خوبی مبارزه کردند و توانستند در جلسات مختلفی که مامون با هدف تخریب چهره اسلام تشکیل می‌داد حضور یابند و پاسخی قاطع به دشمنان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) بدهد.

رئیس دانشگاه جامع قم در خصوص نامیده شدن امام رضا (ع) به عالم آل محمد گفت: همه ائمه عالم بودند ولی ظهور علم آنان فراهم نشد ولی ظهور علم امام رضا (ع) چه در مدینه و چه در سفر به ولایت خراسان و ارتباط ایشان با سایر ادیان و مذاهب باعث معروف شدن ایشان به عالم آل‌محمد شد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز اظهار داشت: اهل سنت ارادت خود را به ائمه مصومان به ویژه به امام هشتم (ع) ثابت کرده‌اند و این مهم را در ادبیات عرفانی شعرا و بزرگان اهل سنت می‌توان دید.

امام علی ابن موسی الرضا (ع) در ۱۱ ذیعقده ۱۴۸ هجری قمری در شهر مدینه متولد شد. پدر بزرگوار آن حضرت امام موسی کاظم (ع) نام مبارک او را «علی» گذاشت.

کنیه آن حضرت «ابوالحسن» مشهورترین لقبش «رضا» است. دیگر القاب آن امام همام عبارتند از صابر، فاضل، رضی، وفی، صدیق، زکی، سراج‌الله و نورالهدی است.

۸۱۳۵/‏۳۰۷۲

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =